zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Pečené kuře s domácím pestem
Autor: Cat & Cook Pečené kuře s domácím pestem

Pečené kuře s domácím pestem

Hodnoceno: 2x
Není nad voňavé pečené kuře. Když ho ale ještě doplníte bazalkovým pestem a upečete na citrusech, olizovat se budete za ušima nejen vy. ;)
do 1 hodiny

Článek

Kuře pečené v mléce Foto:

25 nejlepších receptů na kuře

Ne nadarmo vycházejí kuchařky kuře 100x jinak, kuřecí maso je chuťově velmi neutrální, takže se dá kombinovat s různými ingrediencemi, a navíc je jeho příprava jednoduchá...

reklama

Postup

 1. Kuře položte hřbetem nahoru. Odřežte přečnívající kůži na krku a u biskupa. Kuchyňskými nůžkami odstřihněte páteř – stříhejte po obou stranách páteře.
 2. Kuře otočte, rozevřete a nyní silně zatlačte dlaněmi do jeho středu, tím prolomíte prostředek a kuře bude rovnoměrně vysoké. Kuře můžete ještě otočit a některé uvolněné kosti (třeba žebra) odříznout. Nutné to ale není. Kuřátko na motýlka má rovnoměrný tvar a lépe a rychleji se vám bude péct.
 3. Takto připravené kuře řádně osolte z obou stran (u pečení kuřete se solí opravdu nešetřete, je to základ úspěchu pro skvělou chuť) a lehce opepřete čerstvě mletým pepřem. Na závěr ho zakápněte olivovým olejem.
 4. Co se týká pečení, ráda používám pekáč s roštem (jako na fotce), který mi umožní dát pod kuře citrusy (ty pomohou uchovat vlhkost a dají kuřeti další rozměr chuti) a to se tak lépe opeče ze všech stran. Kuře ale můžete položit i na citrusy přímo v pekáčku nebo ho můžete dát na rošt trouby a pod něj zasunout plech. Do plechu/pekáčku nalijte asi 150 ml vody.
 5. Kuře pečte na 210 °C (ideálně horký vzduch, ale postačí horní + dolní pečení, pokud máte možnost přidat vlhkost, dejte 60 %) a pečte asi 30 minut, dokud nebude vnitřní teplota kuřete 75 °C. Na tohle je digitální vpichový teploměr fakt super. 10 minut před koncem pečení zapněte gril na nejvyšší stupeň a opečte kůrčičku.
 6. Mezitím ve slané vodě uvařte brambory a až je přecedíte, tak k nim do hrnce přidejte asi 50 g másla a případně je dosolte. Mrkvičku uvařte v páře tak, aby byla stále lehce křupavá. Poté ji v míse smíchejte se dvěma lžícemi bazalkového pesta.
 7. Po vyndání můžete kuře potřít bazalkovým pestem nebo ho můžete podávat zvlášť.
 8. Pesto Genovese: Na přípravu bazalkového neboli janovského pesta by se měl tradičně používat mramorový hmoždíř a dřevěná palička na drcení. Samozřejmě to jde i v jakémkoli jiném hmoždíři nebo i tyčovým mixérem. Italové to ale nevidí rádi, tím, že se bazalka drtí v hmoždíři, tak pouští svou lahodnou chuť a šťávu, kdežto mixér listy spíš jen seká a nelze tak dosáhnout toho správného výsledku.
 9. Bazalku omyjte ve studené vodě a opatrně osušte papírovou utěrkou. V hmoždíři jemně rozdrťte bazalkové listy, česnek a oříšky. Přidejte sůl a najemno nastrouhaný parmazán.
 10. Pokračujte lehkým krouživým pohybem paličkou a pomalu, po troškách přilévejte olivový olej. Vzniknout by měla krásně hladká krémová směs. Olej „nesmí být vidět“, to znamená, že by neměl plavat na povrchu pesta, ale měl by být dobře zapracovaný – vsáknutý v ostatních ingrediencích.
 11. Pesto ihned použijte a to zbylé co nejrychleji uzavřete do nádoby, kde bude co nejméně vzduchu. Tedy do takové, která je tak akorát na naplnění až po okraj. Uchovávejte ho v lednici.

Pečené kuře s domácím pestem 2 Foto:

Pečené kuře s domácím pestem 3 Foto: Pečené kuře s domácím pestem; foto: Cat & Cook

Cat & Cook Foto:

Cat & Cook

Na blogování nejvíce miluji čas strávený v kuchyni, jsem kuchařka a cukrářka každým coulem!

Můj blog klade velký důraz na kvalitu, ráda ve svých receptech popisuji původ tradičních jídel, kuchařských postupů a surovin. Naleznete zde tipy na dobré restaurace, potraviny i kuchyňské náčiní.

V blogování mi pomáhá moje chlupatá Minda – nelekejte se – jedná se o moji perskou kočku, proto název Cat & Cook  :-)

catandcook.cz alias Ivana Jindřichová

reklama