Pomerančové koláčky

Doba přípravy:
Počet porcí: 8–10
Pomerančové koláčky  Foto:
Pomerančové koláčky
Foto: Sweet pixel blog

Tento dezert je malinko náročnější na přípravu, ale odměnou vám budou lahodné a křehké pomerančové košíčky s jemnou smetanovou náplní provoněnou pomerančem.

Suroviny
Na těsto:
máslo 125 g
cukr krupice 2 lžíce
sůl 1 špetka
Náplň:
nastrouhaná kůra a šťáva ze 2 pomerančů
vejce 2 ks
Na ozdobu:
malý pomeranč 1 ks
voda 200 ml
cukr krupice 5 lžic
Postup
1

Máslo utřete v misce, aby bylo měkké a krémovité. Mouku prosejte na vál a doprostřed udělejte důlek, do kterého dejte cukr, sůl a 3 lžíce vody. Zpracujte prsty.

2

Poté přidejte žloutek, utřené máslo a zpracujte vše na měkké těsto. Zabalte ho do potravinové fólie a nejméně na dvě hodiny dejte do lednice.

3

Troubu předehřejte na 180 °C. Formičky vytřete máslem a dejte na plech.

4

Těsto rozválejte na tenké plátky, dejte do formiček, střed těsta propíchejte vidličkou a pečte 10 minut. Po vytažení odřežte přebytečné těsto.

5

Teplotu trouby zvyšte na 200 °C.

6

Pomerančovou kůru a šťávu, vejce a žloutky ušlehejte do pěny. Přidejte smetanu a cukr a důkladně prošlehejte.

7

Náplň rozdělte do formiček a pečte asi 18–20 minut nebo dokud náplň neztuhne.

8

Pomeranč nakrájejte na tenké plátky. Cukr a vodu míchejte na středně silném plameni, dokud se cukr nerozpustí a pak ještě 3 minuty bez míchání. Vložte plátky pomeranče a vařte je 15 minut. Poté vyjměte, nechte okapat a dejte na koláček.

Pomerančové koláčky  Foto: Sweet pixel blog

Pomerančové koláčky. Foto: Sweet pixel blog

 

Sweet pixel blogNejen sladké pokušení...

Sweet pixel blog je o propojení dvou mých vášní  jídla a fotografování. Jídlu se intenzivně a bez přestávek věnuji od léta roku 1985. K fotografování jsem se shodou šťastných okolností dostala o 25 let později a tato událost se zcela překvapivě a nečekaně stala významným mezníkem v mém životě.

Důležité jsou ty hodiny a dny, kdy se zavřu do kuchyně a připravuji, krájím, vařím, míchám, ochutnávám, peču, zdobím, upravuji, běhám se stativem v kuchyni, nadávám, clona, čas, krocení světla, odrazy, odlesky a cvak, cvak... a nakonec, když se všechny pixely poskládají tak, jak jsem od začátku chtěla, a já pojídám výsledný produkt svého snažení, přijde přesvědčení, že takhle vypadá jeden z nejskvělejších koníčků vůbec... :-) Jana Klinkovská

Videa

reklama

reklama