Marina Grosseto rozhoupe na vlnách vaše chutě

Marina Grosseto - Grilované tygří krevety Foto:
Marina Grosseto - Grilované tygří krevety
Foto: Karel Kaše

Narozeniny slavím v půlce července, kdy každý odjíždí na dovolenou. Takže jednou u moře, jednou na festivalu, jednou s přáteli. Všichni vědí, že mi hodně chutná a že ráda zkouším restaurace. A tahle je poslední dobou v kurzu. Marina Grosseto pro mě slaví nejen narozeniny, ale i gurmánský úspěch.

Marina Grosseto je sestřička v řetězci italských restaurací Grosseto, které už mají po Praze a okolí vybudované zvučné jméno. Jsou stálé a lidé na ně sázejí, avšak dlouho o nich nebylo slyšet. Až zhruba v posledním roce mě přátelé a známí zasypávali hromadou pochval a dojmů z příjemně strávených večerů v této plovoucí restauraci. Tak jsme tedy vypluli.

Rezervace předem nutná

Svítilo odpolední slunce a při vstupu na palubu se v interiérech, jež jsou světlé, svěží a jednoduché, odrážely stíny lodi a zvlněné vodní hladiny. Restaurace je rozdělena do dvou pater, kde pobíhá neskutečné množství číšníků. Má to svůj důvod. Ačkoliv každá část paluby působí útulně, je to kolos. Sehnat rezervaci na večeři je docela oříšek a to přesto, že byl úterní večer. Neváhejte tedy zavolat dopředu a to hlavně v případě, že byste chtěli být venku na terase. Lidi zde čekají na stůl i na molu, což připomíná obrázky z vyhlášených rybích restaurací ve středozemních riviérách.

Marina Grosseto - gurmánský ráj na Vltavě Foto: Karel Kaše

Marina Grosseto - gurmánský ráj na Vltavě, Foto: Karel Kaše

Mořské plody na jedničku

Nemusíte se však bát, že vás uvrhnou někam od temného podpalubí, protože celý interiér je prosklený a vám se tak nabízí výhled na krásy druhého břehu s dominantou Karlova mostu a Pražského hradu. Spodní palubě, která je rozdělena na tři části, vévodí otevřená kuchyně, kde můžete sledovat kuchaře přímo v akci. Příliš hektické a také příliš voňavé. V jídelním lístku naleznete vše, co ve správné italské restauraci. Polévky, saláty, těstoviny, pizzu, rizota, masa a moučníky.

Otevřená kuchyň ve druhé palubě Foto: Karel Kaše

Otevřená kuchyň ve druhé palubě, Foto: Karel Kaše

 

Svěží interiér na Marině Foto: Karel Kaše

Svěží interiér na Marině, Foto: Karel Kaše

Šéfkuchař Karel Kaše vysvětluje, proč je však Marina přece jen trochu jiná, než ostatní restaurace Grosseto: „ Myslím, že se svým konceptem lehce odlišujeme. A to hlavně co se týče naší kuchyně, kterou zakládám na pravé italské kuchyni, jež jsem měl možnost poznat během mého 10 letého pobytu v Itálii. Upravujeme zde velké množství čerstvých mořských ryb a korýšů, které tvoří převážnou většinu našich specialit, ale v nabídce nechybí ani specifické druhy různých mas jako italská Fiorentina, což je T-bon steak z plemene Chianina, vůbec nejstaršího italského plemena skotu. Snažíme se a doufáme, že naše kuchyně je a bude pro lidi takovou poznávací a bude vždy průřezem italské klasické i moderní kuchyně.

Narozeninové menu

Slunce praží a nám je po aperitivu servírován předkrm. Pro dámu Bruschette con gamberetti - restované krevety s česnekem a zázvorem podávané na domácím chlebu, pro pána Zuppa di pomodori - tomatová polévka s bazalkovým pestem a zakysanou smetanou. Nejprve proběhla ochutnávka obou pokrmů, ale každý pak velmi rád zůstal u toho svého.

Recept

Pikantní krevetová bruschetta  Foto: Karel Kaše

Pikantní krevetová bruschetta

Italská kuchyně je jednoduchá, takže tento recpet zvládnete za pár minut i doma. Až ochutnáte, budete se cítit jako v luxusní restauraci. Základem jsou ovšem kvalitní ...

Krevety byly vynikající. Čerstvé, růžovoučké, navíc podtržené chutí jemně palčivého česneku a zázvoru, což bylo spojení, které pro mne bylo po dlouhé zimě příjemným vytržením. Krevety si dávám v Čechách pomálu, protože vím, jaký rozdíl to je, když bydlíte u moře a můžete je mít každý den v té nejčerstvější podobě. Ale na Marině jsem udělala výjimku a ta nezklamala. Polévka byla chuťově také dobrá, i když já mám raději rurálnější verzi rajčatovky. Hustější s kusy rajčat a oliv, ale proti gustu, žádný dišputát.

Slávky v pikantní omáčce Foto: Karel Kaše

Slávky v pikantní omáčce, Foto: Karel Kaše

Jemné chutě, voňavá vína

Po předkrmu bych asi potřebovala větší pauzičku, jelikož s krevetami a propečeným chlebem, který si namáčíte do sosu z česneku, se nešetřilo, ale už se nese hlavní chod. Schválně, jestli uhodnete, kdo si dal, co. Ravioli al salmone - domácí špenátové těstoviny plněné čerstvým lososem a ricottou, podávané se smetanovou omáčkou dochucenou lososem a čerstvou bazalkou a Tagliatelle con pancetta e funghi porcini - hříbky na italské slanině a česneku zjemněné máslem. Musím uznat, že ravioli na pohled vypadaly báječně. A na chuť? Chuť lososa byla zjemněna smetanou a krémovětvarohovým italským sýrem, což ve spojení s bílým stolním vínem Chardonnay, tvořilo příjemnou harmonii. Ano, ravioly byly mojí volbou.

Grilovaný filet z čerstvého lososa se salsou z pečených paprik Foto: Karel Kaše

Grilovaný filet z čerstvého lososa se salsou z pečených paprik, Foto: Karel Kaše

Ovoce jako šafránu…

Na závěr káva a dezert Pannacotta di zaferano e miele - domácí smetanový desert se šafránem, medem a čerstvými lesními plody, který jsme si dali napůl a stejně už ho nepokořili celý. Já bych k moučníku asi preferovala více šťávy a ovoce, ale i přesto byl velmi chutný. Den úžasů pro mě sice ještě neskončil, ale pokud by mě příští rok na narozeniny znovu čekalo takové gurmánské překvapení, zlobit se rozhodně nebudu. Tak snad příště zas!

Příprava - Prosciutto toscano - toskánská šunka podávaná s grissinami a olivami Foto: Karel Kaše

Příprava - Prosciutto toscano - toskánská šunka podávaná s grissinami a olivami, Foto: Karel Kaše

 

GROSSETO Marina Ristorante: Alšovo nábřeží, 110 00 Praha 1 – Staré město; www.grosseto.cz/marina

Autor: Michaela Králová

Videa

reklama

reklama