11 úžasných receptů s meruňkami

Báječné meruňkové recepty Foto:
Báječné meruňkové recepty
Foto: Thinkstock

Právě teď vrcholí sezona meruněk. Využijte ji naplno a k tradičně oblíbeným jídlům přidejte nějakou novinku. Meruňky jsou totiž překvapivě univerzální...

Meruňky jsou dobré. To ale není všechno, zároveň jsou velice zdravé. Mají vysoký obsah beta karotenu i vitaminu C, jsou skvělé i při hubnutí, protože neobsahují příliš mnoho kalorií a naopak jsou vysokým zdrojem vlákniny, takže skvěle zasytí.

Ale vraťme se k základům! Meruňky jsou především dobré :) Snoubí v sobě sladkost i kyselost, což z nich dělá dokonalé ovoce do moučníků a sladkých jídel, protože jejich chuť není mdlá. Svatou trojici nejoblíbenějších receptů tvoří meruňkové knedlíky, koláč s drobenkou a nezbytný meruňkový džem, díky kterému si uchováváme lahodnou chuť meruněk i na zimu.

Meruňky jsou ale skvělé i do slaných jídel, překvapivě dobře ladí s masem, ideálně spíše s tučnějším. Mimo sezonu se při vaření dobře uplatní i meruňky sušené, jejichž chuť se sušením ještě zvýrazní.

Inspirujte se našimi recepty a použijte meruňky nasladko či naslano:

Recept

Hrníčková buchta s ovocem  Foto:

Hrníčková buchta s ovocem

Ovoce použijte sezonní a v zimě ze zamrazených zásob. Meruňky a borůvky jsou skvělé, ale klidně použijte i rybíz, angrešt nebo jednoduše to, co zahrada dá.

Recept

Mačkané knedlíky Foto:

Mačkané knedlíky

Na přípravu těchto knedlíků potřebujete tak málo surovin, že tomu nebudete chtít věřit. A navíc jsou tak dobré, že vás strávníci umačkají.

Recept

Salát z bulguru se sušenými meruňkami Foto:

Salát z bulguru se sušenými meruňkami

Zdravý salát si vychutnejte ještě teplý. Je skvělý jako příloha ke grilované rybě, ale i sám o sobě jako lehký oběd. Doplnit ho můžete i grilovaným kuřecím masem.

Recept

Karamelizované meruňky s vanilkovo-rumovou zmrzlinou Foto:

Karamelizované meruňky s vanilkovo-rumovou zmrzlinou

Nevíte co s úrodou meruněk? Vyzkoušejte tento jednoduchý, originální recept. Kombinace teplého ovoce a studené zmrzliny je navíc prostě božská.

Recept

Pomalu pečená kachna s meruňkami a kaštany a křupavá dýně  Foto:

Pomalu pečená kachna s meruňkami a kaštany a křupavá dýně

Dokonalá podzimní pečínka, taková je kachna s kaštany, meruňkami a skořicí. A k ní si jako přílohu upečte křupavou dýni s tymiánem.

Recept

Meruňkový koláč s drobenkou Foto:

Meruňkový koláč s drobenkou

Aby byla situace dokonalá, měl by vůni kávy v letní odpolední siestě vždy doprovázet právě upečený koláč s drobenkou. A třeba i s kopcem šlehačky. Takovou představu jde...

Recept

Meruňkový kečup Foto:

Meruňkový kečup

Meruňkový kečup? Proč ne! Zdeněk Pohlreich vám ukáže, jaká je to lahůdka. A ke grilovanému masu se hodí dokonale.

Recept

Vepřové kotlety dušené na cideru a meruňkách Foto:

Vepřové kotlety dušené na cideru a meruňkách

Na tento recept můžete použít kotlety s kostí nebo bez. Někdo říká, že kost dodá masu více chuti, někdo dává přednost masu bez kosti, protože se pak snadněji jí. V obou...

Recept

Extravagantní meruňková marmeláda Foto:

Extravagantní meruňková marmeláda

Nebojte se neobvyklé kombinace surovin. Ke grilovanému jehněčímu nebo bruschettě s kozím sýrem tyhle meruňky zkrátka nesmějí chybět.

Recept

Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk  Foto:

Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk a ořechů

Klasické těsto na koláč se dá jednoduše vylepšit přidáním čerstvého rozmarýnu, který koláč krásně provoní a dodá mu výbornou chuť. Meruňky a rozmarýn – to je kombinace,...

Recept

„Huspenina“ z meruňkové marmelády Foto:

„Huspenina“ z meruňkové marmelády

Tuzemská „sestra“ italské panna cotty byla (a věříme, že i dnes bude) oblíbeným domácím dezertem. Lahodný a elegantní dezert, který hravě zvládne i začátečník.
Připravila Klára Michalová

Videa

reklama

reklama