zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Dort se slaným karamelem
Autor: Pradobroty.cz Dort se slaným karamelem

Dort se slaným karamelem

Hodnoceno: 19x
Hledáte inspiraci na dortík, který je ten pravý k podzimnímu šálku dýňového latté? Věříme, že tento se slaným karamelem vám učaruje! :) Pokud doma slaný karamel nemáte, hned pod textem najdete link na celý postup hezky krok za krokem.

reklama

Postup

 1. Troubu zapněte a nastavte na 180 °C (horkovzduch na 160 °C).
 2. Dno dortové formy vyložte pečicím papírem a zapněte do obruče, boky nechte jen tak (těsto se přilepí na boky a drží lepší tvar než když se forma celá vymaže a vysype).
 3. V míse smíchejte mouku, kakao, kypřicí prášek, jedlou sodu a sůl.
 4. V druhé misce prošlehejte vajíčka s olejem, cukrem a podmáslím a přilijte k sypké směsi. Horkou kávu vlijte do těsta a důkladně promíchejte.
 5. Těsto nalijte do připravené dortové formy a vložte do rozpálené trouby. Pečte asi 60 minut, propečenost zkoušejte špejlí – pokud vyjde z prostředka dortu suchá nebo s pár drobečky těsta, je upečeno.
 6. Korpus nechte asi 30 minut chladnout ve formě, pak objeďte boky nožem, odepněte obruč, obraťte spodkem nahoru, sejměte dno a pečicí papír a nechte vychladnout na mřížce.
 7. Krém: Mascarpone a smetana musí mít stejnou teplotu, ideálně být vychlazené přímo z lednice. Vložte je do mísy, šlehač zapněte na nižší otáčky a vše asi minutu míchejte.
 8. Pak zvyšte otáčky na maximum a šlehejte, dokud se nevytvoří pevný krém (pozor, nešlehejte moc dlouho, aby se krém nesrazil, obvykle stačí tak 2 minuty).
 9. Snižte otáčky a přidávejte postupně slaný karamel (asi 150 ml), dokud nevznikne krém světle karamelové barvy, který dobře chutná, ale není přeslazený. 
 10. Dokončení: Korpusu seřízněte případné vyboulení (to odložte stranou a na sestavení dortu nepoužijte) a pak ho 2 x prokrojte. 
 11. Na servírovací tác naneste doprostřed asi lžíci krému a položte na ni spodní plát korpusu, na něj natřete lžíci slaného karamelu a naneste asi 1/3 krému. Položte druhý plát a postup opakujte.
 12. Přiklopte posledním plátem korpusu a celý dort i boky potřete slabou vrstvou krému a uhlaďte špachtlí nebo kartou. Dort dejte na 30 minut zachladit.
 13. Zbylý krém rozdělte na poloviny. První polovinu natřete na vršek a boky dortu a uhlaďte do čista. Dejte na 15 minut zachladit.
 14. Rozpusťte si asi 2–3 větší lžíce slaného karamelu a pomocí dávkovací tuby malé konvičky na mléko s úzkým hrdlem polijte kraje dortu tak, že karamel necháte stékat i na boky.
 15. Opět dejte zachladit a zbytek krému vložte do cukrářského pytlíku s ozdobnou špičkou a i tento krém nechte zchladit v lednici. 
 16. Nakonec dort na krajích ozdobte. Já použila trezírovací špičku Wilton open star 8B, vytvořila bobeček krému směrem nahoru a od půlky jsem ho rozetřela menší špachtlí do boku. Na tento rozetřený krém jsem stříkla další bobek krému a postup opakovala. 
 17. Dort nechte alespoň dvě hodiny v chladu proležet a podávejte. 

reklama

Pradobroty
Marcela Prachařová

Lásku k jídlu si hýčkám už od dob, kdy jsem byla malé děvče. Tenkrát mi vařila maminka a školní jídelna. Když jsem vyrostla a osamostatnila se, musela jsem si začít vařit a péct sama. Záhy jsem zjistila, že mě to baví a docela i jde, protože mé výtvory chválí nejen můj muž, ale i kamarádi, známí a kolegové v práci.

V roce 2011 jsem se stala "matkou na mateřské" a abych nebyla intelektuálně nevytížená a z péče o potomstvo se nezbláznila, začala jsem jídlo fotit a založila blog Pradobroty.cz.

Na blogu najdete recepty převážně české a evropské a v 90 % takové, kde náročnost a výsledný efekt stojí v rozumném poměru.

Související témata: dort , slaný karamel , Sladké