Není pánev jako pánev. Jakmile totiž konečně narazíte na TU jedinou a dokonalou, nepustíte ji z ruky pravděpodobně do konce života. Proč? Protože se vám na ní všechno povede!
Pořiďte si konečně dokonalou pánev. Víte, z čeho vybírat?
Pánev je kuchaři tím, čím šermíři fleret či virtuosovi housle. Možná trochu přeháníme, ale až objevíte dokonalou pánvičku, která nepřipaluje, má perfektní velikost, rukojeť a vlastnosti, bude to láska na celý život. Ještě vaše vnoučata budou vzpomínat, že na téhle staré pánvičce babička dělala ty nejlepší lívance široko daleko.
Ale dost sentimentu, pojďme se podívat na zoubek realitě a nabídce trhu. Z čeho tedy v kuchyni vybírat?
V první řadě je třeba se zamyslet, co od pánve očekáváte. Před koupí nové pánve zapřemýšlejte, na co ji budete nejvíce potřebovat, a podle toho zvolte buď pánev univerzální, nebo speciální na konkrétní činnost. Také dopředu zvažte, jestli jídla z pánve budete chtít zapékat v troubě. Pak je nutné vybrat pánev s kovovou rukojetí.
Jednou z nejdůležitějších vlastností pánve je, jak dobře dokáže rovnoměrně rozvádět teplo. To je důležité, aby se jídlo vařilo rovnoměrně, a díky vysoké tepelné vodivosti také ušetříte za energii. Pro dobré rozvádění tepla je důležitý materiál a tloušťka dna. Můžete mít pánev měděnou, nerezovou, keramickou nebo litinovou, stačí si vybrat.
Nerezová holka pro všechno
Nerezová pánvička je klasika, kterou najdeme ve většině kuchyní. Perfektně zvládne smažení i dušení a je opravdu hodně odolná. Ne, že by si to zasloužila, ale vydrží i nešetrné zacházení, rýpance nožem, myčku nebo kyselé pokrmy. Problematické jsou ale její vlastnosti, kdy se rozehřívá pomaleji, někdy lepí a potřebujete více oleje.
Měděná princezna
Pokud si pořídíte měděnou pánev, můžete se těšit na rovnoměrně usmažené jídlo. Vyniká extrémně vysokou tepelnou vodivostí a díky vnitřní vrstvě, která je z nerezové oceli, zůstane zachovaná chuť a nutriční hodnoty potravin. Hodí se pro všechny druhy spotřebičů, ale pozor, nepatří do myčky. Také se připravte, že dobrá měděná pánev něco stojí a provětrá vám peněženku.
Měděnou pánev často používají i v profesionálních kuchyních, Foto: iStock
Litinová šampionka těžké váhy
Když si pořídíte jejich litinovou kolegyni, nejprve ji musíte důkladně vypálit, což je poněkud otravný, ale nezbytný rituál na samotném začátku vaší společné cesty! Pak vás odmění skvělými vlastnostmi, které umožňují energeticky úsporné vaření při nízkých teplotách. O kvalitu jídlo nepřijde ani v opačném případě, když vaříte na vysokém plameni. Budete si s ní připadat jako v posilovně, je totiž dost těžká.
Teflonová dietářka
Pokud chcete smažit zdravě, sáhnete pravděpodobně po teflonu. Jasná volba pro všechny, kteří potřebují vařit s nižšími teplotami, kdy si jídlo uchovává více živin a naopak nepobírá ty nezdravé fluorované látky, které se uvolňují při vyšších teplotách nad 200 °C. Teflonová pánev nesnese škrabání po povrchu, musíte mít speciální výbavičku a s myčkou se také dvakrát nekamarádí.
Keramická fitness slečna
Keramická pánev může být dobrá, ale vybírejte pečlivě. Její tělo z hliníku by mělo být minimálně tři milimetry vysoké, aby se dno rozehřívalo stejnoměrně. V opačném případě hrozí, že se časem dno vyboulí a omastek zůstane jen na okraji pánve. Vařit v ní ovšem můžete i bez tuku, jídlo nepřipaluje a odolává vyšším teplotám. A když náhodou přece jen něco připálíte, stačí trocha vody a vše se lehce odloupne.
Autor: Kamila Ulčová