zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Pho bo tai
Autor: Vietnamská kuchařka s rodinným příběhem Pho bo tai

Pho bo tai

Hodnoceno: 2x
Pho bo je voňavý vývar plný hovězího masa, nudlí a bylinek. Pho neoznačuje polévku, ale typ plochých nudlí, které se do ní používají. Vybrat si můžete z různých druhů pho bo, které se liší úpravou masa.
nad 2 hodiny
4 porce

Pho bo tai je hovězí vývar se spařeným masem, které se syrové ponoří do vroucího vývaru jen na 2 vteřiny. Zůstane tak šťavnaté a vyniká silnou masovou chutí. Základem této polévky je ale především voňavý vývar - tento základ na pho bo, pho bo tai a pho bo tai lăn vyžaduje čas, ale až ho ochutnáte, dáte nám za pravdu, že počkat stojí za to.

reklama

Postup

  1. VÝVAR: Cibuli a zázvor neloupejte, ale vcelku je položte na gril a opékejte, až začnou na povrchu černat. Můžete je vložit i do trouby vyhřáté na 250 °C a péct dočerna, doba pečení záleží na velikosti. Pokud byste zázvor neopekli, ve vývaru by převážila jeho ostrá chuť.
  2. Mezitím omyjte kosti a vložte je do velkého hrnce. Zalijte je studenou vodou, aby byly ponořené, a zahřívejte až k varu. Jakmile voda začne vřít, slijte ji. Už ji nebudete potřebovat, posloužila jen k vyčištění kostí. Kosti propláchněte a vyložte jimi dno hrnce. Velké kosti můžete rozbít paličkou na menší kousky.
  3. Skořici, badyán a kardamom zavažte do gázy či látkového sáčku a vložte ke kostem. Poklaďte opečenou cibulí a zázvorem (vcelku) a navrch položte zbylé kosti. Zalijte 6 l nové studené vody a zahřívejte až k varu. Jakmile voda začne vřít, ztlumte na nižší teplotu a nechte zhruba 3 hodiny probublávat.
  4. Vývar sceďte a do čirého vývaru vmíchejte sůl, rybí omáčku a cukr. Podle chuti klidně přidejte. Ztlumte na nejnižší stupeň a udržujte teplé. Jeho další použití záleží na druhu pho.
  5. PRIMA TIP: Z uvedeného množství vzniknou 3 l vývaru, na čtyři porce pho bo, pho bo tai či pho bo tai lăn spotřebujete zhruba polovinu, zbylý vývar můžete ponechat do druhého dne v lednici nebo zamrazit. Kosti jsou nositelé chuti, klidně jich můžete dát víc.
  6. PHO BO TAI: Maso nakrájejte na tenké plátky, zhruba 1 cm, a promíchejte ho v míse s polovinou zázvoru a olejem. Zakryjte potravinářskou fólií a uložte do lednice.
  7. Sušené nudle vložte na 1 hodinu do vlažné vody, aby změkly. Koriandr nasekejte nahrubo, jarní cibulky nadrobno, cibuli nakrájejte na proužky a chilli papričku dle chuti (nadrobno či na plátky).
  8. Nudle slijte a v cedníku je ponořte na 2–3 minuty do vroucí vody. Vyjměte, rozdělte do misek či hlubokých talířů, posypte klíčky, koriandrem, cibulkou a cibulí.
  9. Naložené maso (včetně zázvoru) ponořte v naběračce na 2 vteřiny do vroucího vývaru, vložte ho na nudle a zalijte vroucím vývarem. Posypte chilli papričkou a zbylým zázvorem a podávejte s osminkami citronu.

Pho bo tai  Foto: Pho bo tai , Foto: Vietnamská kuchařka s rodinným příběhem

VietnamSKÁ

Vietnamská kuchařka s rodinným příběhem Foto:

Kuchařka s rodinným příběhem

Lan a Tuan přijeli z Vietnamu do Čech před 20 lety s vidinou vydělat rychle peníze a vrátit se s nimi domů za pětiletým synem. Realita však byla naprosto odlišná a drsnější. Na jaře roku 2010 otevřeli ve Slavíkově ulici bistro Tuan & Lan Pho Vietnam a se svým domácím pho bo a dalšími autentickými vietnamskými recepty slavili okamžitý úspěch. Dnes mají restaurace tři a k tomu kavárnu Cafefin.

O své rodinné recepty se rozhodli podělit v kuchařce VietnamSKÁ, která vychází v nakladatelství Zdeňka Pohlreicha Sevruga. „Moc rád čtu kuchařské knihy s popisem životního příběhu kolegů restauratérů,“ prozrazuje Zdeněk Pohlreich. Autentické recepty doplňuje životní cesta Tuana a Lan, kterou oživují dokumentární fotografie ze současného Vietnamu. Lahodná jídla plná vůní a čerstvých surovin vás okouzlí svou jednoduchostí a lehkostí.

Vydává Sevruga, 399 Kč.

reklama