První plzeňská restaurace v Praze slaví 180 let! U Pinkasů se točí skvělé pivo a tvoří se tu historie

Půl roku poté, co nový plzeňský sládek vykouzlil Pilsner Urquell, mohli žhavou novinku ochutnat také žízniví Pražané. Dnes již legendární pivo jim nabídl bývalý krejčí Jakub Pinkas, jehož hospoda na Jungmannově náměstí se rychle stala jakýmsi pivním chrámem, který jako magnet přitahuje Pražany i návštěvníky metropole.

Od samotného začátku 180 let dlouhé historie podniku se jako červená nit line absolutní důraz na kvalitu piva. Ten odstartoval sám Jakub Pinkas, když začal pivo servírovat revolučním způsobem – místo čepování do džbánu, z něhož se pivo u stolu přelévalo do sklenic, začal pivo čepovat rovnou do sklenic, čímž se neskutečným způsobem zvýšila jeho kvalita a chuť.

Pověst jednoho z absolutně nejlepších plzeňských lokálů si pivnice U Pinkasů drží i dnes. V první lize plzeňských restaurací, kterou zpracovává pivní společnost Ať nám to pije, patří restauraci U Pinkasů za posledních deset let hned pětkrát první místo, přičemž loni i předloni byla nejlepší.

A jak se bude slavit letošní výročí? Plzeňští sládkové vedeni Václavem Berkou připravili podle původní receptury slavné Pinkasovy párečky. Ty budou k ochutnání po celé léto.

Od 4. dubna do konce června bude U Pinkasů vystaveno historické pivní sklo, které se tu používalo od konce druhé světové války do současnosti. Jubilejní rok uzavře na podzim již 13. ročník prestižní soutěže Pinkasova noční můra, při níž ti nejlepší výčepní z republiky i zahraničí musejí na čas načepovat deset piv a s nimi vyběhnout ze sklepních prostor restaurace do prvního patra, přičemž musejí zdolat 41 schodů. Ti nejlepší zvládají tento úkol za minutu a půl.

Prostory restaurace U Pinkasů jsou umístěné na třech patrech, v létě navíc funguje předzahrádka a zahrada u paty chrámu Panny Marie Sněžné. Pravá část přízemí, tzv. dolní sněmovna, zachovává svůj původní ráz a kromě 35 míst k sezení se hosté občerstvují místními specialitami i vestoje. Vedle dolní a horní sněmovny je hlavně v horkém létě oblíbená zadní zahrádka s „gotickou klimatizací“, umístěná v prostoru mezi restaurací a chrámem Panny Marie Sněžné.

Tady se psaly hospodské dějiny. Historické perličky od Pinkasů

  • Osudový oběd Václava Havla

Právě při obědě U Pinkasů se 14. prosince 1989 Václav Havel rozhodl, že přijme kandidaturu na prezidenta, kterým byl zvolen o dva týdny později. Z této události vznikla fotoreportáž „Od Pinkasů na Hrad“, jež v následujícím roce oběhla celé Spojené státy.

  • Nejslavnější štamgast

Jedním z nejvýznamnějších štamgastů Restaurace U Pinkasů býval František Ladislav Rieger, který byl pravidelným návštěvníkem lokálu přes 50 let. A když ležel v březnu 1903 na smrtelné posteli, jeho posledním přáním bylo, aby mu přinesli džbán piva od Pinkasů.

  • Guláš s rohlíkem

Dalším vyhlášeným štamgastem býval také spisovatel Bohumil Hrabal, který k Pinkasům přicházel pravidelně v sedm hodin ráno, kdy restaurace otvírala. Vedle piva si k snídani objednával hovězí guláš s rohlíkem, neboť knedlíky ještě nebyly uvařeny.

Vyzkoušejte recept na klasický hospodský hovězí guláš podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

  • Spartakiádní rekord

Nejvíce piva se U Pinkasů vypilo v čase spartakiády. Hosté tu denně spořádali 22 hektolitrů piva, tedy 4 400 velkých piv. Pivo se nosilo po 15 půllitrech – v každé ruce „kytice“ 7 piv, a to patnácté přitisknuté uprostřed mezi oběma „kyticemi“.

  • Nejslavnější výčepní

Jako výčepní působil U Pinkasů také olympijský medailista Pavel Svojanovský (stříbro a bronz z veslařských závodů v Mnichově a Montrealu). K Pinkasům nastoupil po skončení sportovní kariéry v roce 1978.

  • Hosté rozhodli

Poměrně málo známá je skutečnost, že samotný zakladatel podniku Jakub Pinkas prosazoval pro svou hospodu název „U Švingulantů“ – což bylo slangové jméno pro vychytralého podvodníka. Ale hosté začali používat název U Pinkasů.

  • Klub stovkařů

I když se to může zdát neuvěřitelné, na přelomu 19. a 20. století fungoval U Pinkasů takzvaný klub stovkařů, tedy štamgastů, kteří byli schopní vypít sto půllitrů piva za jeden den. Jedním z nich byl také známý sochař Vilém Amort. Další klub sedmdesátkářů sdružoval zase ty, kteří dokázali v jednom dni vypít sedmdesát piv.

  • Desetkrát na Petřín

Výčepní u Pinkasů museli déle než století nosit natočené pivo ze sklepa nahoru do restaurace, často nosili i patnáct piv najednou. Za jednu směnu překonali tolik výškových metrů, jako kdyby se desetkrát vyšplhali na Petřínskou rozhlednu. Proto se tehdy říkávalo, že „sloužit“ U Pinkasů je tak trochu za trest.

Zdroj: U Pinkasů

Co patří k dobrému pivu? Třeba poctiví a dobře uleželí utopenci! Připravte si je podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty