zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Rebarbora
Autor: Thinkstock Rebarbora

Rebarbora odstartuje léto s výraznou chutí

Rebarbora nebo-li reveň kadeřavá (Rheum rhabarabarum), původem z Asie, je chutným zdrojem vitaminů. Jako kulturní odrůda je neodmyslitelnou součástí našich zahrádek.
klaram , 19.06.2014

reklama

Vytrvalá bylina. Přezimuje v silných dužnatých kořenech, z kterých každé jaro vyrážejí červené nebo zelené až 90 cm dlouhé řapíky. Rebarbora se sklízí od konce května do konce června.

Podle odrůdy jsou řapíky zelené nebo červené. Listy se ke konzumaci nehodí, protože obsahují jedovaté látky.

Hlavní účinné látky

Rebarbora obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, především vitamín C a železo. Bohatá je i na vápník, hořčík, mangan, křemík, draslík a vlákninu. Typickou chuť dodává kyselina jablečná a citronová.

Rebarbora 2

Použití v kuchyni

Řapíky slouží k přípravě šťáv, kompotů a zavařenin nebo jako chutná náplň koláčů. Syrová i vařená reveň se dobře zmrazuje. Při použití rebarbory jako chutné náplně do koláčů lze její kyselost zmírnit sladkou ořechovou polevou.

Rebarbora 3Využití v kosmetice

Odvar z reveňového kořene zesvětluje vlasy blondýnkám.

Uplatnění v lidovém léčitelství

U rebarbory se především využívá vysokého obsahů vitamínů a minerálních látek. Obsahuje velké množství vlákniny, je tedy vhodná při redukčních dietách. Váže na sebe tuk. Příbuzná reveň dlanitá, tzv. léčivá rebarbora, působí projímavě a pomáhá při žaludečních potížích.

Prima tip

Rostliny mohou v záhoně zůstat na jednom místě až deset let. Silné dužnaté řapíky se nesmí odřezávat, ale vylamovat. Pro urychlení sklizně řapíků zakryjte koncem zimy rebarboru fólií nebo dřevěnou bednou.

Zajímavost

V zeleninovém záhonu je rebarbora impozantní dominantou. Atraktivní jsou odrůdy s červenými řapíky.

Rebarbora se sklízí jen do svatého Jana (24.6.).

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak pěstovat rebarboru

Rebarbora 4Recept na rebarborový dezert

500 g rebarborových řapíků nakrájejte na kousky a poduste se 125 g cukru, kůrou z 1 citronu a ¼ l vody. Mezi tím rozmíchejte 60 g potravinářského škrobu se 2 žloutky a ¼ l jablečné šťávy. Vše přidejte k podušené rebarboře a krátce povařte. Na závěr přidejte tuhý sníh z ušlehaných bílků. Dezert můžete potřít na vrchu smetanou.

Na co si dát pozor

Listy rebarbory jsou pro vysoký obsah kyseliny šťavelové nepoživatelné. Rebarbora není vhodná pro těhotné a kojící ženy a pro lidi s ledvinovými obtížemi. Obsah šťavelanů obsažených v rebarboře může být škodlivý. Rebarbora se nedoporučuje ani pro děti do 10 let.

Autor: Alžběta Krchová

reklama

reklama

Přečtěte si také