Suroviny
- šneci 24 ks
- hovězí vývar 500 ml
- suché bílé víno 100 ml
- bobkový list 2 ks
- filátka ančoviček 7 ks
- máslo (změklé) 100 g
- česnek 2 stroužky
- šalotka (malá) 1 ks
- citronová kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu
- muškátový květ 1/4 lžičky
- drcená majoránka 1 lžička
- majoránka (čerstvá) 1 hrst
- strouhanka (domácí) 4 lžíce
- sůl
- pečivo (čerstvé, k podávání)
Postup přípravy
- Šneky očistěte, opláchněte a povařte 10 minut v osolené vodě. Uvařené šneky slijte do cedníku, zchlaďte studenou vodou a pomocí jehlice je vyndejte z ulit. Odřízněte hlavičky a černé části na hřbetu, které vypadají jako ocásky. Nohy hlemýžďů zasypejte solí, promněte a poté opláchněte pod tekoucí vodou. Postup opakujte, dokud maso nepustí veškerý sliz.
- Nožičky zalijte vývarem s vínem, přidejte bobkový list a vařte přibližně 3 hodiny doměkka. Mezitím vyvařte 20 minut ulity ve vodě. Důkladně je vyčistěte kartáčkem zevnitř i zvenku a znovu povařte ve vodě. Řádně vyvařené ulity nechte zchladnout a vysušit.
- Ančovičky rozmačkejte vidličkou a utřete je s máslem. Česnek oloupejte a prolisujte nebo utřete se solí. Šalotku oloupejte a nakrájejte ji nadrobno. Přidejte k ančovičkám s citronovou kůrou, muškátovým květem, sušenou i čerstvou majoránkou a strouhankou. Důkladně promíchejte.
- Do každé ulity vlijte kávovou lžičku vývaru ze šneků, vložte kousek nádivky, na ni umístěte jednu nohu šneka, zakryjte nádivkou a položte ulitu otvorem nahoru do zapékací mísy. Stejným způsobem naplňte všechny ulity.
- Troubu předehřejte na 200 °C. Ulity podlijte šnečím vývarem a pečte v předehřáté troubě přibližně 10 minut. Podávejte samotné nebo s čerstvým pečivem.
PRIMA TIP: Šneky si můžete nasbírat v přírodě, ideálně po dešti ke konci jara. Umístěte je do dřevěné bedničky, zakryjte prodyšným víkem nebo pletivem a nechte je 4–5 dní čistit (hladovět). Jakmile šneci přejdou do spánkového režimu, což poznáte tak, že se zavíčkují a přestanou se hýbat, můžete je tepelně upravit.
Vyzkoušejte také šneky po staročesku s křenem a jablky podle návodného videoreceptu