Využijte mrazák k uskladnění přebytků nebo si zkrátka vytvořte zásoby předpřipravené zeleniny, která vám nakonec ušetří spoustu času. Houby, bylinky i zelenina tak budou po ruce vždy, když je budete potřebovat.
Čerstvou zeleninu uložte k ledu
Nakrájená kořenová zelenina
Směs kořenové zeleniny – mrkev, celer, petržel, případně řapíkatý celer, nakrájené na malé kostičky a uložené po větších porcích v pytlíčkách či potravinové fólii se hodí jako základ do omáček, pod maso nebo jako vložka do vývarů. Pokud chcete mít polévku jako profesionální kuchaři, nastrouhejte si kořenovou zeleninu na tenké nudličky pomocí škrabky julienne. Zeleninku před vložením do vývaru jen lehce osmahněte na másle, bude mít lepší chuť a dodá polévce neuvěřitelnou zlatavou barvu.
Umyté slupky a odkrojky ze zeleniny
Vždy pokud nějakou zeleninu v kuchyni použijete, nevyhazujte odkrojky a slupky. Dejte si do mrazáku větší pytlík a průběžně je tam přihazujte, ale pozor – musí být umyté. Tuto směsici pak využijte jako základ pro zeleninový vývar. Prostě uvařte všechen ten vzácný odpad plný chuti a vývar pak vyčistěte přes síto.
Nakrájená cibule na kostičky
Pokud do nějakého receptu použijete jen část cibule, nakrájejte zbytek a šup s ním do mrazáku. Poté ho lze bezproblémově použít do jakéhokoli tepelně upraveného pokrmu. Například pod vajíčka k snídani.
Celoroční zásoba hub
Pokud patříte jako většina českého národa ke sběračům hub, neváhejte a během sezony jich nasbírejte, kolik jen můžete. Část můžete nasušit, ale určitě je zkuste i zmrazit, v jídle pak chutnají jako čerstvé a mají i stejnou strukturu.
Zamrazte je nakrájené na kostky jako směs nebo zvlášť podle druhů. Například lišky nebo hřiby nakrájené na plátky se budou hodit do italského rizota. Lze je zamrazit jen tak nebo je krátce poduste na másle či na trošce vody a počkejte, až se z nich vypaří většina tekutiny. Poté je mrazte zabalené do jednotlivých porcí v potravinové fólii.
Čerstvou zeleninu uložte k ledu. Foto: Thinkstock
A ještě jeden hříbkový trik. Nakrájejte je na velmi malé kostičky, krátce osmahněte na másle a poté smíchejte s rozměklým máslem a troškou soli. Tuto směs vyklopte na potravinovou fólii a vytvarujte váleček, který nechte ztuhnout v lednici. Pak váleček nakrájejte na centimetrová kolečka, která jednotlivě zabalte do fólie a dejte do mrazáku. Toto houbové máslo využijte na omáčku, na steak či do polévky, kterou chcete zjemnit máslem.
Zmražená bylinková zahrádka
Dnes už není problém sehnat čerstvé bylinky po celý rok. Ale některé druhy ani u Vietnamců neseženete, takže pokud jste závislí třeba na libečku, pořiďte si zásobičku. Libeček je velmi aromatický a skvěle doplní hlavně polévky nebo přidá chuť bramborám, což se hodí hlavně v zimě a předjaří, kdy nemají tak dobrou chuť a libeček je zrovna nedostupný.
Čerstvou zeleninu uložte k ledu. Foto: Thinkstock
Listy libečku otrhejte ze stonků, omyjte je a pečlivě osušte. Potom nakrájejte nadrobno a dejte do pevného sáčku se zipovým zapínáním. Z něj si pak jednoduše vyndáte hrstičku, kdykoli je potřeba.
Prima tip
To samé lze samozřejmě udělat i s dalšími bylinkami – na mražení se hodí pažitka, petrželka nebo třeba bazalka. Na jaře si stejně můžete zamrazit zásobu medvědího česneku.
Autor: Klára Michalová