Rebarbora nebo-li reveň kadeřavá (Rheum rhabarabarum), původem z Asie, je chutným zdrojem vitaminů. Jako kulturní odrůda je neodmyslitelnou součástí našich zahrádek.
Rebarbora odstartuje léto s výraznou chutí
Vytrvalá bylina. Přezimuje v silných dužnatých kořenech, z kterých každé jaro vyrážejí červené nebo zelené až 90 cm dlouhé řapíky. Rebarbora se sklízí od konce května do konce června.
Podle odrůdy jsou řapíky zelené nebo červené. Listy se ke konzumaci nehodí, protože obsahují jedovaté látky.
Hlavní účinné látky
Rebarbora obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, především vitamín C a železo. Bohatá je i na vápník, hořčík, mangan, křemík, draslík a vlákninu. Typickou chuť dodává kyselina jablečná a citronová.
Použití v kuchyni
Řapíky slouží k přípravě šťáv, kompotů a zavařenin nebo jako chutná náplň koláčů. Syrová i vařená reveň se dobře zmrazuje. Při použití rebarbory jako chutné náplně do koláčů lze její kyselost zmírnit sladkou ořechovou polevou.
Využití v kosmetice
Odvar z reveňového kořene zesvětluje vlasy blondýnkám.
Uplatnění v lidovém léčitelství
U rebarbory se především využívá vysokého obsahů vitamínů a minerálních látek. Obsahuje velké množství vlákniny, je tedy vhodná při redukčních dietách. Váže na sebe tuk. Příbuzná reveň dlanitá, tzv. léčivá rebarbora, působí projímavě a pomáhá při žaludečních potížích.
Prima tip
Rostliny mohou v záhoně zůstat na jednom místě až deset let. Silné dužnaté řapíky se nesmí odřezávat, ale vylamovat. Pro urychlení sklizně řapíků zakryjte koncem zimy rebarboru fólií nebo dřevěnou bednou.
Zajímavost
V zeleninovém záhonu je rebarbora impozantní dominantou. Atraktivní jsou odrůdy s červenými řapíky.
Recept na rebarborový dezert
500 g rebarborových řapíků nakrájejte na kousky a poduste se 125 g cukru, kůrou z 1 citronu a ¼ l vody. Mezi tím rozmíchejte 60 g potravinářského škrobu se 2 žloutky a ¼ l jablečné šťávy. Vše přidejte k podušené rebarboře a krátce povařte. Na závěr přidejte tuhý sníh z ušlehaných bílků. Dezert můžete potřít na vrchu smetanou.
Na co si dát pozor
Listy rebarbory jsou pro vysoký obsah kyseliny šťavelové nepoživatelné. Rebarbora není vhodná pro těhotné a kojící ženy a pro lidi s ledvinovými obtížemi. Obsah šťavelanů obsažených v rebarboře může být škodlivý. Rebarbora se nedoporučuje ani pro děti do 10 let.
Autor: Alžběta Krchová