zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Čevapčiči s domácím ajvarem
Čevapčiči s domácím ajvarem

Čevapčiči s domácím ajvarem

Hodnoceno: 0x
Receptů na čevapčiči najdete po celém Balkáně spoustu, všude je dělají trochu jinak!
nad 2 hodiny
4 porce

Např. klasické sarajevské čevapčiči obsahuje 3 díly telecího masa a 1 díl jehněčího nebo skopového, jinde připravují čevapčiči jen z různých částí hovězího masa, konkrétně z hovězí plece a hovězího krku v poměru 1:1, jinde zase ze zadního hovězího (telecího), vepřové plece a jehněčího v poměru 3:2:1. Připravte je tedy z toho, co máte rádi, zásadou je, aby bylo maso kvalitní, čerstvé a žádné zbytky a flaksy. Chorvaté ho tvarují kovovou trubičkou a pak grilují.

Sledujte kulinární show Karolína, domácí kuchařka každou sobotu v 17.00 na Primě!

Všechny recepty, bonusová videa a další informace z natáčení najdete ve speciálu:

reklama

Postup

  1. Smíchejte 2–3krát semleté maso se solí a čubricou. Přidejte trošku minerální vody a sodu. Dobře promíchejte a mísu zakryjte. Nechte maso v chladu minimálně 3 hodiny odpočinout a pak vytvarujte malé podlouhlé válečky v dlaních nebo nastříkejte z pytlíku.
  2. Rozpalte grilovací pánev, troubu nebo gril, lehce ho potřete olejem a grilujte nebo upečte v troubě nebo na pánvi s minimem oleje. Podávejte v rozkrojeném balkánském chlebu. Můžete ho předem prohřát na grilu přímo na čevapčiči řeznou stranou položenou na maso, nebo ho podávejte s pita chlebem. Posypte troškou cibule a doplňte ajvarem a kajmakem.
  3. Smetanový dip: Všechny suroviny na smetanový dip, který nám doma bude suplovat tradiční balkánský kajmak, vložte do mísy mixeru a rozmixujte ponorným mixérem. Ochutnejte, případně dochuťte solí a odložte přikryté v chladu.
  4. Domácí ajvar: Na ajvar omyjte papriky, rozložte je na mřížku nebo plechy a pečte 200–220 °C, dokud se na slupce neudělají černé puchýřky (nejlepší jsou opečené na grilu). Když je slupka tmavě hnědá přendejte papriky do mísy a na čtvrt hodiny je překryjte fólií (nebo je dejte do sáčku a uzavřete). Pak z nich odstraňte slupky, stopky a jádřince a klidně uložte v cedníku do druhého dne, aby z nich vykapala ještě voda.
  5. Oloupané papriky prolisujte lisem na brambory nebo umelte v mlýnku na maso.
 Vše přendejte do hrnce s většinou oleje, osolte a velmi pomalu vařte 2–3 hodiny a stále míchejte. Hotovo je, až když se směs spojí a vznikne kompaktní pasta a na dně zůstává stopa po vařečce. Hrnec odstavte a po mírném zchladnutí přendejte ajvar do čistých sklenic a nechte ho před uzavřením ještě pár hodin usadit. Uzavřete víčky nebo celofánem a uložte v chladu.
  6. Tip: Papriky klidně propasírujte lisem na brambory nebo je nakrájejte najemno, pokud vás láká mixér, zapomeňte na to, nemixujte je na kaši, to ajvaru nesvědčí. Paprikám naopak svědčí, jsou-li upečené den předem a vykapané. Pokud ho chcete skladovat déle, zavařte ho klasicky nebo půl hodiny v troubě při 110 °C.

Čevapčiči s domácím ajvarem 2 Foto: Čevapčiči s domácím ajvarem; foto: Silvie Kolevová/Jídlo jako vášeň

Karolína, domácí kuchařka – JÍDLO JAKO VÁŠEŇ

Karolína Kamberská

Jídlo jako vášeň Foto:

Třetí kniha gastronomické novinářky a televizní kuchařky Karolíny Kamberské navazuje na předchozí velmi úspěšné tituly Karolína, domácí kuchařka a Štěstí z kuchyně i na oblíbený televizní pořad o vaření na TV Prima. Autorka v nové knize s nadsázkou přiznává, že možná jídlu přikládá moc velký význam – ale považuje zkrátka za velmi blahodárné udělat si na jídlo čas a uprostřed stolu zapálit svíčku.

V tomto svém přístupu k jídlu cítí Karolína spřízněnost se Středomořím, proto právě tam hledala inspiraci pro řadu receptů. Kromě toho kniha nabízí nápady, jak pohostit větší společnost přátel či partu malých děti - zkrátka každého, s kým se čtenář chce o svou lásku k jídlu podělit.

Kniha obsahuje jak všechny recepty z nové podzimní řady pořadu Karolína, domácí kuchařka, tak recepty vytvořené pouze pro tuto knihu. Stejně jako u předchozích Karolíniných kuchařek je každý recept doplněn krásnou barevnou fotografií od Silvie Kolevové a také praktickými tipy, díky kterým jídlo snadno uvaří i začínající kuchaři. Čtenáři se opět mohou těšit i na Karolíniny postřehy a vzpomínky, které se vážou k jednotlivým jídlům.

Kniha vychází začátkem listopadu 2016.

reklama