Suroviny
- vejce (žloutky a bílky zvlášť) 8 ks
- cukr krupice 270 g
- mleté ořechy 190 g
- hrubá mouka 140 g
- sůl 1 špetka
- máslo (na vymazání formy)
- strouhanka (vysypání formy)
Bílkový krém
- bílek 3 ks
- moučkový cukr 180 g
- citronová šťáva (z 1/2 citronu)
- sůl
Proč se peče beránek?
V bibli je pečeně z beránka uvedena jako obřadní pokrm, který Židé jedli před odchodem z egyptského zajetí. Tradice se pak přenášela dál. Maso (a to ani jehněčí, které se jedlo hojně právě v období Velikonoc, protože touto dobou probíhala jarní probírka stád) však nebývalo vždy dostupné, a tak se jako náhrada této obřadní pečínky začal připravovat beránek ze sladkého těsta. Jak z kynutého, tak dnes z různých variant těsta piškotového, mnohdy s čokoládovou polevou. Dodnes je beránek symbolem velikonočních svátků a v křesťanském světě je vnímán také jako podobenství obětovaného Ježíše. Peče se stejně jako mazanec o Bílé sobotě. I když dnes jsou Velikonoce často velmi civilními svátky, pečení beránka se ve většině domácností dodržuje.
Postup přípravy
- Formu na beránka (použili jsme starou keramickou, spodní část o objemu 600 ml) důkladně vymažte máslem a vysypte strouhankou, aby se k ní beránek nepřichytával a šel dobře vyklopit.
- Žloutky vyšlehejte s cukrem a s 8 lžícemi horké vody do co nejsvětlejší pěny, ve které se tvoří vzduchové bubliny. Po částech do ní pak zapracovávejte mouku s kypřicím práškem a ořechy.
- Nakonec do ní opatrně vmíchejte dotuha ušlehané bílky se špetkou soli. Vzniklé těsto vlijte do spodní poloviny formy na beránka, zakryjte horní polovinou a pečte asi 40 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Je dobré hlavu beránka ještě přes formu překrýt alobalem, protože v těchto místech je těsto v nejtenčí vrstvě a snadno se připéká.
- Nechte chvíli (asi 5 minut) chladnout ve formě, pak teprve odklopte víko, beránka vyklopte a nechte ho zchladnout na mřížce.
- Sněhový krém: Bílky vyšlehejte elektrickými metlami s cukrem, se špetkou soli a s citronovou šťávou ve vroucí vodní lázni na hutný krém, který tvoří na konci metel pevné špičky. Sníh naneste cukrářským sáčkem na beránka a vytvořte na něm (nebo následným povytahováním špiček obrácenou lžící) krásně kudrnatou „srst“ a pak ho vložte aspoň na 30 minut zpět do trouby předehřáté na 100 °C, aby se jeho sněhový povrch zpevnil. Nebojte se, že se těsto příliš vysuší. Sladká sněhová „srst” ho před ztrátou vlhkosti spolehlivě ochrání.