Mladý kuchařský talent Dominik Unčovský bude bojovat o cennou trofej v rámci prestižní soutěže Bocuse d´Or

V nadcházející prestižní soutěži nejlepších kuchařů Bocuse d´Or se v národním kole jako jeden z deseti finalistů představí Dominik Unčovský, ambasador MAKRO akademie. Jaká byla jeho cesta k vrcholu, jaké suroviny při vaření rád používá a jak se připravuje na vrcholnou gastronomickou akci tohoto roku?

Můžete se našim čtenářům lehce představit?

Mé jméno je Dominik Unčovský a jsem 27letý ambasador MAKRO akademie. Vyučil jsem se v Pražském kulinářském institutu pod Zdeňkem Marcínem a Romanem Vaňkem, kterým jsem také pomáhal při vydání několika kuchařek. S televizními pořady mám zkušenosti ze spolupráce s Daliborem Navrátilem při natáčení Hospody U Druhé šance a také aktivně několik let vystupuji v pořadu Dobré ráno v České televizi.

Jak jste se dostal ke kariéře v gastronomii?

Svou kariéru jsem začínal v pražských restauracích La Bottega di Finestra, Sansho a Mánes. V zahraničí jsem nabral spoustu zkušeností v hotelu A-ROSA, kde jsem také působil jako junior sous chef. Letos jsem absolvoval stáž v jednom z nejprestižnějších hotelů v Indii Radisson Blu Plaza Mysore.

Co je pro vás největší inspirací při tvorbě nových receptů?

Aspektů je mnoho. Není na to žádná univerzální poučka. Řídím se sezonností, potřebami zákazníků, možností provozoven, apod.

Jaká je vaše oblíbená kuchyně a proč?

Gastronomie má mnoho podob. Mou oblíbenou kuchyní je samozřejmě česká, ale rád zabrousím i do asijské. Důležité je držet autentičnost, postupy a chutě. Proto rád cestuji pracovně i do zahraničí, abych se co nejvíce přiblížil právě autenticitě chutí daných kuchyní.

Jaké jsou největší výzvy při vaší práci a jak se s nimi vypořádáváte?

Pracujeme s lidmi, a to je samozřejmě již samo o sobě těžká práce. Pro nás je velmi důležité uspokojit potřeby zákazníků a zároveň musíme být neustále v kontaktu s novými trendy.

Jaké jsou vaše oblíbené suroviny a jak je používáte ve svých receptech?

Během své pracovní stáže v Indii jsem se hodně přiblížil vegetariánské kuchyni a samotného mě překvapilo, jak pestrá může být. Samozřejmě si rád říznu i do kvalitního masa. Oproti ostatním kolegům, např. v restauračních kuchyních, máme u nás v MAKRO akademii obrovskou výhodu v přístupu k téměř neomezenému výběru surovin.

Jaký je váš největší kulinářský úspěch?

Jak jsem již zmínil, největším kulinářským úspěchem pro mě byla stáž v Indii a práce v Rakousku zaměřená na tyrolskou kuchyni. Úspěchem je pro mě ale vlastně každý den, kdy mohu tuto práci vykonávat.

Co byste doporučil amatérským kuchařům, kteří chtějí zlepšit své dovednosti v kuchyni?

Vařit, zkoušet, chutnat a nebát se experimentovat, nicméně pozor na „kančí na dančím“, tím míním nepřekombinovávat. Jsem přesvědčený, že je především v začátcích velmi důležité naučit se dobře základy a kuchařské techniky a potom můžete své znalosti rozvíjet. Je to obor, který je krásný tím, že de facto celý život můžete objevovat a příběh nikdy nekončí. Na druhou stranu je to nekompromisní, tvrdý a velmi náročný obor, který již zlikvidoval mnoho vynikajících kolegů.

Co chystáte na Makro Czech Gastro Fest?

Moje role na Makro Czech Gastro Festu je role soutěžícího ve finále soutěže Bocuse d’Or, kde se budu snažit ze všech sil co nejlépe reprezentovat akademii, Makro a sám sebe. Také se podílím na přípravných pracích s mými kolegy z MAKRO akademie, kteří se budou starat o spokojenost a plná břicha návštěvníků festivalu.

Kde vás naši čtenáři v rámci Festu mohou najít?

Po ukončení mého vstupu na soutěži budu k dispozici s ostatními kolegy z MAKRO akademie jako programová součást festivalu, ať již na našem stánku, či na pódiu.

MAKRO CZECH GASTRO FEST se koná již 4.–6. května v pražském O2 universum. Během třídenního svátku gastronomie proběhne i národní finále světové soutěže Bocus d´Or, která je v kulinárním světě považovaná za obdobu filmových Oscarů. Dominik Ulčovský se do finále probojoval jako jeden z 10 finalistů.

Kompletní program festivalu, bonusové informace a prodej vstupenek na akci najdete na www.makroczechgastrofest.cz

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty