Petr Pedro Pavlů patří mezi talenty české gastronomie. Okouzlí vás nejlepšími burgery!

V rámci nadcházejícího Makro Czech Gastro Festu, který se koná 4.–6. května, se představí mnoho talentovaných kuchařů. Mezi nimi můžete potkat i zapáleného mladého kuchaře Petra Pavlů, který na Břeclavsku provozuje foodtruck a bistra s excelentním street food konceptem. Jaké byly jeho začátky a prozradí „triky“, proč jsou třeba jeho burgery tak skvělé? Odpovědi najdete v našem rozhovoru.

Petře, můžete se v pár větách našim čtenářům představit?

Jmenuji se Petr Pavlů, známější spíš pod přezdívkou Pedro, a jsem zakladatelem jihomoravského streetfoodového konceptu Pedro’s, který se specializuje na tzv. comfort food. Naše pobočky najdete v Lednici a v Mikulově. Mám vystudovaný regionální rozvoj na Mendelu v Brně. V gastronomii jsem začal působit po vysoké škole ve svých 25 letech a pracuji zde již 10 let. Jsem ale samouk a vše jsem se učil sám metodou pokus–omyl. V roce 2013 jsem byl u zrodu první poctivé burgrárny v našem kraji a v roce 2018 jsem se osamostatnil a otevřel svůj první foodtruck pod značkou Pedro’s. Mým hlavním cílem při tvorbě konceptu, bylo povýšit úroveň gastronomie v turistických oblastech Lednicko-valtického areálu a přinášet lidem zajímavé pokrmy ve špičkové kvalitě, které si nikde v okolí nedají. Jídlo je moje celoživotní vášeň a baví mě tvořit netradiční kombinace a dělat lidem radost.

Jak jste se dostal k vaší kariéře v gastronomii?

Vlastně celkem náhodou. Vždy mě bavilo grilovat na oslavách a akcích. U kamarádů jsem připravoval burgery a celkově mě to táhlo k jídlu, ale nikdy jsem to v mládí nerozvíjel, protože gastronomické školy v okolí měli otřesnou reputaci, a tak jsem studoval ekonomii. V roce 2013 jsem dokončil vysokou školu a neměl jsem práci, tak jsme se domluvili se dvěma kámošema, že zkusíme otevřít první poctivou burgrárnu v Jihomoravském kraji, kde jsem zaštiťoval gastronomickou část, a tak se vystudovaný úředník dostal ke kariéře v gastru. Zcela bez příslušného vzdělání a zkušeností. V té době jsem se nejvíce vzdělával opakovaným sledováním pořadu Ano, šéfe od Zdeňka Pohlreicha.

Co je pro vás největší inspirací při tvorbě nových receptů?

Největší inspirací je asi moje kreativita. Velmi často vymýšlím recepty a kombinace, které nejsou běžné a na první pohled spolu nefungují, ale dokážu je upravit tak, aby z toho bylo parádní jídlo, které jen tak někde neochutnáte. Hodně mě baví různé fúze kuchyní. Velkou inspirací jsou pro mě také pořady o amerických bistrech a BBQ.

Jaká je vaše oblíbená kuchyň a proč?

Určitě to je vietnamská kuchyně a celkově Asie. Hrozně mě baví její lehkost, čerstvost surovin a paleta všech chutí, které člověk v této kuchyni objevuje. Miluji nudle na všechny způsoby a taky ty jejich polévky. A hned v těsném závěsu je poctivé americké barbecue.

Jaké jsou největší výzvy při vaší práci a jak se s nimi vypořádáváte?

Největší výzvy vycházejí určitě z budování silného a stabilního týmu se stejným zápalem a udržením vysokého standardu a kvality. A vzhledem k odlivu šikovných lidí z oboru gastronomie je to čím dál tím těžší. Samozřejmě výzev je spoustu s ohledem na to, jak dostalo gastro za poslední 3 roky zabrat. Jsou to neustále zvyšující se náklady, energie a vlastně všechny vstupy. Ale pro mě osobně je asi největší výzva dokázat udržet smysluplný byznys i přes zimu, kdy turistické oblasti, ve kterých působíme, zpustnou a všechny podniky jsou odkázány jen na místní obyvatele, kteří podporují lokální gastro podnikatele jen ve velmi omezené míře.

Jaké jsou vaše oblíbené suroviny a jak je používáte ve svých receptech?

Hrozně mě baví používat české tradiční suroviny, jako je řepa, celer, černý kořen, zelí. A ty různě fermentujeme a nakládáme nebo z nich děláme saláty do našich pokrmů. Celkově mě baví pracovat s dostupnějšími, ale kvalitními surovinami. Naší prací je z nich udělat něco výjimečného.

Jaký je váš největší kulinářský úspěch?

Těžko říct, já se snažím koncentrovat na tvrdou každodenní práci a nějaké úspěchy si moc nepřipouštím. Když se něco povede, tak spíš si říkám, že to musí být náhoda, že jsme asi někomu padli do oka nebo si nás s někým spletli. Ale pokud to musí být, tak jsem pyšný, že se nám podařilo 2x po sobě vyhrát první místo v kategorii jihomoravské Bistro roku pod záštitou Gourmet Jižní Morava a Brno, Forbes nominoval 2 naše foodtrucky do top 7 výběru v Jihomoravském kraji a určitě největší úspěch je nominace do Makro 25 talentů české gastronomie.

Co byste doporučili amatérským kuchařům, kteří chtějí zlepšit své dovednosti v kuchyni?

Určitě bych doporučil, aby sebrali veškerou odvahu a přihlásili se někam na stáž, i když nemají zkušenosti, nebo zkusili svůj vlastní byznys. Samozřejmě ale, aby tvrdě a neúnavně pracovali, protože jakýkoliv úspěch v gastronomii je vykoupený tvrdou a poctivou dřinou. A každý neúspěch přetavit na zkušenost a nenechat se odradit počátečními nezdary a poučit se z vlastních chyb.

Co chystáte na Makro Czech Gastro Fest?

Na Makro Czech Gastro Fest chystáme takový průřez našich největších prodejních hitů. Přivezeme El Cubano Sandwich s marinovaným limetovým ramínkem a Texas chilli dog s hovězím chilli, čedarem a červenou cibulkou. A nebudou chybět ani naše signature hranolky z českých brambor, smažené na hovězím loji. V rámci festivalu nás návštěvníci najdou v prvním patře O2 Universa, v kóji č. 125.

Tenhle Gastro Fest si nenechte ujít

MAKRO CZECH GASTRO FEST se koná již 4.–6. května v pražském O2 universum. Během třídenního svátku gastronomie proběhne i národní finále světové soutěže Bocus d´Or, která je v kulinárním světě považovaná za obdobu filmových Oscarů.

Kompletní program festivalu, bonusové informace a prodej vstupenek na akci najdete na www.makroczechgastrofest.cz

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty