Recyklovaná kuchařka

Židovský šmolc a  škvarky

Moje hodnocení
10x

Jeden z pilířů kuchyně aškenázských Židů skvěle zužitkovává jakékoliv zbylé „kůžičky“ od kuřete. Pokud občas kupujte tzv. skelety na polévku či křidýlka, stáhněte z nich napřed kůže s podkožním tukem (na polévku zbylé kosti atd. bohatě stačí), uchovávejte je v ledničce či mrazáku a až si jich nashromáždíte potřebné množství, můžete začít škvařit. Z obyčejných kůžiček pak získáte nádherně voňavý s všestranně použitelný tuk a ty úžasné škvarečky…

1 porce
60 minut

Šmolc

  • kuřecí kůže (kůže z kuřat, případně slepice včetně podkožního tuku) 500 g

Škvarky

Postup přípravy

  1. Kůži i s tukem dobře opláchněte a osušte a pak vše nakrájejte na asi centimetrové kousky.
  2. Vložte do větší nepřilnavé pánve postavené na mírném stupni. Pánev přikryjte a nechte kůžičky asi 15 minut vypékat tuk, který se bude hromadit na dně pánve.
  3. Sundejte pokličku a příkon trochu zvyšte. Nechte vypékat dalších 15 až 20 minut, přičemž občas promíchávejte a kousky drťte vařečkou. Ve chvíli, kdy se kůžičky začnou kroutit a hnědnout, budete už v pánvi mít docela dost tuku, šmolcu.
  4. Sejměte z plamene a tuk z pánve opatrně odlijte do sklenice nebo hliněného krajáče (to je klasika). V téhle chvíli bude průzračný a bude mít krásně zlatou barvu, později, jak ztuhne, zmléční a zbělá.
  5. Plynule přejděte k vyškvaření gribenes, škvarečků. Oloupanou cibuli nakrájejte na tenké plátky, přidejte ji do pánve, hojně osolte a opepřete a na středním stupni opékejte asi 20 minut, až budou kůžičky křupavé a zlatohnědé. Nenechávejte je bez dozoru, aby se nespálily, což by byla strašná škoda. Podávejte je ihned, s čerstvým chlebem, tuk nechte odsát na papírových ubrouscích.

PRIMA TIP: Šmolc primárně slouží jako běžný tuk, který vše na něm připravené provoní báječným „slepičím“ parfémem. Jeho chuťový a voňavý náboj je obrovský – skutečně postačí lžíce do hrnce s vroucí vodou a vykouzlíte báječný vývar. Ne, není to dietní záležitost, vždy sloužil jako energetická zásobárna pro nuzné časy, takže ho používejte střídmě. Škvarečky gribenes jsou pak už vysloveně hříšnou lahůdkou, ale copak občas nehřeší každý?

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Recyklovaná kuchařka

Jitka Rákosníková Recyklovaná kuchařka

Moderní domácnost beze zbytku

  • recyklace přebývajících potravin a jídel
  • kvalitní a promyšlené vaření
  • inspirativní recepty české i světové kuchyně
  • rady, jak ušetřit zdroje, čas a energii
  • tradiční domácí postupy i moderní trendy

Naším krédem je, že bychom neměli vyhazovat žádné jídlo. Vede k tomu několik cest: lépe plánovat, lépe nakupovat, promyšleně vařit a zejména spotřebovat vše, co se v naší kuchyni uvaří a upeče. Autorka se myšlenkou zužitkování „beze zbytku“ zabývá již více než 10 let. Původně se zaměřila především na tvorbu skvělých receptů z přebytků z vaření. Nyní se téma „kulinární recyklace“ propojuje se současným, stále výraznějším trendem neplýtvání surovin a potravin a s ekologičtějším přístupem ke konzumu obecně.

Vyústěním letité zkušenosti a důkladného zpracování je aktuální manuál, recepty a tipy pro moderní domácnost – propojuje dobré rady a postupy tradičních hospodyněk, pro které bylo šetrné vaření nezbytností, s dnešním životem. Vynikající recepty jsou doplněny zajímavými souvislostmi a informacemi o surovinách.

Vydává Smart Press, www.smartpress.cz


Přečtěte si také

Recepty