Suroviny
- hovězí oháňka z širší části 4 ks
- rajčatová passata 200 g
- Bobkový list 1 ks
- černý pepř 5 kuliček
- Sůl 2 lžičky
Na přílohu
- tarhoňa 250 g
- sos z dušení oháňky
- podzimní zelenina (růžičková kapusta, květák, mrkev apod.) 200 g
Jistěže můžete stejně postupovat i na plotýnce, jen pak musíte průběžně kontrolovat, jak moc voda bublá, jak rychle klesá její hladina a zda není nutno doplňovat. Nehledě na neúspornost (nebo dokonce nebezpečnost) takového postupu. Pomalé moderní vymoženosti umožní založit, podlít, přiklopit a dusit bez jakýchkoli starostí. A najednou, ve chvíli, kdy už jste na jídlo skoro zapomněli, připomene vám ho nejen provoněný byt, ale i signalizační pípání. Oháňka tehdy potřebuje už jen trochu vaší péče a uznání. V duchu ještě poděkujte času, který se tentokrát uvolil pracovat pro vás.
Postup přípravy
- Rozložte oháňky do hrnce, přidejte passatu, bobkový list, pepř a sůl a zalijte vařící vodou tak, aby byly oháňky potopené. Větší vědu v tom nehledejte, o efekt se postará předlouhé dušení. Maso musí odpadat od kosti takovým způsobem, že byste ho mohli krájet i čajovou lžičkou. Tohle stadium nastane přibližně po šesti hodinách tažení při necelých 100 stupních. Přesně podle toho si svůj multifunkční nebo pomalý hrnec také nastavte.
- Je čas na tarhoňu. Respektujte návod na obalu. Ale většinou stačí sebrat tuk z dušení masa, rozehřát ho na pánvičce a orestovat těstovinu, aby některé kuličky začaly hnědnout. To zabere asi 5 minut. Následně přelijte vydušenou šťávou, aby hladina sahala 1,5 cm nad tarhoňu. Přiklopte a duste na mírném ohni asi 13 minut – tedy dokud těstoviny nezměknou a šťáva se nevyvaří. Ochutnejte, zda není nutno dosolovat.
- Abyste pokrm oživili a přidali i něco svěžího, nezapomeňte na sezonní zeleninu. Rozeberte ji na tak malé části, aby jí postačilo jen pár minut restování na pánvi (opět na tuku z dušení), aby změkla a mohla se podávat spolu se vším ostatním.