návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

S Klárou v kuchyni: Společně u stolu, nad pivem i v cukrárně

Pekingská kachna v restauraci Sia
Autor: archiv Together Pekingská kachna v restauraci Sia
Když jsem dostala pozvání na gastro tour po restauracích sítě Together, ráda jsem přijala. Tahle síť totiž sdružuje místa, která patří mezi hojně navštěvované podniky, o kterých se hodně a v dobrém mluví!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mezi pražské stálice už dozajista patří belgická brasserie Bruxx nebo oblíbený Vinohradský parlament, který nabízí českou kuchyni a tankové pivo Staropramen, stejně jako Potrefená husa v Hybernské ulici v centru Prahy. Novinkou, která právě září na pražském gastronomickém nebi je dvojice podniků ve Šporkovském paláci – asijská Sia a převratný Cukrář Skála.

Sladký začátek dne

S Klárou v kuchyni: Společně u stolu  Foto:

Sešli jsme se s několika dalšími novináři hned po ránu v Cukrář Skála, kde nás přivítali majitelé sítě Together, Viktor Kaplan a David Petřík. A samozřejmě i Lukáš Skála, který je tváří a hlavně srdcem této neobvyklé cukrárny. Otevřený prostor s prosklenými stěnami, za kterými můžete sledovat samotnou přípravu dortů a zákusků, jednoduchá vitrína s dortíky a jeden vysoký stůl, u kterého si můžete dát na stojáka kávu a koláč… Víc toho nečekejte, tady si u kafíčka s kamarádkou nepoklábosíte. Za to tady pořídíte opravdu špičkové cukrářské výrobky, které si můžete odnést sebou a vychutnat si je v pohodlí domova.

Na co jsou zde právem hrdí, a co jde také nejvíce na odbyt, jsou klasické české zákusky jako indián, koňaková špička, punčák, kremrole či efektní laskonka kubistických tvarů. Vše je vyráběno podle původních postupů z těch nejlepších ingrediencí. A třeba vás překvapí, že laskonka je z mandlí a ne z kokosu. Ten se totiž začal používat jako levná náhražka – původní receptura je ale právě z mandlí a má jemnější chuť.

V nabídce jsou kromě dortů i domácí zmrzliny, koláče, buchty a také delikátní pralinky. Unikátní je i nabídka zmrzlinových dortů. A pokud vám zachutnají zdejší kremrole, můžete se těšit na novou pobočku Cukrář Skála v gurmet pasáži v Dlouhé, která bude právě zaměřena na kremrole s různými náplněmi.

Cukrář Skála, V Celnici 6, Praha 1, www.cukrarskala.cz

Cukrář Skála nabízí špičkové dortíky i pralinky Foto: Cukrář Skála nabízí špičkové dortíky i pralinky, Foto: archiv Together

Asie v sousedství

S Klárou v kuchyni: Společně u stolu  Foto:

Ve Šporkovském paláci sídlí i restaurace Sia, která si za krátkou dobu od otevření získala pověst nejprogresivnější asijské restaurace v Praze. Šéfkuchař a spolumajitel Jiří Štift zde vytvořil pulsující prostor na třech průchozích patrech, kterým dominují otevřené kuchyně. Můžete tak sledovat kuchaře při práci. Tým je složený z kuchařů z celé Asie a díky tomu jsou výsledná jídla autentická, ale s moderním švihem.

Největší specialitou podniku je pekingská kachna, která se zde připravuje tradičním postupem, který je opravdu specifický a dost náročný. Výsledkem je ale jídlo, na které se budete vracet. Jak nám Jiří Štift prozradil, kachen prodají až 4 tuny měsíčně!

V prostředním patře je kuchyně, v níž se připravují oblíbené knedlíčky všeho druhu – my jsme ochutnali vepřové a s krevetou. A dokonce si zde vyrábí i vlastní domácí nudle, což je také celkem věda :) Ve spodním patře je dominantou otevřený robata grill, na kterém vám připraví opravdové lahůdky od mořských plodů, přes zeleninu až po špičkové maso.

Sia, V Celnici 6, Praha 1, www.siarestaurant.cz

Zažijte autentický asijský street food v Sia Foto: Zažijte autentický asijský street food v Sia, Foto: archiv Together

Skokem z Asie do Evropy

Z ulice V celnici jednoduše projděte pasáží Millénium do Hybernské, kde se nachází restaurace Potrefená husa. I ta má tři patra a kapacitu přes 300 míst. V nabídce nechybí Staropramen z tanku, jídelní lístek je průřezem české i evropské gastronomie, doplněný o steaky a burgery z grilu. V polední nabídce najdete téměř výhradně oblíbená česká jídla. My jsme ochutnali uzenou krkovici z Přeštíka s bramboráčkem a zelím a také výborné výpečky s bramborovým knedlíkem a smetanovým špenátem. Není divu, že během oběda je tu narváno, tady se zkrátka dobře najíte…

Potrefená Husa Hybernská, Dlážděná 7, Praha 1, www.potrefena-husa.eu

Poctivá česká kuchyně a dobré pivo na vás čeká v Potrefené huse Foto: Poctivá česká kuchyně a dobré pivo na vás čeká v Potrefené huse, Foto: archiv Together

Belgie na kopci

S Klárou v kuchyni: Společně u stolu  Foto:

Z centra jsme se přesunuli na Vinohrady, kde přímo na náměstí Míru, v bývalém domě Železničářů, najdete belgickou restauraci Bruxx. Těžko říct, co vyzdvihnout jako první. Jestli velkolepý secesní interiér s vysokými stropy zdobenými překrásnými štuky, velkoryse pojatý bar, kde vám načepují belgická piva, které doprovází i nabídka piv lahvových. Nebo belgická kuchyně? Hlavními položkami na menu, které byste neměli opominout, jsou pravé belgické hranolky a samozřejmě mušle! Slávky najdete každý den i v polední nabídce, točí zde asi 40 různých receptů, takže si je můžete dát každý den jinak :) V neposlední řadě tu můžete ochutnat i výběr ústřic (od 20. - 26. 4. zde probíhá speciální festival ústřic z různých koutů Evropy).

Bruxx je oblíbený i jako rodinná restaurace, disponuje totiž velkoryse pojatým dětským koutkem, který je společný i pro vedlejší restauraci… I vládce obou kuchyní je stejný – šéfkuchařem Bruxxu i Parlamentu je sympaťák Jan Pípal.

Bruxx, Náměstí Míru 9, Praha 2, www.bruxx.cz

V Bruxxu si dejte mušle, hranolky a degustační set belgických piv Foto: V Bruxxu si dejte mušle, hranolky a degustační set belgických piv, Foto: archiv Together

A zpátky domů

Ve stejné budově, jen o jedny dveře dál, najdete restauraci, nebo spíš parádní hospodu, Vinohradský Parlament. I zde si majitelé dali záležet na kvalitě piva, čepuje se z tanku Staropramen a v rozlehlém prostoru na třech patrech si ho vychutnáte nejlépe ve společnosti přátel a dobrého jídla… A jídlo zde je opravdu pouze ryze české – žádné špagety ani salát Caesar tady nepotkáte. Každá dobrá restaurace má svoje signature dish a v Parlamentu je to nadýchaný slaný větrník s hovězím masem, křenovým přelivem, zelným salátem a silnou masovou šťávou. Tenhle slaný „dortíček“ se opravdu povedl! A ocenili jsme i skvělé domácí bramborové chipsy s uzenou solí a česnekovým dipem i vyladěný tatarák.

A pokud se s přáteli nad pivkem a dobrotami „rozsedíte“, po zavíračce se můžete volně přesunout do vedlejšího výčepu, kde se o vás hezky postarají až do čtyř hodin do rána!

Vinohradský Parlament, Korunní 1, Praha 2, www.vinohradskyparlament.cz

Dobrá česká hospoda, kde se skvěle najíte Foto: Dobrá česká hospoda, kde se skvěle najíte, Foto: archiv Together

Připravila Klára Michalová

Související témata: s Klárou v kuchyni , restaurace , restaurace v Praze , Together , Cukrář Skála , Sia restaurant , Bruxx , Potrefená husa , Vinohradský Parlament
Reklama