redakce Prima FRESH

Japonský sněhový dort

Moje hodnocení
5x

Proč dostal tenhle název, netušíme, pochází totiž ze staré německé kuchařky… ale svou křehkostí a jednoduchou elegancí si ho rozhodně zaslouží. Nadýchaná kreace ze sněhového těsta je k Vánocům přímo příslušná!

6 porcí
60 minut

Korpus

Krém

Postup přípravy

  1. Troubu (nejlépe se hodí horkovzdušná funkce) předehřejte na 150°C. Bílky vyšlehejte do tuha a pak k nim tenkým pramínkem vsypte cukr a zašlehejte ho, až bude sníh tuhý a lesklý. Mleté mandle promíchejte se škrobem a opatrně zatřete ke sněhu.
  2. Na papír na pečení si nakreslete tolik kruhů o takovém průměru, jak velký chcete dort mít (množství vystačí na 4 placky o průměru 26 cm). Kruhy lehce potřete olejem a naneste do nich, pokud možno rovnoměrně, sníh. Posypte ho lupínky a pečte při malinko po otevřených dvířkách (u horkovzdušné funkce, u běžné nechte dvířka zavřená a teplotu trouby snižte o 10 °C) do světle hnědé barvy. Nechte v troubě vychladnout.
  3. Na krém promíchejte v nepřilnavém kastrole žloutky s cukrem, škrobem kávou a trochou mléka. Přidejte zbylé mléko a jednou nechte přejít var. Sundejte z plotýnky, nechte chladnout, občas promíchejte. Máslo utřete s moučkovým cukrem do pěny a po lžících k němu vmíchejte krém, dochuťte likérem. Placky plňte nebo spojujte krémem, použijte ho spolu s mandlovými lupínky i na ozdobení.

PRIMA TIP: Sněhové těsto, bezé, pusinky, pavlova… lehké výtvory z ušlehaného sněhu vyžadují pro úspěch pevně vyšlehané bílky (nejlépe pokojové teploty, šlehané naprosto čistými nástroji a ve zcela odmaštěné míse). Škrob dodá těstu větší soudržnost, ale nenaruší jeho křehkost. Pokud se do něj přidají mleté mandle nebo oříšky, bude mít po upečení spíš béžovou barvu a ve francouzské cukrařině se nazývá dacquoaise. Sněhová těsta se obecně pečou při mírnějších teplotách, spíše se suší, ale ta s oříšky jsou těžší a tak potřebují teplotu o něco vyšší.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

redakce Prima FRESH


Přečtěte si také

Recepty