Kristina Zábrodská

Jak je důležité míti Mlsného Filipa! Sladké i slané dobroty se pravidelně pyšní gastronomickými Oscary

Přesmyčkou na slavnou divadelní hru Oscara Wilda jsme uvedli článek o výrazné značce Mlsný Filip, která nabízí výtečné zavařeniny a různé omáčky a hořčice, které mají jednu zásadní vlastnost. Jakmile je jednou ochutnáte, budete je chtít už napořád.

Jan Heřmánek hledal rybízovou zavařeninu do lineckého cukroví a nabídka v obchodech ho doslova vyděsila nízkým podílem ovoce a vysokým obsahem přidaných látek. „Odmala jsem byl zvyklý na domácí produkty, co jsme nesnědli, to jsme zavařili nebo konzervovali, tak jsem to nepovažoval za nic mimořádného. V dospívání jsem pak na chuť pozapomněl a v dospělosti mě zachránila maminka se svou rybízovou zavařeninou. A já si řekl, proč bych nemohl marmelády a džemy vařit sám,“ vzpomíná Jan Heřmánek na dobu před 11 lety.

Pustil se do experimentů a záhy přestavěl malý přístavek u rodinného domku v Radešíně na potravinářskou výrobnu. Sehnal všechna potřebná povolení, nechal si postavit speciální kotel na vaření marmelády a v létě 2013 se pustil do první várky. Začínal s plody ze své zahrádky a sadu a postupně přidával další ovoce od lokálních sadařů a ovocnářů. „Domácí marmeláda je jako návrat do dětství, výlet, kde můžete objevovat nejrůznější chuťové vjemy a nuance, to mě na vaření marmelád, zavařenin a džemů baví,“ usmívá se Jan Heřmánek.

A jak se liší? Marmeláda musí obsahovat alespoň 20 % citrusů, zavařenina je hladká směs rozvařeného ovoce s cukrem a džem by měl mít i kousky ovoce. Všechny však obsahují jen ručně nasbírané, pečlivě vybrané, kvalitní ovoce, citrusovou šťávu, bílý cukr a pektin na zahuštění.

O rok později už se Jan Heřmánek přihlásil do nejprestižnější světové soutěže gastronomických produktů britské Great Taste Awards, aby zjistil, jak si stojí ve srovnání s ostatními producenty. Za Švestkový džem s vanilkou získal zlatou hvězdu, jako jediný český výrobce. V roce 2015 už vezl zpět sedm zlatých hvězd, další rok přivezly zlatou hvězdu džemy Meruňka a Rybízovka a Mlsný Filip získal za trojité vítězství za sebou titul Great Taste Producer. Od roku 2018 boduje každý rok a dosud se hvězdami pyšní 17 zavařenin. „Získání ocenění Great Taste naši značku raketově vystřelilo, problém byl však v tom, že si všichni chtěli koupit jen ten oceněný džem. Následující roky jsme proto posílali do soutěže více zavařenin a většina z nich bodovala, bereme to jako důkaz, že džemy vaříme dobře,“ usmívá se Jan Heřmánek.

Sám miluje angreštový džem, malinový a borůvkový. „Důležité je vařit z kvalitního ovoce, to je základ všeho. Většinou k danému ovoci přidáváme ještě koření, a to je pak výbuch chutí, když dáte lžičku s višní a čokoládou do úst. Proto také říkáme, že máme spadeno na chuť,“ říká Jan Heřmánek. Ročně uvaří 12–15 druhů podle sezonního ovoce a vždy ho doplňuje kořením tak, aby vás výsledná chuť ohromila nebo vyvolala příjemné vzpomínky. Proto jeho produkty vzbuzují takovou závislost.

Kromě sladkých džemů, zavařenin a marmelád nově připravuje i grilovací omáčky, koření, chilli produkty a hořčice. Většinu ochutnáte na FRESH festivalech ve speciální Great Taste zóně ve stánku Mlsného Filipa. Jan Heřmánek přiveze i zlatou pomerančovou marmeládu se šafránem a citronovou marmeládu a také kdoulový džem. „Je to můj nejoblíbenější food festival, a proto jsem si pro návštěvníky přichystal i řadu novinek. Ale nebojte, pokud se tam nepotkáme, můžete si je objednat i na e-shopu,“ zve Jan Heřmánek.

Zdroj: autorský text, časopis Prima FRESH

Great Taste Awards

Nejslavnější ocenění gastronomických produktů se uděluje každoročně v Londýně a má zhruba stejnou váhu jako Oscar ve filmu. V porotě zasedají největší odborníci a při ochutnávkách pečlivě vybírají ty nejlepší výrobky. Přihlásit se může každý, ale každý rok s novým produktem. I tak se v klání sejde na 12 500 dobrot z celého světa. Oceněné české výrobce můžete potkat v květnu a červnu na FRESH festivalech už v pěti městech. V zóně Great Taste ochutnáte jejich produkty i si je můžete koupit domů.

Na FRESH festivalech se potkáte i s dalšími českými výrobci s oceněním Great Taste

Autor článku

Kristina Zábrodská

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty