Vánoční marinovaný losos (Gravlax)

Vánoční marinovaný losos (Gravlax)

Moje hodnocení
2x

Gravlax - Marinovaný losos po švédsku

1 porce
30 minut

Suroviny

Křenová omáčka

Hořčičná omáčka

K podání

Začistěte filet lososa a zkontrolujte, zda v něm nezbyly kůstky. Pokud ano, vytáhněte je pinzetou nebo kleštičkami a položte ho kůží do mísy. Smíchejte cukr, sůl, nadrcené (rozmixované) koření a nastrouhanou kůru z citrusů. Nakonec přidejte nasekaný kopr a prsty zpracujte na drobenku.

Filet lososa pokapejte alkoholem, rovnoměrně posypte marinovací směsí a přitiskněte ji na lososa. Dáme do misky. Pak filet přetáhněte potravinovou folií a tu také přitiskněte. Filet pak zatižte prkénkem se zátěží a nechte 2 dny marinovat v ledničce.

Z lososa setřete marinádu, opláchněte ho studenou vodou a osušte jej. Kůži seřízněte nožem nebo stáhněte rukou; maso přidržujte prsty. Vrchní stranu filetu obalte (obtiskněte) v nasekaném kopru. Lososa krájejte na tenké plátky a podávejte s pečivem, klínky citronu a omáčkami.

Na křenovou omáčku prošlehejte kysanou smetanu, jemně strouhaný křen, citrónovou šťávu a kůru a osolte, případně přislaďte. V druhé misce prošlehejte všechny suroviny na hořčičnou omáčku a dolaďte ji dle chuti.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Karolína Kamberská

Karolína Kamberská

Přečtěte si také

Recepty