Ať kvůli zdraví, nebo lepší postavě, odlehčený leden nám všem prospěje. Pojďme s podívat na 10 báječných nízkokalorických potravin, které umějí zasytit, rozhýbat metabolismus a potěšit smysly.
10 skvělých potravin, po kterých neztloustnete
Všichni vědí, co znamená nízkokalorická dieta. Omezit tuky a cukry, zvýšit příjem bílkovin a zeleniny. Není snadné ošálit prázdný žaludek a hladovou mysl, zvláště v chladných dnech, kdy si tělo přirozeně žádá více kalorií. Námi vybrané potraviny jsou dietní, ale sytivé, takže se mohou stát vašimi dobrými spojenci.
Řapíkatý celer
Tato křupavá, aromatická zelenina je složená ze 75 % z vody, zbytek je vláknina. Obsahuje vitamíny C, A a K, draslík, fosfor a hořčík. Je zásadotvorný, má odvodňovací účinky. Podobně jako česnek dává pokrmům chuť, díky které vyžadují méně soli. Je skvělý do polévek, salátů i na rychlo orestovaný na pánvi. Chuťově ozvláštní a výživově obohatí obyčejnou tvarohovou pomazánku. Nebo ho nakrájejte na špalíky a podávejte se zeleninovými či jogurtovými dipy nebo omáčkami.
Růžový grapefruit
Vzpomínáte si na film Černá labuť, kde baletka v podání Natalie Portman snídá grapefruit a vařené vejce? Grapefruity jsou sladké tak akorát, takže uspokojí chuť bez nadbytečných kalorií. Obsahují spoustu vitamínů, dodají energii, snižují hladinu cholesterolu v krvi, působí protizánětlivě. Můžete je vymačkat nebo přidat do smoothie. Vyzkoušejte salát z avokáda, okurky, grapefruitu a uzených mandlí se zálivkou z jablečného octa, medu, olivového oleje a špetky soli. Jednotlivé dílky grapefruitu před použitím zbavte slupky.
Špenát a kapusta
Listová zelenina obsahuje 50 % vody a 50 % vlákniny. Špenát navíc kromě vitaminů B, A, vápníku, železa a fosforu obsahuje také aminokyselinu, díky níž se zvyšuje tvorba bílkovin v těle. Dá se použít dost univerzálně, do smoothie, salátů i teplých pokrmů. Vyzkoušejte salát s fetou, červenou řepou, olivovým olejem a balzamikovým glazé.
Kapusta je bohatá na draslík a vitamín A, působí proti rakovině. Navíc má „umami“ chuť, která uspokojuje a sytí. Je dokonalým adeptem na „hubnoucí“ polévku. Vynikající je po indicku, restovaná s kořením na ghí a poté podušená ve vlastní šťávě s trochou rajčatového pyré. Nebo jako jednoduchá příloha – nakrájejte ji na velké kusy, uvařte na skus spolu s trochou brambor v osolené vodě, dochuťte olivovým olejem a sekaným česnekem.
Libové maso
Kuřecí, krůtí, králičí, ale také vepřové maso je pro svůj vysoký obsah bílkovin ideální dietní potravinou. Dodá energii a na dlouho zasytí. Dejte přednost masu pečenému v troubě nebo na grilu před smaženým. Můžete si také uvařit vývar, pak maso oberte a použijte do salátu nebo rizota.
Zeleninový nebo masový vývar
Horký a voňavý, ideální pokrm pro zimní dny. Je lehce stravitelný, ale výživný. Jeho plná chuť klame – máte pocit, že jíte něco mnohem kaloričtějšího. Navíc se snadno připravuje a může být základem pro další pokrmy. S jeho konečnou podobou můžete neomezeně kouzlit.
Jogurt
Bílý polotučný jogurt je úžasným společníkem, o obsahu vápníku, vitamínů B a zdravých bakterií nemluvě. Rychle zaplní žaludek, dá se kombinovat se sušeným i čerstvým ovocem, hodí se do pomazánek, dipů i salátových zálivek. Lžíce jogurtu přidaná do talíře horké zeleninové polévky umí vytvořit dokonalou krémovou iluzi.
Jablka
Díky vysokému obsahu vlákniny a pektinu výborně zasytí. Uspokojí chuť na sladké. A nejen to. Při pokusech na krysách se zjistilo, že konzumace 3 jablek denně snižuje výskyt rakoviny prsu. Proto s chutí do nich – jsou vynikající svačinou, která je vždy po ruce, osvěží chuť salátů a mohou být základem nízkokalorických dezertů.
Rukola
Obsahuje více vitaminu B a C než jakákoliv jiná listová zelenina, pomáhá detoxikovat játra a působí mírně projímavě a močopudně. Má příjemně aromatickou pepřovou chuť, která pozvedne každý pokrm. Hodí se do salátů, můžete ji nasekat do pomazánek či použít při přípravě pesta. Hrstka rukoly zamíchaná do hotových jídel (rizot, zeleninových jídel i polévek) přidá chuť i vlákninu, ale téměř žádné kalorie. Vyzkoušejte rukolovou polévku: Na olivovém oleji osmahněte do měkka cibuli a česnek, přidejte vývar a brambor nakrájený na kousky. Povařte 20 minut. Přidejte hrst rukoly a povařte ještě 5 minut. Rozmixujte a servírujte se lžící zakysané smetany nebo smetanového jogurtu.
Brokolice
Na brokolici přísahají všichni dietáři. Obsahuje nejen vlákninu, ale také bílkovinu podobné té, kterou obsahuje rýže. Proto když ji sníme, cítíme se sytě a spokojeně. Navíc má prokazatelné protirakovinné účinky, je zdrojem betakarotenu, zinku a selenu. Pro organismus jsou tyto látky lépe využitelné, pokud ji budete jíst syrovou. Je však třeba mít na paměti, že nadýmá. Růžičky i na „sirky“ nakrájené stonky přimíchejte do obvyklého salátu. Vyzkoušejte brokolicový salát: brokolici nakrájejte na tenounké plátky (na struhadle nebo mandolíně), přidejte krájená keříková rajčata, krátce osmahnuté lískové oříšky a čerstvou bazalku. Dochuťe zálivkou z dijonské hořčice, olivového oleje, vinného octa a špetky soli.
Káva
Na seznamu dietních potravin nemůže chybět káva. Nejenže umí povzbudit, potěšit a potlačit chuť k jídlu, pravidelné mírné popíjení kávy také údajně snižuje riziko onemocnění rakovinou jater, Parkinsonovou chorobou i cukrovkou 2. typu. A neobsahuje žádné kalorie. Tedy pokud si ji nedáváte se dvěma lžičkami cukru a smetanou jako já :)
Autor: Ester Brožová
redaktorka FTV Prima