Květinová pavlova
Zdroj: David Turecký / Květinová kuchařka
Květinová pavlova
Zdroj:
David Turecký / Květinová kuchařka
Moje hodnocení
8x
Sněhové pusinky zdobené něžnými květy jsou ideálním receptem pro ty, kteří s jedlými květy v kuchyni teprve začínají. Praktičtější jsou malé pusinky, které nemusíte porcovat, ale větší dort je zase nesmírně efektní a hodí se i pro slavnostní události.
1 porce
120 minut
Suroviny
Bílek
4 ks
jablečný ocet
1 lžíce
Sůl
1 špetka
cukr krystal
100 g
cukr moučka
100 g
kukuřičný škrob
1 lžíce
Šlehačka
500 ml
čerstvé jahody
500 g
Máta
1 svazeček
růžové květy
1 hrst
Postup přípravy
Oddělte bílky od žloutků a nechte je alespoň hodinu stát v teple, aby získaly pokojovou teplotu. Žloutky naopak odložte do lednice a použijte je do jiného receptu. Bílky by měly mít pokojovou teplotu. Začněte předehřívat troubu na 130 °C. Ušlehejte bílky s octem a špetkou soli dotuha. Měl by tvořit pevné špičky a na řezu držet tvar. Přisypte krystalový cukr a dále šlehejte, až bude sníh hladký, vláčný a pevný (na metličce bude tvořit znatelnou dlouhou špičku). Kukuřičný škrob promíchejte s práškovým cukrem a stěrkou opatrně spojte se sněhem.
Plech vyložte pečicím papírem. Cukrářským sáčkem na něj nastříkejte košíčky nebo jeden velký dort. Nejdřív vytvořte na papíru základní kolo a pak přidejte zvýšený okraj, aby se dortíčky dobře plnily šlehačkou.
Pečte půl hodiny ve vyhřáté troubě, pak stáhněte teplotu na 90 °C a dosoušejte další hodinu. Povrch těsta by měl zrůžovět, vnitřek košíčku přitom zůstane vláčný.
Košíčky můžete péct s předstihem až tří dnů. V takovém případě je skladujte na suchém místě. Těsně před podáváním ušlehejte šlehačku, jahody nakrájejte na kousky, lístky máty natrhejte nadrobno. V misce smíchejte jahody s mátou. Plňte košíčky šlehačkou, na ni aranžujte jahody s lístky máty a nakonec zdobte okvětními plátky růží. Podávejte ihned.
Nejlepší recepty e-mailem
Zanechte nám svůj e-mail a 1x týdně vás upozorníme na to nejnovější a nejlepší z našeho
webu.
Kulinární monografie o jedné rostlině a zejména o jejím uplatnění v kuchyni. Recepty, kterých je dvacet, jsou sestaveny pro celé menu od polévky a salátu přes hlavní jídlo a dezert, včetně receptů na konzervování slané i sladké. Každý recept má vlastní vyobrazení – fotografii. Doprovodná textová část obsahuje: Všeobecný botanický popis rostliny, podrobný popis jednotlivých jedlých částí včetně obsahových látek, informace o použití v bylinkářství, zajímavosti z botaniky a zemědělství, básně, písně, historky… prostě vše o pampelišce Sezona pampelišek začíná v první polovině dubna a trvá přibližně tři týdny na jedné lokalitě. Oproti Praze je například začátek kvetení na Šumavě posunut až o tři týdny později na jižní Moravě naopak o dva týdny dříve. Více info na www.kytkykjidlu.cz