Suroviny
Bude to sice na úkor křehkosti a měkkosti, ale spokojit se můžete i s telecí kýtou. Aby nedošlo ke zmatení babylonských jazyků, byť jsme v Česku u řezníka, dovolím si upozornit, že ne každé prodávané telecí je ještě telecí. Chuťově zcela bezkonkurenční bývá mléčné telecí, tedy maso z neodstavených, a proto i velmi mladých telat, ale to pravděpodobně potkáte jen náhodou nebo u velmi specializovaných řezníků. Za telecí maso se označuje maso ze zvířete starého do dvanácti měsíců, ovšem to už připomíná barvou i chutí spíš mladé hovězí. Pokuste se zaměřit na maso z nejvýš tříměsíčního telete, to je ještě podobně bledé jako vepřové a obsahuje tolik vody, že se viditelně vypeče.
Poradím vám věc, která se dělat nemá. Jestliže nemůžete sehnat skutečné telecí, udělejte si saltimboccu z vepřové panenky nebo z kuřecích prsou. Postupujte přesně podle receptu, ale udělejte jednu důslednou výjimku: neříkejte tomu saltimbocca. Když nahradíte podstatnou surovinu v receptu jinou přísadou, ať už vás k tomu vedou jakkoli vážné důvody, ztrácíte právo použít původní název. Už jen s úctou k tradici, místu vzniku receptu a celému kuchařskému příběhu, který za ním stojí, to prosím respektujte.
Postup přípravy
- Maso nakrájejte na tenké, půlcentimetrové plátky a jemně je rozklepejte nejlépe obrácenou, hladkou stranou paličky a mezi potravinovými fóliemi nebo papíry na pečení. Na každý kousek položte půl plátku parmské šunky, lístek šalvěje a spíchněte párátkem, jako byste lístek přišívali přímým stehem.
- Rozehřejte máslo a připravené plátky masa na něm zprudka osmahněte po obou stranách dozlatova, zhruba 2 minuty po každé straně. Začněte na straně se šalvějí, přitom maso na horní straně velmi lehce osolte. Až se opeče maso i po druhé, nevyšňořené straně, podlijte ho vínem. Pokračujte v zahřívání pánve, dokud se víno téměř nevypaří. Odstavte a nechte maso 2 minuty odpočinout. Vyjměte párátka a podávejte, stylově se zeleninovou přílohou zelené barvy, jako je krátce orestovaný špenát nebo hrášek.