Suroviny
- fazole (černé oko) 250 g
- sušené houby 2 malé hrstky
- cibule (menší ) 2 ks
- brambory (menší ) 2 ks
- mrkev 1 ks
- extra virgin olivový olej 5 lžic
- drcený kmín 1 lžíce
- zeleninový bujón 1 lžíce
- bobkový list 2 ks
- umeocet 3 lžíce
- třtinový cukr (tmavý ) 1 lžíce
- smetana (sójová ) 100–200 ml
- kopr (čerstvý ) 1 malý svazek
- sůl 1 lžička
- čerstvě namletý pepř
Postup přípravy
- Fazole namočte 12 hodin předem do studené vody. Pak je slijte, zalijte čerstvou vodou, lehce osolte a uvařte doměkka, trvá to zhruba 90 minut.
- Sušené houby zalijte v misce 300 ml vroucí vody.
- Cibule oloupejte a nakrájejte nadrobno. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostky, mrkev oloupejte a nakrájejte na plátky. Ve větším hrnci rozehřejte olej, vsypte cibuli, restujte ji 5 minut, posypte kmínem, promíchejte, zalijte 1,5 l vody, přidejte houby i s výluhem, brambory a mrkev, bujon, sůl a bobkový list. Vařte zhruba 25–30 minut, až brambory změknou.
- Vyjměte bobkové listy, polovinu brambor, mrkev a houby. Uvařené fazole slijte a vsypte do polévky (část jich můžete odložit na ozdobu). Dochuťte ji umeoctem, třtinovým cukrem a špetkou pepře a povařte 5 minut. Rozmixujte tyčovým mixérem dohladka.
- Do polévky vraťte brambory, mrkev a houby, vlijte smetanu, promíchejte a podle chuti osolte. Posypte nadrobno nakrájeným koprem a podávejte.
PRIMA TIP: Umeocet se používá v asijské kuchyni k dochucení, má slanokyselou chuť, a proto není třeba jídlo tolik solit, také podporuje trávení. Vlastně to ocet není, vzniká jako vedlejší produkt při výrobě japonských švestiček umeboshi a v poslední době zdomácňuje i v naší kuchyni.
Chalupářská polévka z černých fazolí s koprem Zdroj: Petr Klíma / Luštěninová kuchařka