Kristina Zábrodská

Krásná a sladká vzpomínka: Pražská čokoláda umí vzbudit emoce

Silvie Steinerová prodávala turistům upomínkové předměty a všimla si, že na trhu chybí čokoláda s motivem Prahy. Začala ji tedy vyrábět a stal se z ní okamžitý hit. Nikdo totiž nečekal, že pod líbivým obrázkem najde velmi kvalitní lahodnou čokoládu.

Silvie Steinerová se s manželem Petrem Kovaříkem ale rozhodli jít až k samé podstatě a pustili se do studia výroby čokolády a pěstování kakaa. „Až 80 % kakaových bobů pochází z Ghany a Pobřeží slonoviny, kde je běžné otroctví. I v dnešní době je zde 2,5 milionu dětí zotročeno. Z tohoto důvodu pečlivě pátráme po původu bobů, farmy osobně navštěvujeme a kontrolujeme šetrné a správné pěstování, fermentování a sušení bobů. Kakao vykupujeme za ceny, které si farmáři řeknou. Nechceme se podílet na dětské práci nebo odlesňování pralesů,“ vysvětluje Silvie Steinerová. Kakaové boby z Kolumbie a Střední Ameriky si sami melou a zpracovávají tak, aby v každé tabulce vynikla jejich jedinečná chuť.

„Kakao je komplexní superpotravina, funguje jako přírodní antibiotikum, antivirotikum a zpomaluje stárnutí. Chceme jeho vlastnosti dalším zpracováním podpořit,“ popisuje Silvie Steinerová důvody, proč vyrábějí převážně jednoodrůdové tabulky nebo čokoládu míchají s dalšími funkčními potravinami – třeba s hlívou ústřičnou nebo kolagenem. Právě čokoláda Aluna s hlívou ústřičnou, s mandlovým mlékem a celé liofylizované jahody obalené v bílé čokoládě získaly loni ocenění na Great Taste Awards. Aluna Mléčná čokoláda 44 % bodovala na čokoládovém mistrovství International Chocolate Awards hned čtyřikrát v roce 2019!

V nabídce najdete i „mléčnou“ veganskou čokoládu s rýží, čokoládové mandaly, unikátní ovoce sušené mrazem obalené v čokoládě, nugát nebo luxusní pralinky. Jejich mandle v čokoládě se skořicí, mandle s chilli příchutí a český nugát získaly třikrát ocenění Great Taste Awards a díky se tomu rodinná čokoládovna Steiner&Kovarik stala oficiálním výrobcem Great Taste.

Na rozdíl od velkých výrobců kakaové boby nealkalizují a neoddělují kakaové máslo od sušiny, takže čokoláda obsahuje více kakaového másla, doslova se rozplývá na jazyku a má sametovou chuť. Poznáte ji i podle světle hnědé barvy. Svou výjimečnou chutí a krásnými obaly, které Silvie sama navrhuje, okouzlily čokolády mlsaly po celém světě – v Německu, Japonsku, Španělsku, Spojených arabských emirátech či v Ománu. Naštěstí je koupíte i v Praze nebo na e-shopu.

Zdroj: www.steinerkovarik.com

Great Taste Awards

Nejprestižnější gastronomické klání na světě se každoročně koná v Londýně a v porotě zasedají největší odborníci na gastronomii. I proto se soutěži přezdívá Gastronomický Oscar a o cenné hvězdy a medaile zde bojuje až 12 500 produktů z celého světa. Během května a června můžete vybrané oceněné české prodejce potkat na FRESH Festivalech. V zóně Great Taste ochutnáte jejich produkty i si je můžete koupit domů.

Připravte si recept na jednoduchý hrnkový perník s čokoládovou polevou podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Autor článku

Kristina Zábrodská

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty