Žebírka na sladkokyselo – Sườn xào chua ngọt

Moje hodnocení
6x

Sladkokyselá žebírka mají vždy sytě červenou barvu. Odnepaměti se proto barví červeným barvivem, pokud vám na autentickém vzhledu až tak nezáleží, můžete ho vynechat. Žebírka jsou skvělým pohoštěním na párty, připravte hostům dostatek ubrousků a uvařte hodně žebírek. Mizí rychleji než rikša v prachu. 

4 porce
60 minut
asijská

Suroviny

Postup přípravy

  1. Žebírka nasekejte na větší kousky, zhruba 5 cm dlouhé a 2–3 cm široké. Naskládejte je do hrnce, zalijte vodou a zahřívejte až k varu. Nechte vařit zhruba 5 minut, až se objeví pěna. Vodu slijte, žebírka propláchněte a promíchejte se 4–5 lžícemi škrobu (40 g) a barvivem.
  2. Ve velké pánvi rozehřejte olej a postupně v něm opečte žebírka ze všech stran dozlatova, zhruba po půl minutě až minutě je otáčejte. Vyjměte je na talíř.
  3. Česnek a cibuli nakrájejte nadrobno, vsypte do pánve, přidejte zázvor a opékejte zhruba 30 vteřin dozlatova. Vraťte opečené maso, promíchejte se solí a glutamátem a opékejte 1 minutu. Vsypte cukr, promíchejte, podle chuti můžete přidat nasekanou chilli papričku. Přilijte vodu tak, aby dosahovala do poloviny masa, přidejte ocet a vařte na vyšším stupni zhruba 12–15 minut doměkka, a až se voda vyvaří. Pokud máte raději měkčí žebírka, vařte je déle, přilijte pak další vodu.
  4. Zbylý škrob rozmíchejte se 2 lžícemi vody a přilijte ho k žebírkům. Za stálého míchání restujte žebírka, až marináda na povrchu začne být průhledná. Podávejte s rýží a nasekanou petrželkou.

PRIMA TIP: GlutamátBílý prášek je nedílnou součástí asijské kuchyně a používá se ke zvýraznění chuti. Jedná se o krystalickou formu sodné soli aminokyseliny obsažené v živých organismech. Přirozeně se vyskytuje v řasách, některých druzích hub, ve zralých rajčatech a sójových bobech. Jeho účinky na lidský organismus žádné vědecké studie nepotvrdily ani nevyvrátily. Spíš záleží na jeho dávkování. V Asii se běžně používá a asijským jídlům dodává tu pravou chuť. Klidně ho můžete vynechat, pokrm pak dochuťte solí a pepřem.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Tuan & Lan

Sevruga Tuan & Lan

Kuchařka s rodinným příběhem

Lan a Tuan přijeli z Vietnamu do Čech před 20 lety s vidinou vydělat rychle peníze a vrátit se s nimi domů za pětiletým synem. Realita však byla naprosto odlišná a drsnější. Na jaře roku 2010 otevřeli ve Slavíkově ulici bistro Tuan & Lan Pho Vietnam a se svým domácím pho bo a dalšími autentickými vietnamskými recepty slavili okamžitý úspěch. Dnes mají restaurace tři a k tomu kavárnu Cafe Fin.

O své rodinné recepty se rozhodli podělit v kuchařce VietnamSKÁ, která vychází v nakladatelství Zdeňka Pohlreicha Sevruga. „Moc rád čtu kuchařské knihy s popisem životního příběhu kolegů restauratérů,“ prozrazuje Zdeněk Pohlreich. Autentické recepty doplňuje životní cesta Tuana a Lan, kterou oživují dokumentární fotografie ze současného Vietnamu. Lahodná jídla plná vůní a čerstvých surovin vás okouzlí svou jednoduchostí a lehkostí.

Vydává nakladatelství Sevruga.


Přečtěte si také

Recepty