V zeleném čaji najdete nejenom duševní vzpruhu, ale především z něj vytěžíte řadu zdravotních benefitů. Pravidelným pitím a správnou přípravou jeho účinky ještě znásobíte.
Zelený čaj – zelená pro zdraví
Trocha historie
Nápoj ze zeleného čaje (japonského, čínského, cejlonského aj.) je tradiční populární nápoj především v Číně, na Tchaj-wanu, v Japonsku, Koreji a na Středním východě. Na Západ, tedy i do Evropy, se ve větším měřítku rozšířil teprve nedávno. Zde byl vždy více konzumován čaj černý.
Unikátní postup zpracování čajových lístků
Čerstvě otrhané čajové lístky se dávají na několik minut na speciální rozpálenou železnou pánev. Při tom vzniká velké množství páry a listy zežloutnou. Později se ještě několikrát tepelně ošetří, až získají olivově zelenou barvu.
Zdravotní benefity
V přirozeném stavu obsahují čajové lístky enzymy, které po utržení zoxidují. Při přípravě zeleného čaje se právě unikátním zpracováním oxidační proces zastaví. Zelený čaj si tak zachovává původní antioxidanty – prospěšné lidskému zdraví. Právě zelený čaj má ze všech čajů nejvyšší obsah těchto blahodárných látek.
Prevence
Zelený čaj je především důležitým pomocníkem při předcházení zdravotním potížím. Dovede chránit před oslabením imunitního systému, vysokým krevním tlakem, snižuje hladinu cholesterolu, chrání před srdečními chorobami, působí příznivě na pleť a snižuje i hladinu cukru. Dokáže také zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Kromě vitamínu C obsahuje i antioxidanty, které posilují obranné reakce lidského těla proti volným radikálům, které můžou způsobovat rakovinové bujení.
Další zdravotní přínosy
Zelený čaj obsahuje také fluor – jeho pití tak prospívá i naši zubům. Také jeho antibakteriální složky pomáhají bojovat proti bakteriím, způsobujícím zubní plak. Pravidelné popíjení zeleného čaje působí celkově dobře na kondici sliznice dutiny ústní.
Postup správné přípravy
• pro přípravu zeleného čaje by neměla být voda příliš tvrdá, nepřevařená
• čajové lístky zaléváme vodou, která má v ideálním případě teplotu 70–80 stupňů Celsia
• čajovou konvici před přípravou čaje předehřejeme, aby se čajové lístky dobře rozvinuly a uvolnily silice
• šálky ani konvice by neměly být kovové, volíme raději keramické, kameninové, skleněné nebo porcelánové
• čajové nádoby vymýváme čistou vodou bez saponátů
• na jeden šálek se dává jedna lžička čaje (na 1,5 dl nálevu 2–4 gramy)
• suché lístky čaje uchovávejte v dobře těsnící nádobě a chraňte před přímým světlem
• vyluhovaný čaj (2–3 minuty) pijeme teplý
Na co si dát pozor
Příliš teplá voda (nad 80 stupňů Celsia) může způsobit hořkou chuť až pachuť. Naopak příliš chladná voda použitá k zalití čajových lístků má mdlou chuť, jelikož se lístků chuťové složky uvolnily nedostatečně.
Kvalitní zelený čaj lze dokonce několikrát zalévat. Pro účinější opakované vyluhování je možno mírně zvýšit teplotu a prodloužit dobu louhování.
Autor: Alžběta Krchová