zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Krůta s kaštanovo-perníkovou nádivkou a medový pastiňák s pečenými bramborami
Spouštím video za 5s.
Sledujete: Krůta s kaštanovo-perníkovou nádivkou a medový pastiňák s pečenými bramborami

Krůta s kaštanovo-perníkovou nádivkou a medový pastiňák s pečenými bramborami

Hodnoceno: 4x
Načasujte si pečení přílohy tak, aby byla hotová v době, kdy je krůta nejen dopečená, ale i odpočinutá – tj. vložte pastiňák a brambory do trouby těsně před dopečením krůty. Po chvíli společného pečení pak krůtu vyndejte, aby si oddychla pod alobalem, zatímco brambory a pastiňák dopékejte na barvu.
nad 2 hodiny

reklama

Postup

  1. Krůtu vyndejte z lednice několik hodin předem, aby došla pokojové teploty, lépe se propeče. Omyjte ji, osušte a vetřete sůl. Kaštany nařízněte na špičce do křížku a pečte je na plechu v troubě při 200 °C cca 15 minut. Horké kaštany oloupejte a nasekejte.
  2. Na pánvi se 75 g másla opečte 100 g slaniny, cibuli a nakonec rohlíky, vše nakrájené na kostičky. Dejte do mísy, pokropte smetanou či mlékem a vmíchejte nasekanou petržel, kostičky perníku, sůl, pepř, muškátový oříšek, vejce a kaštany. Ochutnejte, nádivka má být výrazná.
  3. Rozehřejte si troubu na 150 °C (horkovzduch). Krůtě založte křídla za zády a naplňte ji nádivkou tak, aby vykukovala ven. Pod kůži na prsou zasuňte pár plátků slaniny. Nohy svažte kuchyňským provázkem a krůtu vložte do pekáče prsy nahoru. Vykukující nádivku překryjte slaninou. Kůži potřete rozehřátým máslem, krůtu podlijte, zakryjte alobalem a pečte doměkka. Občas přelijte vypečenou šťávou a podlijte.
  4. Po 4–4,5 hodinách píchněte ke kosti v nejširší části stehna, měla by vytékat čirá šťáva a maso by mělo být měkké. Krůtu potřete opět máslem, zvyšte teplotu a dopečte ji odkrytou na barvu. Potom krůtu zabalte do alobalu na cca 20 minut. V pekáčku se šťávou odmíchejte přípečky zalité troškou vody či vývaru, povařte a přeceďte.
  5. Krůtu servírujte celou na míse s přílohami a šťávou v omáčníku. Před podáním ji naporcujte, nádivku vyjměte a nakrájejte na plátky.
  6. Medový pastiňák: Brambory a pastiňák oloupejte a nakrájejte. Brambory na silnější plátky nebo tenčí měsíčky, pastiňák na silnější plátky nebo špalíky.
  7. Brambory promíchejte v míse s polovinou olivového oleje, trochou chilli a solí. Pastiňák v jiné misce promíchejte se zbytkem oleje, solí, medem a pepřem.
  8. Do pekáčku dejte alobal (protože med má tendenci se připalovat) a vsypte na něj pastiňák. Vedle něj vsypte ochucené brambory a rozložte vše nejlépe v jedné vrstvě. Vložte do trouby předehřáté na 170–180 °C (nejlépe ke krůtě na mřížku nebo pod ni) a pečte cca 25 minut, dokud nebudou brambory i pastiňák dozlatova upečené.

Připravte si tuto lahodnou pečínku podle videoreceptu:

Krůta s kaštanovo-perníkovou nádivkou a medový pastiňák s pečenými bramborami
Krůta s kaštanovo-perníkovou nádivkou a medový pastiňák s pečenými bramborami

Karolína, domácí kuchařka – JÍDLO JAKO VÁŠEŇ

Karolína Kamberská

Jídlo jako vášeň Foto:

Třetí kniha gastronomické novinářky a televizní kuchařky Karolíny Kamberské navazuje na předchozí velmi úspěšné tituly Karolína, domácí kuchařka a Štěstí z kuchyně i na oblíbený televizní pořad o vaření na TV Prima. Autorka v nové knize s nadsázkou přiznává, že možná jídlu přikládá moc velký význam – ale považuje zkrátka za velmi blahodárné udělat si na jídlo čas a uprostřed stolu zapálit svíčku.

V tomto svém přístupu k jídlu cítí Karolína spřízněnost se Středomořím, proto právě tam hledala inspiraci pro řadu receptů. Kromě toho kniha nabízí nápady, jak pohostit větší společnost přátel či partu malých děti - zkrátka každého, s kým se čtenář chce o svou lásku k jídlu podělit.

Kniha obsahuje jak všechny recepty z nové podzimní řady pořadu Karolína, domácí kuchařka, tak recepty vytvořené pouze pro tuto knihu. Stejně jako u předchozích Karolíniných kuchařek je každý recept doplněn krásnou barevnou fotografií od Silvie Kolevové a také praktickými tipy, díky kterým jídlo snadno uvaří i začínající kuchaři. Čtenáři se opět mohou těšit i na Karolíniny postřehy a vzpomínky, které se vážou k jednotlivým jídlům.

Uložit

reklama

Sledujte celou epizodu