Suroviny
- lilek 3 ks (800 g)
- citron 1 ks
- sezamová pasta tahini 1 vrchovatá lžíce
- řecký jogurt 2 vrchovaté lžíce
- česnek 2 stroužky
- himalájská sůl 1/2 lžičky
- růžový pepř 1/2 lžičky
- extra virgin olivový olej 4 lžíce
- hladkolistá petržel 2 hrsti
Na ozdobu
- extra virgin olivový olej
- chrpa (květy)
- kopr (květy)
- hladkolistá petržel
- růžový pepř (kuličky)
Baba ghanoush [baba ganuš] je skvělá arabská pomazánka z grilovaného nebo pečeného lilku původem z Levanty, teda ze zemí východního Středomoří. Setkáte se s ní od Řecka přes Egypt po Malou Asii, Izrael až k Sýrii. Proto tolik názvů pro tuhle výjimečně chuťově vyladěnou a přitom absolutně až primitivně jednoduchou pomazánku.
Baba ghanoush jsem si oblíbila v Egyptě, a to s pořádnou dávkou hladkolisté petrželky – anebo trošku pikantní verze s granátovým jablkem, které se říká Mutabbal [mutabal], která se stejně jako ve většině arabských zemích dělá se sezamovou pastou tahini. Ale taky v Jeruzalémě v Izraeli, kde se jí říká Salat ḥatzilim [salat hacilim] a kde občas tahini zamění za majonézu.
Stejně tak se lilkovou pomazánkou můžete ládovat i v Řecku, kde přidávají řecký jogurt, někdy tahini nebo zase majonézu, a když si na ni zajdete do taverny, v menu ji objevíte jako Melitzanosalata [melicanosalata]. V Bulharsku se obdobná pomazánka jmenuje Kjopolo a přidává se do ní jen olej, česnek a petrželka. A ještě na závěr zabrouzdám do Turecka, tam se když tak ptejte po Patlican salatasi, nicméně to už většinou není ta forma pomazánky, na kterou vám dneska dám recept, ale spíš jde o salát z grilovaného lilku s grilovanou červenou paprikou a červenou cibulí.
Postup přípravy
- Rozpalte oheň tak, aby dřevěných doutnajících uhlíků bylo dostatek na víc jak půlhodinové grilování lilku. Můžete samozřejmě přikládat, ale vždy dbejte na to, aby lilky nebyly v přímém plamenu, je třeba je dělat déle a pomalu, než je mít černé rychle a uvnitř syrové bez potřebného aroma.
- Lilky grilujte 40 minut ze všech stran, dokud nebudou mít slupku černou (tu nebudete jíst, takže to vážně nevadí). Slupka může někde přirozeně prasknout, ale snažte se ji mechanicky během otáčení porušit co možná nejmíň – ať z liku nemá kudy odejít pára a dělá se uvnitř rovnoměrně. Pokud byste neměli ani oheň, ani plotýnku, zabalte liky do alobalu a upečte je v troubě (při 250 °C 30 minut), je třeba je po 10 minutách postupně otáčet.
- Mezitím, co se lilky grilují, si nasekejte česnek a petrželku nadrobno.
- Upečené lilky rozřízněte napůl a hned pokapejte citronem, ať vám „nahatá“ dužina nezhnědne a výsledná pomazánka zůstane hezky bledá.
- Poté dužinu z lilků vydlabejte do mísy, zakapejte zbytkem citronové šťávy, posolte, rozmačkejte dobře vidličkou a promíchejte.
- Přidejte tahini, jogurt a znovu mačkejte a míchejte, ať se ingredience promísí. Pak přidejte česnek a promíchejte.
- V tuhle chvíli část směsi můžete dát do mixéru a rozmixovat dohladka a přidat 2–3 lžíce olivového oleje. Případnou část rozmixované pomazánky pak vraťte ke zbytku a obě konzistence promíchejte.
- Dejte Baba ghanoush do misky, zalijte ho olivovým olejem, ozdobte nasekanou petrželkou, čerstvě mletým černým pepřem a můžete dozdobit i jedlými květy.