Suroviny
- voda 3,5 litru
- hovězí kosti (harfy nebo masitější žebra nebo kombinace obojího) 1,2 kg
- česnek 5 stroužků
- cibule 1 ks
- mrkev 1 ks
- petržel 1 ks
- celer 1/8 bulvy
- sůl 1 zarovnaná lžíce
- černý pepř 8 - 10 kuliček
- cukr krupice 1/2 lžíce
- rostlinný olej 2 lžíce
Celestýnské nudle
- plnotučné mléko 130 ml
- hladká mouka asi 60 g
- vejce 2 ks
- hladkolistá petržel 1 hrst
- máslo 1 lžíce
- rostlinný olej 2 lžíce
- sůl
- pepř
Servírování
- mrkev 1 ks
- celer 1/6 bulvy
- máslo 2 lžíce
- hladkolistá petržel 1 hrst
Postup přípravy
- Troubu rozpalte naplno. Kosti (a kousky žebra) položte na plech vyložený pečicím papírem, pocukrujte a šoupněte do trouby. Zapékejte je, dokud se hezky neopečou – záleží na velikosti kostí, ale bude to trvat minimálně 25 minut. Klidně je ke konci obraťte, ať jsou hezky dohněda zbarvený z obou stran.
- Opravdu si s tím dejte záležet, jelikož díky barvě získáte i mnohem lepší chuť. Vývar, který není ze zapečených kostí, jako by nebyl, to mi věřte. Zvlášť, když nevedete chemický práškový závody na dochucení, který by to za vás „zachraňovaly“.
- Hned, jak budou kosti zapečené, přesuňte je do velkého hrnce a zalijte zhruba 3 litry studené vody, přidejte trochu soli a kuličky pepře.
- Přiveďte vodu k varu, teplotu ihned stáhněte téměř na minimum a přilijte zbylou vodu, abyste srazili teplotu. Tohle je jeden z mnoha fíglů proti zakalenému vývaru, na který kuchaři přísahají.
- Na pánvi opečte rozpůlenou cibuli i stroužky česneku. Opečte je řezem dolů, ať se taky pořádně zbarví. Obojí pak hoďte do vývaru.
- Vývar nechte bez pokličky jen tak pobublávat minimálně 4 hodiny (ideálně 6 až 8 hodin). Zhruba 40 minut před koncem do vývaru vhoďte očištěnou a na velké kusy pokrájenou zeleninu.
- Za tu dobu dodá zelenina vývaru správnou chuť, ale nestihne se úplně rozvařit, takže pak půjde využít třeba na náplň do těstovin. Do vývaru radši orestujte čerstvou.
- Hotový vývar slijte přes síto vyložené neškrobenou utěrkou do čistého hrnce. Pokud nemáte utěrku, tak minimálně přes to síto! V ideálním případě nechte vývar zchladnout a z povrchu seberte přebytečný tuk, ale není to nutnost, stejně ho tam v tomhle množství moc nebude.
- Možná si taky říkáte, proč dávám do vývaru cukr. Ten důvod je jasný, díky cukru získáte z výsledku pocit více dotažené chuti, kterou někdy pomáhá dohnat glutamát, takže tady ho přirozeně „nahradíte“ cukrem. Ostatně, velká část kuchařiny se děje na pomezí slané, sladké, kyselé a hořké chuti. Když je dobře vyvážíte, to je panečku majstrštyk.
- Mléko metličkou prošlehejte s moukou, přidejte vejce, nakrájenou petržel, lžíci oleje, osolte a opepřete. Na středně velké pánvi rozehřejte máslo a zbylý olej, vlijte těsto nebo jeho přiměřenou část a opečte z obou stran do zlatavé barvy, jako byste dělali palačinky. Hotovou placku srolujte a nakrájejte na nudle.
- Zeleninu na servírování oloupejte a nakrájejte na tenké nudličky (na julienne). V pánvi rozehřejte máslo a zeleninu orestujte, aby kladla mírný odpor na skus, zabere to 3 až 6 minut, podle velikosti.
- Polévku rozlijte do talířů, přidejte nakrájené nudle, orestovanou zeleninu, trochu nasekané petrželky a pusťte se do toho.