Jedí se plněné, pečené, v marinované podobě mohou fungovat také jako příloha. Variant v přípravě této bizarní zeleniny je několik, nebojte se je vyzkoušet!
Artyčok alias jedlý bodlák
Artyčoky se řadí mezi teplomilné trvalky a existují dva druhy: artyčok kardový a zeleninový, nás zajímá právě ten druhý. Pro naše tělo mohou být artyčoky velice prospěšné, jelikož obsahují řadu zdraví prospěšných látek jako například kyselinu listovou, draslík, clarin – podporující činnost jater, vitamin C, vápník a také hořčík. Mimo jiné snižují hladinu cholesterolu a celkově zlepšují trávení. Pokud se rozhodnete pro nákup čerstvých artyčoků, sledujte pevnost jejich listů a celkový vzhled; rozhodně nesmí být seschlé. V sezoně (začátek jara a podzim) je seženete nejlépe, po celý rok je k mání jejich nakládaná verze.
Historie artyčoků je opravdu zajímavá, první zmínka o nich je už ze starověkého Egypta. Následně se prý rozšířily do Říma a Řecka, právě tam se staly velice oblíbenou pochoutkou. Na Sicílii se v období středověku hojně pěstovaly, ale zároveň byly velice drahým zbožím, dostupným pouze lidem z bohatších a nejvyšších vrstev. Postupem času se artyčoky dostaly až do Ameriky, například do Kalifornie. V České republice je jejich pěstování komplikovanější, jelikož potřebují dostatek tepla; proto má výsev semen smysl pouze v nejjižnějších oblastech republiky.
DIA ZELENINA
Jaké látky artyčoky obsahují už víte, ale mám tu pro vás ještě jednu specialitu, kterou tato zelenina skrývá pod svou silnou slupkou. Je to takzvaný inulin. O co vlastně jde? Inulin je polysacharid, který má konzistenci jemného bílého prášku. Chuťovým pohárkům sice připadá sladký, ale tělo ho nedokáže využít. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká (možná až nulová), proto je dobrou náhražkou cukru, ale i tuku. Jen si dávejte pozor na přílišnou konzumaci surovin s inulinem, všeho moc škodí a v tomto případě by se mohlo dostavit nadýmání.
Kosmetický průmysl hojně využívá plody artyčoků díky jejich protialergickým účinkům, hodí se proto na léčbu ekzémů a jiných kožních problémů.
Jak s artyčokem pracovat
Příprava artyčoku se neřadí mezi ty nejrychlejší, ale výsledek stojí za to. Celý proces trošku komplikuje jeho nedobytný vzhled a navíc se říká, že může obarvit ruce do černa. Jako pomocník se hodí citronová šťáva, kterou si před přípravou potřete ruce.
Na ukázku tu pro vás mám video s přípravou a tipy na úpravu artyčoku, nejlépe tak uvidíte, jak na něj!
Tipy na přípravu
Nakonec ještě několik tipů, jak artyčoky využít při samotném vaření. Kromě již zmíněného pečení celých plodů je můžete naplnit směsí sýra, jarní cibulky a bylinek, z takzvaných „srdcí“ artyčoků si můžete připravit pomazánku nebo je zkuste naložit do oleje se směsí bylinek. Stejně tak jsou skvělou ingrediencí v těstovinách, zeleninových směsích nebo salátech. Hodně mě zaujalo využití v lasagních, kde jsou artyčoky pečeny společně s hráškem, ale zajímavá je i tempura připravená z kousků artyčoku.
Je jasné, že využití této zeleniny je rozmanité, stačí si najít trochu času na její přípravu a nebát se zaexperimentovat!
Autor: Tereza Pánková, www.tastytalkings.com