Připadalo vám někdy blanšírování jako ztráta času a zbytečná práce navíc? Dáme vám několik pádných důvodů, abyste s blanšírováním ode dneška začali.
5 dobrých důvodů, proč blanšírovat zeleninu
Co je blanšírování?
Blanšírování je úprava zeleniny. Spočívá v jejím krátkém povaření ve vroucí, dostatečně osolené vodě a následném šokovém ochlazení, které var okamžitě zastaví. Blanšírování je skvělé nejen pro přímou konzumaci, další tepelnou úpravu, ale i pro krátkodobé uchování zeleniny v lednici. Blanšírovat doporučujeme i v případě, že zeleninu hodláte zamrazit.
Proč blanšírovat? Těch důvodů je hned několik:
1) Dekontaminace a prodloužení trvanlivosti
Blanšírování je účinný způsob, jak povrch zeleniny zbavit virů, bakterií, plísní i zbytkových pesticidů. Vysoká teplota zničí většinu choroboplodných zárodků a deaktivuje enzymy. Významně se tak prodlouží trvanlivost zeleniny, pokud ji nehodláte ihned spotřebovat.
2) Zbavení nežádoucích chutí a pachů
Některé druhy zeleniny mají nahořklou chuť, jsou příliš palčivé nebo nám nejdou pod nos. Blanšírováním se odstraňují nevítané látky, které hořkost, případně štiplavost způsobují, a odstraní se i nežádoucí pachy.
3) Zářivě zelená barva
Dlouhé vaření je doslova zabiják barev. Zelenina má při něm tendenci šednout. Blanšírováním naopak docílíte ještě živějších odstínů zelené než u syrové zeleniny. Jak je to možné? Za vším hledejte chlorofyl. Během vaření odcházejí z vnější vrstvy rostlinných pletiv vzduchové bublinky a na jejich místo se přesouvá právě chlorofyl, který pak může naplno „zazářit“.
4) Zachování textury, chuti a vitamínů
Zelenina při blanšírování částečně změkne, ale zachová si svoji texturu a křehkost. Nepřijde ani o chuť, ani o většinu vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek. To je skvělé i pro následné zamrazení.
5) Zkrácení doby přípravy
Věnovali jste čas blanšírování? Máte vyhráno. Následná tepelná úprava bude o to kratší. Čistá a předvařená zelenina čeká v lednici na svou chvíli. Její dokončení v pravý čas vám zabere už jen pár minut.