zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Street food: Řecký gyros
Autor: kuchařka Pouliční jídlo Street food: Řecký gyros

Street food: Řecký gyros

Hodnoceno: 0x
Gyros je přímo synonymem řecké kuchyně. Kousky šťavnatého masa s voňavým kořením, čerstvá zelenina, osvěžující jogurtová zálivka, to vše zabalené v křupavé chlebové placce. Tuhle dobrotu si můžete dát nejen u moře nebo ve stánku s rychlým občerstvením, zvládnete ji hravě připravit i doma!
do 1 hodiny
4 porce

Článek

Propadněte kouzlu řecké kuchyně! Foto:

18 receptů ve stylu báječné řecké kuchyně

Do Řecka jezdíme na dovolenou moc rádi. A není to jen kvůli krásnému moři a písečným plážím. Velkým lákadlem je také fantastická řecká kuchyně!

reklama

Suroviny (4 porce)

Pita chleby:

Náplň:

Postup

  1. Troubu předehřejte na 250 °C. Pita chléb připravte tak, že v míse smícháte mouku se 3 lžícemi oleje, sladem a pivovarskými kvasnicemi. Přilijte zhruba 1/2 šálku (1 dl) vody a hněťte, dokud se neutvoří stejnorodá směs.
  2. Mísu dejte na 30 minut na teplé místo. Její obsah poté rozdělte na 4 stejně velké koule, které nechte dalších 30 minut kynout. Každou kouli nyní dlaněmi zploštěte a pak z nich vyválejte zhruba 2 mm silné kruhové pláty o průměru 18–20 cm.
  3. Kruhy těsta rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem. Potřete emulzí připravenou ze zbylého oleje a lžíce vody. Pečte 5 minut při 250 °C. Hotové pita chleby vyndejte z trouby a poté je skladujte ve vzduchotěsné nádobě.
  4. Vepřové maso nakrájejte na tenké proužky, které následně okořeňte oreganem, paprikou, kurkumou a vinným octem. Pečte zhruba 10 minut.
  5. Rajče a okurku omyjte a poté spolu s cibulí nakrájejte na plátky.
  6. Před podáváním naneste na pita chléb postupně jogurt, cibuli, rajče a nakonec proužky pečeného masa. Pak chléb zarolujte a podávejte. V Řecku se k tomuto jídlu obvykle podávají hranolky.

Pouliční jídlo Foto:

Pouliční jídlo

Z ulice až na váš stůl

Cinzia Trenchi

Lahodné, rychlé a levné – právě takové jsou vlastnosti pouličního jídla, rozšířeného a oblíbeného po celém světě.

Tato kniha, jež odhaluje mnoho zajímavostí týkajících se původu jednotlivých pokrmů, obsahuje recepty z různých zemí světa. Ty si můžete snadno připravit doma, díky čemuž dostane váš jídelníček punc cizokrajnosti a originality.

Vydalo nakladatelství Omega.

reklama