10 důvodů, proč si před Vánoci koupit větší mrazák

10 důvodů, proč si před Vánoci koupit větší mrazák Foto:
10 důvodů, proč si před Vánoci koupit větší mrazák
Foto: Thinkstock

Vánoční svátky jsou náročné na čas i peníze. S mrazákem můžete lépe plánovat, být v předstihu a ještě ušetřit. Vytvoří zásoby, zachrání zbytky, nasytí nečekanou návštěvu.

Přečtěte si, co všechno a jak můžete právě teď zmrazit, aby vám svátky šly lépe od ruky.

Ryby, krevety, mušle

S blížícím se Štědrým dnem je čím dál těžší sehnat kapří jikry a mlíčí na polévku. Můžete je koupit už teď a dát pěkně k ledu! Pro čerstvé ryby obecně platí, že pokud je nespotřebujete do druhého dne od koupě, je nejlepší je zmrazit. Každý další den strávený v ledničce ztrácí rybí maso na chuti, vůni i textuře, i když je zdravotně nezávadné.

Na jak dlouho: max. 2–4 měsíce. Kratší doba platí pro vařené krevety a mušle.

Postup: Ryby zmrazte buď filetované nebo v celku, můžete je vykuchat hned nebo až po rozmrazení. Každou porci (filet nebo celou rybu) zabalte zvlášť, nejlépe do dvojitého sáčku, aby nenačichly ostatní potraviny v mrazáku. Stejně tak krevety, které můžete zmrazit buď v celku nebo vyloupané. Pokud již byly mražené a nestihli jste je spotřebovat, krátce je povařte,vyloupejte a zmrazte. Totéž platí i pro mušle.

Jak rozmrazit: Přes noc v ledničce. Nebo dát sáček se zmrzlým obsahem pod proud příjemně studené vody.

Článek

Tipy, jak nejlépe zpracovat maso Foto:

Tipy, jak nejlépe zpracovat maso

Vánoce nejsou pouze svátkem pohody, klidu a míru, ale také dobrého jídla. A snad na žádné sváteční tabuli nesmí chybět maso. Umíte ho správně připravit?

Syrové maso

Na jak dlouho: 6–10 měsíců, záleží na druhu masa. Méně tučná (hovězí, drůbeží, telecí) déle, vepřové kratší dobu.  

Postup: Jednotlivé porce zabalte do potravinové fólie a vložte do sáčku. Nezapomeňte na přesné označení.

Jak rozmrazit: Přes noc v lednici.

Masné výrobky (párky, slanina, klobásy, jitrnice, karbanátky)

Na jak dlouho: max. 3 měsíce

Postup: Hotové výrobky jednoduše zmrazte v původních obalech. Domácí naporcujte, zabalte do potravinové fólie a dejte do sáčku.

Jak rozmrazit: Přes noc v lednici. Párky můžete dát do hrnce s vodou a přivést k varu, slaninu ještě polozmrzlou nakrájet na plátky a použít obvyklým způsobem.

Vaječné bílky

Je mnoho způsobů, jak využít bílky, které vám zbyly po pečení cukroví nebo výrobě vaječného likéru, ale co když na to nemáte zrovna čas?

Na jak dlouho: max. 6 měsíců

Postup: Bílky dejte do prostorného plastového sáčku, dobře uzavřete (například gumičkou)a uložte naplocho do mrazáku (zaberou méně místa). Nezapomeňte každý sáček označit počtem bílků.

Jak rozmrazit: Při pokojové teplotě

Článek

Jaké máte nejraději Foto:

Zavařujeme zeleninu. Osvědčené tipy, jak na okurky, rajčata a papriku

Je vrchol sezony plodové zeleniny, už nejen ve skleníku nebo fóliovníku, ale i na volné ploše dozrávají okurky, rajčata a paprika.

Listové, máslové i kynuté těsto

Těsto si připravíte už dnes, péct můžete kdykoliv!

Na jak dlouho: max. 2 měsíce

Postup: Z těsta vytvořte tlustou placku, omotejte potravinovou fólií a dejte do sáčku. Nezapomeňte si sáček označit, po zmrazení vypadají všechna těsta stejně ☺

Jak rozmrazit: Přes noc v ledničce.

Pečivo, kynuté knedlíky

Pro lenivé ráno i nečekané hosty se hodí čerstvé pečivo. Hotový knedlík oceníte ve chvíli, kdy budete zápasit s husou, zelím a prostíráním sváteční tabule.

Na jak dlouho: 1 měsíc (Pečivo lze zmrazit až na dobu 6 měsíců, ale čím kratší dobu v mrazáku je, tím chutná lépe.)

Postup: Pečivo i knedlíky dejte do velkého sáčku, buď v celku nebo nakrájené na menší kusy (porce).

Jak rozmrazit: Rozmrazujte při pokojové teplotě. Bochník chleba rozmrzne za pár hodin, bageta za hodinu, rohlíku stačí 15 minut. Zmrzlé pečivo můžete také dát na pár minut do horké trouby (250 °C), bude (skoro) jako čerstvě upečené. Krájený knedlík před ohřátím na páře rozmrazovat nemusíte.

10 důvodů, proč si před Vánoci koupit větší mrazák 2 Foto:

Dušené maso, zelenina a polévky

Na jak dlouho: 3 měsíce

Postup: Jídlo dejte do dobře těsnící plastové nádoby. Pokud mrazíte jídlo do zásoby, vařte je o trochu kratší dobu a méně solte. Smetanu a čerstvé bylinky přidejte až při finální úpravě po rozmrazení.

Jak rozmrazit: Přes noc v ledničce. Nádobu s jídlem můžete také vložit do větší nádoby s vlažnou vodou. Jakmile je hodně studená, vyměňte ji opět za vlažnou a takto postupujte dál až do rozmrazení jídla. Mražené jídlo by mělo před podáváním projít varem. 

Čerstvé bylinky 

Na jak dlouho: max. 2 měsíce

Postup: Omyté a osušené bylinky nasekejte na drobno a dejte do formiček na led. Zalijte trochou vody a dejte zmrazit. Bylinky na pevných stoncích (rozmarýn, petrželka, bobkový list, tymián, šalvěj, celerová nať) se dají zmrazit i v celku. Nebo si můžete vytvořit „bouquet garni“. Oblíbenou kombinaci bylinek svažte provázkem, kytičky dejte na tácek vyložený pečicím papírem a nechte zmrznout, pak je opatrně naskládejte do plastového sáčku.

Jak rozmrazit: Z mrazáku rovnou do přípravovaného pokrmu!
 

Mléko (pouze odtučněné nebo polotučné)

Čerstvého mléka sice většinou máme tak akorát a trvanlivé se nekazí, ale co když se vám ho sejde moc nebo potřebujete narychlo odjet?

Na jak dlouho: max. 3 měsíce

Postup: Mléko mrazte v plastové láhvi, ale neměla by být úplně plná – mléko mrazením zvětšuje objem.

Jak rozmrazit: Láhev s mlékem dejte přes noc rozmrznout do ledničky.

Článek

Jak využít zásobníky na led  Foto:

7 chytrých způsobů, jak využít zásobníky na led

Tvořítka na led jsou primárně určena k výrobě ledu, ale dají se využít i jako výborní pomocníci v kuchyni – k uchovávání malých porcí zbytků a surovin, které jsou příliš...

Něco navíc ...

Zmrazit se dá také smetana, ale je třeba počítat s tím, že bude hrudkovatá. Šlehačku z ní už sice nevyšleháte, ale na dochucení polévek nebo omáček poslouží dobře.

Sýry se obecně mrazit nedoporučuje, protože zvlhnou a změní se jejich struktura. Hodí se však dobře na tepelnou úpravu (zapékání a smažení). Proto je mrazte strouhané nebo nakrájené na silnější plátky.

Bramborám mráz také nesvědčí, vodnatí. Můžete však bez větší újmy zmrazit bramborovou kaši, bramborové těsto (bramborové knedlíky syrové i vařené, noky syrové i vařené) a pečené bramboráky.

Šunka mrazem také vodnatí, takže na sendviči se nepochutnáte, ale s vejci, v šunkoflekách nebo quichi ji můžete bez obav použít.

Autor: Ester Brožová

Videa

reklama

reklama