Gnocchetti sardi
- hrubá krupice 450 g
- voda (teplá) 240 ml
Caponata
- lilek 2 ks
- rajčata 2 ks
- cibule 2 ks
- řapíkatý celer 4 ks
- kapary 1 lžička
- cukr krupice 1 lžíce
- vinný ocet 1 lžíce
- zelené olivy (bez pecky) 150 g
- olivový olej
- sůl
Nebo si můžete připravit jednoduchý nástroj v duchu odkazu Přemka Podlahy. A abychom nezůstali jen na Sardinii, tak se podíváme i na Sicílii, kde se nachází prapůvod caponaty – tu si můžete připravit de facto s jakýmikoliv těstovinami nebo třeba jen s čerstvým pečivem.
Postup přípravy
- Gnocchetti: semolinu dejte na čistou pracovní plochu a uprostřed udělejte důlek, do kterého vlijte 240 ml teplé vody. Nejdříve s pomocí vidličky, později s pomocí rukou vypracujte hladké a nelepivé těsto. Pokud by bylo příliš suché, přidejte po lžičce teplou vodu, pokud naopak příliš lepivé, přidejte trochu semoliny. Z těsta vytvarujte kouli, zakryjte ji potravinářskou fólií a nechte ji 10 minut odpočinout na pracovní ploše.
- Z odpočinutého těsta postupně odebírejte kousky velikosti vlašského ořechu, z kterého vyválejte váleček zhruba o tloušťce malíčku. Zbývající těsto musíte mít zakryté potravinářskou fólií. Pro tvarování gnocchettti je potřeba speciální rýhovaná dřevěná podložka, kterou ale můžete nahradit osnovou vytvořenou z potravinářského provázku nebo sushi podložkou.
- Obyčejným jídelním nožem postupně odřezávejte z válečku kousky těsta velikosti cizrny. Nůž uchopte tak, aby jeho ostří svíralo s osnovou úhel 45 °. Odříznuté těsto položte na osnovu, nožem ho zmáčkněte a zatáhněte ho směrem k sobě. Dostanete těstovinu tvaru mušličky, s rýhami na jejím povrchu.
- Gnocchetti pokládejte vždy v jedné vrstvě na jemně pomoučený vál nebo na suchou kuchyňskou utěrku. Takto je nechte odpočinout minimálně 1–2 hodiny, ideálně přes noc. Pokud je necháte zcela uschnout, musíte je skladovat ve vzduchotěsné nádobě.
- Caponata: lilky nakrájejte na kostičky o straně 2 cm, dejte je do cedníku, posolte a nechte 30 minut vypotit. Poté je osušte papírovou utěrkou.
- Rajčata spařte horkou vodou, oloupejte je a nakrájejte na malé kostičky. Najemno nakrájejte cibuli spolu s řapíkatým celerem a mladou natí. Kapary propláchněte vodou a olivy přepůlte. Ve velké pánvi rozpalte olivový olej a kostky lilku na něm postupně (zpravidla ve dvou várkách) opečte ze všech stran dozlatova. Lilky by měly zároveň změknout. Opečené lilky zbavte přebytečného oleje na papírové utěrce.
- Na oleji, který vám zbude v pánvi, nechte zesklovatět najemno nakrájenou cibuli. Po několika minutách přidejte řapíkatý celer, mladé celerové lístky, rajčata, kapary a olivy. Na mírném ohni vařte za občasného míchání do změknutí celeru (cca 10 minut). Jakmile je celer měkký, přidejte usmažený lilek, jemně promíchejte a krátce zarestujte. Na závěr přidejte cukr a červený vinný ocet a nechte povařit posledních 5 minut. Dochuťte solí.
- Připravené těstoviny uvařte ve velkém množství osolené vody. Jakmile jsou al dente (10–12 minut), sceďte je a smíchejte je s caponatou. Pokud je potřeba, zakápněte je olivovým olejem a ihned podávejte. Podle chuti můžete na talíři posypat chilli papričkou.