Perníková chaloupka – jednoduchý recept s podrobným fotonávodem krok za krokem

Moje hodnocení
10x

Vánoce jsou pro mnohé spojené se skořicovo-hřebíčková vůně čerstvě upečených perníčků. Ať už v klasické vykrajované podobě, nebo rovnou v 3D variantě perníkové chaloupky. Právě ta může být výraznou a netradiční ozdobou vaší sváteční tabule. A vydrží tak dlouho, dokud vám nedojde ostatní cukroví a dokud udržíte na uzdě chuť na lahodný medový perník. Jak na to?

2 porce
120 minut
česká

Perníkové těsto

Poleva

Postup přípravy

 1. Připravte perníkové těsto. Sypké suroviny promíchejte v míse, poté přidejte máslo, med a vejce. Rukama nebo s pomocí kuchyňského robota vypracujte těsto, které nechte dva dny odpočinout v chladu.
 2. Z těsta oddělte přiměřený kus a rozválejte jej na pečicím papíře na co největší plochu. Tloušťka těsta by měla být zhruba 2–3 milimetry.
 3. Odřízněte tenké okraje těsta tak, aby těsto bylo všude stejně silné (2–3 milimetry).
 4. Pomocí šablon z těsta postupně vykrájejte jednotlivé díly chaloupky – podložku, 2 štíty, 2 boky a 2 střechy.
 5. Plech vyložte pečicím papírem a položte na něj jednotlivé díly. Mezi díly nechte mezeru alespoň 1 centimetr – při pečení nakynou. Pečte 15 minut při teplotě 180 stupňů.
 6. Upečené díly nechte po vytažení z trouby 2 minuty vydýchat. Poté je obraťte na druhou stranu a nechte vychladnout.
 7. Svislé hrany štítů a boků chaloupky zbruste na kuchyňském struhadle do úhlu 45 stupňů, aby k sobě jednotlivé díly při lepení dobře pasovaly. Stejně tak zbruste na jedné dlouhé straně i oba díly střechy.
 8. Z bílku, cukru a citronové šťávy ušlehejte hustou polevu – měla by mít konzistenci zubní pasty. Pokud je řídká, přidejte moučkový cukr.
 9. Pomocí polevy ozdobte jednotlivé díly chaloupky. Pro malování na perníčky můžete použít například zdobičku, štětec či špejli.
 10. K perníkové podložce přilepte pomocí polevy obvodové zdi chaloupky, které zároveň slepte i hranami k sobě. Polevu nechte dostatečně dlouho zatuhnout.
 11. Jakmile jsou stěny chaloupky stabilní, přilepte k nim i střechu. I hřeben střechy slepte polevou a přidržte střechu, dokud poleva nezatuhne. Okolí chaloupky můžete dozdobit polevou či dalšími perníčky.

Vyzkoušejte také recept na hned měkké vánoční perníčky s medem podle videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Tesco


Přečtěte si také

Recepty