Medový dort "včelí bodnutí"

Doba přípravy:
Medový dort "včelí bodnutí" Foto:
Medový dort "včelí bodnutí"
Foto: Kublanka.cz

Říká se mu "bienenstich" nebo "bee sting cake" a původem je z Německa. Ke svému názvu přišel dost jednoduše. Cukráře, který tento dort vynalezl, píchla při jeho pečení včela. :P Kdo by to byl čekal? :)

Článek

Čokoládové burgery  Foto:

24 božských čokoládových dortů, moučníků i dezertů

Sladká jídla z čokolády jsou mezi lidmi velice oblíbená. Není se čemu divit, jsou hezká na pohled a chuťově fantastická. Když se navíc přidá čerstvé ovoce, sbíhají se...

Suroviny
Vanilkový krém:
žloutky 6 ks
vanilkový lusk 1 ks
plnotučné mléko 500 ml
změklé máslo 100 g
Těsto:
vlažné plnotučné mléko 125 ml
sušené droždí 5 g
změklé máslo 50 g + na vymazání formy
vanilkový extrakt 1 lžička
vejce 1 ks + 2 žloutky
Mandlová krusta:
máslo 70 g
med 2 lžíce
plnotučné mléko 1 lžíce
mandlové plátky 120 g
Postup
1

Vanilkový krém: Žloutky dejte do větší misky, přidejte cukr a promíchejte. Přidejte mouku a opět promíchejte.

2

Mléko nalijte do většího hrnce, vanilkový lusk podélně rozřízněte a tupou stranou nože vyškrábněte semínka, která i s luskem přidejte k mléku. Za občasného míchání přiveďte směs k varu. Poté směs stáhněte z ohně a nechte mírně vychladnout.

3

Horkým mlékem přelijte za stálého míchání žloutkovou směs a směs přelijte přes cedník zpět do hrnce. Za stálého míchání přiveďte k varu. Krém musí zhoustnout, poté ho stáhněte z ohně a nechte zcela vychladnout.

4

Povrch ještě teplého krému přikryjte potravinářskou fólií (přitlačte ji přímo na povrch), aby se neudělal škraloup. Po zchladnutí krému do něj zašlehejte změklé máslo. Krém zakryjte potravinářskou fólií a dejte vychladit do chladničky.

5

Korpus: V misce smíchejte vlažné mléko s cukrem a droždím a nechte zhruba 10 minut odpočinout při pokojové teplotě.

6

Do středně velké mísy prosejte hladkou mouku a přidejte změklé máslo, které s moukou promněte.

7

Jakmile se na hladině drožďové směsi vytvoří pěna, přidejte ji spolu se zbytkem ingrediencí k mouce a vypracujte hladké a vláčné těsto. Vypracované těsto zakryjte potravinářskou fólií a nechte kynout při pokojové teplotě do dvojnásobného objemu (60–90 minut).

8

Pečicí troubu předehřejte na 180 °C. Dno otevírací dortové formy vyložte pečicím papírem a celou formu vymažte máslem. Vykynuté těsto vyklopte na slabě pomoučený vál a důkladně prohněťte.

9

Těstem vyložte dno připravené formy. Formu zakryjte potravinářskou fólií a těsto nechte asi 30 minut vykynout na teplém místě.

10

Mandlová krusta: Mezitím si připravte mandlovou krustu. Máslo, cukr, med a mléko dejte do menšího hrnce a za stálého míchání přiveďte směs k varu. Směs provařte zhruba 1 minutu (nesmí ztmavnout), stáhněte ji z ohně a vmíchejte mandlové plátky. Nechte vychladnout.

11

Kompletace: Po 30 minutách mandlovou směs rozprostřete na mírně vykynutý korpus, uhlaďte stěrkou a koláč pečte v předehřáté troubě dozlatova (asi 30 minut). Dortovou formu umístěte v troubě na plech vyložený pečicím papírem, protože vám může v průběhu pečení z formy vytékat karamel.

12

Upečený koláč nechte asi 10 minut chladnout ve formě a poté ho opatrně přendejte na mřížku, kde ho nechte zcela vychladnout.

13

Studený korpus podélně rozřízněte, na spodní polovinu nastříkejte pomocí cukrářského sáčku vychlazený vanilkový krém a koláč přiklopte druhou polovinou. Podávejte se zbylým krémem.

Medový dort "včelí bodnutí" Foto: Medový dort "včelí bodnutí"Foto: Kublanka.czMedový dort "včelí bodnutí" Foto: Medový dort "včelí bodnutí"Foto: Kublanka.czMedový dort "včelí bodnutí" Foto: Medový dort "včelí bodnutí"Foto: Kublanka.czMedový dort "včelí bodnutí" Foto: Medový dort "včelí bodnutí"Foto: Kublanka.cz

Kublanka vaří doma

Kublanka je zkratka pro manžele Kubu a Blanku. Zatímco Blanka vymýšlí, vaří a fotí všechny recepty, tak Kuba je pro vás všechny testuje tím, že je sní. Avšak není na to sám a má dva skvělé pomocníky Adama a Matyáše. A tak Blanka vaří pro celou rodinu tak, aby všichni 3 chlapi byli šťastní, najezení a měla od nich chvilku klidu. Jejich vzájemné snažení můžete sledovat na food blogu www.kublanka.cz

V současnosti můžete na pultech knihkupců vidět kuchařku Kublanka vaří DOMA, kde je přes 70 zbrusu nových receptů, které nenajdete na blogu a jsou připraveny pouze pro tuto kuchařku.

Kuchařku můžete zakoupit například v Knižním klubu nebo v široké prodejní síti.

Kublanka medailonek Foto: Kublanka vaří doma; foto: Copyright © 2017 Euromedia Group, a.s. a Yuliya Navitskaya

Videa

reklama

reklama