Speciály

Sbírka receptů ve stylu báječné řecké kuchyně

Do Řecka jezdíme na dovolenou moc rádi. A není to jen kvůli krásnému moři a písečným plážím. Velkým lákadlem je také fantastická řecká kuchyně!

Řecká kuchyně patří ke středomořské oblasti – proto je v mnohém podobná třeba italské. Zároveň se zde ale nezapřou vlivy Balkánu. Základní surovinou je olivový olej a samozřejmě olivy. Díky příznivému klimatu je důležitou součástí zelenina – rajčata, papriky, lilek, cuketa... Z masa se na ostrovech jí nevíce skopové a jehněčí, stejně tak sýry jsou hlavně ovčí a kozí. Nejznámější a nezaměnitelný je především feta sýr, bez kterého se neobejde pravý řecký salát. Skvělý je také pevný haloumi sýr, který je nedostižný na grilu. A výjimečný je také hustý řecký jogurt z ovčího mléka.

Jako všechny přímořské destinace je i v Řecku velký výběr pokrmů z ryb a mořských plodů. Oblíbená je například pomazánka taramosalata z rybích jiker. Řekové používají spoustu koření a čerstvých bylinek. Tou stěžejní je oregano.

Mezi klasické pokrmy patří například musaka z pečených lilků s mletým masem dochucená skořicí a navrch s bešamelovou čepicí. Oblíbené jsou masové špízy souvlaki nebo různé masové a rybí koláče.

Připravili jsme pro vás výběr receptů, kterými si doma přivoláte chutě a vůně Řecka:

Recepty