Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Poznejte historii čokolády

Historie čokolády
Historie čokolády Autor: Thinkstock
Čokoláda je v dnešní době něco samozřejmého, čím si děláme radost ve chvílích radosti i smutku. Běžná surovina, kterou používáme při pečení, malá drobná radost během dne nebo exkluzivní dárek v podobě ručně vyráběných pralinek. Víte ale, jaká je její historie?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kakaové boby si své místo v dějinách našly již před třemi tisícovkami let. Mayové a Aztékové se z nich později naučili vyrábět nápoj, který předběhl jiné způsoby konzumace čokolády. K horké čokoládě, jak ji známe dnes, měl ale nápoj daleko – byl velmi hořký, pěnivý a většinou se dochucoval exotickým kořením, například vanilkou, pepřem nebo chilli.

Historie čokolády  Foto: Thinkstock

Moderní historie čokolády se začala psát až v roce 1518, kdy s oblíbeným nápojem domorodců Montezuma II. seznámil španělské dobyvatele. Ti si novinku, která byla na základě nápadu španělských jeptišek doslazena cukrem, velmi oblíbili a po deseti letech se vrátili do Evropy i s nákladem kakaa.

Historie čokolády  Foto: Thinkstock

V následujících letech se Španělsko stalo kolébkou evropské čokoládové historie. Vznikaly zde první chocolaterias, tj. čokoládovny, kde se po celý den připravovala čerstvá horká čokoláda. V průběhu 17. století se z pití tohoto nápoje stala velmi módní záležitost. V bohatých kruzích bylo zvykem uctít šálkem čokolády vzácné hosty a ženy po obědě pořádaly kakaové dýchánky. Čokoláda se nalévala ze stříbrných konviček, podávala v luxusním porcelánu a pro Španěly se stala tím, čím byl pro Angličany čaj.

 

Časem se čokoládové šílenství rozšířilo do celého světa. Čokoláda se však stále konzumovala pouze v tekutém stavu a její pevná forma byla zatím neznámá. Až v roce 1847 se objevila první, velmi nekvalitní a hrudkovitá tabulka čokolády. Uběhlo dalších 28 let, než vznikla první mléčná čokoláda. Význam kakaa stále rostl a v roce 1925 se poprvé začalo s kakaovými boby obchodovat jako s komoditou na burze.

Historie čokolády  Foto: Thinkstock

V současné době by se mohlo zdát, že čokoláda je již všední záležitostí, ovšem stále ji považujeme za něco exkluzivního, například jako odměnu za náročnou práci, výjimečnou chuťovku na závěr stolování nebo vzácný dar pro blízkou osobu.

 

Historie čokolády  Foto: ThinkstockZajímavosti o čokoládě

• Poslední významný aztécký vládce Montezuma II. byl schopen denně vypít až čtyřicet šálků čokolády, nápoje, kterému byly přisuzovány i léčivé účinky.

• Podle záznamů Cortése odpovídalo jedno větší rajče hodnotě jednoho kakaového bobu. Jedna krůta pak vyšla na 100 kakaových bobů.

• Jako první Evropan objevil kakaové boby již Kryštof Columbus. Sice zaznamenal, že kakaové boby byly mezi indiány používány jako platidlo, ale výrazně hořký nápoj mu nijak nezachutnal. Čokoláda si na španělském královském dvoře získala mimořádnou oblibu až poté, co Španělé vymysleli zcela jiný recept. Z původní receptury zachovali vanilku a značně zredukované množství pepře, vynechali chilli a především přidali do nápoje cukr a jiné koření (skořici, hřebíček, mandle, anýz atd.)

• K rozšíření čokolády přispěla překvapivě i první a druhá světová válka, kdy byla čokoláda dodávána vojákům.Teprve poté ve světě začala skutečně masová spotřeba čokolády.

• V současné době jsou největšími pěstiteli kakaa Pobřeží slonoviny, Ghana a Indonésie.

Historie čokolády  Foto: Thinkstock

Kakaové boby. Foto: Thinkstock

Autor: PR Snickers

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama