zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Suroviny pro vietnamskou kuchyni
Autor: isifa.com Suroviny pro vietnamskou kuchyni

Poznejte základní suroviny vietnamské kuchyně

Vietnamská kuchyně zažívá v Čechách nebývalý boom. Není divu, autentické chutě Vietnamu jsou vyvážené, výsledné pokrmy zdravé a z čerstvých surovin. A právě s typickými surovinami vás chceme seznámit v tomto článku.
klaram , 10.11.2016

reklama

Rýže a nudle

Jako u většiny asijských kuchyní je i u vietnamské základní surovinou rýže. Nejpopulárnější plodina je využívaná jako příloha k jídlu, z rýžové mouky se vyrábějí nudle a rýžový papír.

Nudle jsou ve Vietnamu velmi oblíbené a je celkem běžné, že tam lidé jedí i více nudlových jídel za den. Rýžový papír se používá k balení rolek, které se namáčejí do omáček. Z rýžové mouky se také dělají speciální palačinky vařené na sítku v páře. Všechny produkty z rýžové mouky jsou navíc vhodné i pro lidi s celiakií.

rýžové nudle, Foto: isifa.com

Rýžové nudle; foto: isifa.com

Zelenina a ovoce

Převážná část Vietnamu je napojena na říční systém, který zahrnuje deltu Červené řeky a deltu řeky Mekong. To vytváří ideální podmínky pro pěstování nepřeberného množství druhů zeleniny a ovoce, které Vietnamci při vaření hojně využívají.

Běžně se používá zelí, česnek, jarní cibulka, mrkev, paprika, chilli papričky, rajčata, bambusové výhonky, salát, okurka, celer a houby. Tyto druhy zeleniny se hodí do polévek servírovaných s nudlemi, přidávají se do smažených pokrmů i do kari omáček, balí se do rýžového papíru nebo se z nich dělají saláty.

Z ovoce je populární mango, ananas, meloun, liči a mandarinka, které se jedí jednoduše syrové jako svačinka nebo doplňují sladká jídla. Ovoce se také přidává do slaných a pikantních pokrmů jako kontrastní chuť.

ovoce, zelenina a koření, Foto: Thinkstock

Ovoce, zelenina a koření; foto: Thinkstock

Luštěniny, oříšky a semínka

Luštěniny, jako jsou fazole, hrášek a čočka, se ve Vietnamu běžně používají. Například tofu, vyrobené ze sójových bobů, je obvyklou surovinou v mnoha tradičních jídlech. Fazolové klíčky a cukrový hrášek jsou také velmi populární surovinou, kterou si jednoduše můžete dopřát i v našich podmínkách.

Arašídy se používají v podobě pasty, burákového másla, a přidávají se do dušených pokrmů, polévek a nudlových jídel. Nebo buráky můžete nasekat a ozdobit jimi jídlo – přidají chuť i texturu.

Sezamová semínka jsou základem voňavého sezamového oleje, kterého stačí do jídla přidat jen trošku, ale díky nezaměnitelné kouřové chuti to s výsledkem udělá zázraky. Celými praženými semínky také můžete posypat jídlo při servírování.

syrové krevety, Foto: ThinkstockRyby a mořské plody

Vietnam je orámován oceánem a také ho protíná mnoho řek, proto jsou ryby a korýši významnou součástí vietnamské gastronomie. Krevety, krabi, olihně, mušle a nejrůznější ryby jsou ve Vietnamu velmi oblíbené. Vaří se z nich polévky, smaží se, vaří se s omáčkami s kari a kokosem, využívají se do rýžových pokrmů nebo se balí do rolek z rýžového papíru.

Maso a drůbež

Hovězí se tradičně jí střídmě napříč celým Vietnamem. Vepřové je populárnější, ale přesto se jí jen občas. Pokud se používá maso, jedná se vždy spíše o menší množství, jako doplněk ostatních surovin. Příkladem je populární polévka Phở bò, což je vývar s rýžovými nudlemi doplněnými jemňounce nakrájenými plátky hovězího.

Drůbež, především kuře, se jí pravidelně a oblíbená je nejen v teplých jídlech, ale i studená v salátech.

Bylinky a koření

Sójová omáčka se používá především v severní části Vietnamu, která sousedí s Čínou, ale výjimečně ji najdete i v jídlech středního a jižního Vietnamu, kde je nejdůležitějším dochucovadlem rybí omáčka (nuoc mam). Rybí omáčka se vyrábí z fermentovaných ryb, je velmi slaná a využívá se k dochucování širokého spektra pokrmů a je také součástí mnoha omáček, do kterých se jídlo namáčí.

Čerstvé bylinky jsou dalším základním prvkem vietnamské kuchyně. Nasekané bylinky se pro doplnění chuti sypou na hotové jídlo – je to dobré a krásně to vypadá. Nejčastěji používané bylinky jsou koriandr, máta a perila.

perila, Foto: Thinkstock

Perila; foto: Thinkstock

Chilli papričky a černý pepř dodávají pokrmům pikantní chuť. Jemně nakrájené kousky chilli se používají jako jedlá ozdoba mnoha jídel. Další nezaměnitelné chutě ve vietnamské gastronomii zastupuje česnek, citronová tráva, zázvor, ocet, koření pěti vůní, omáčka hoisin a šťáva z citronů a limetek.

Kam vyrazit na nákupy

Většina základních surovin, bez kterých se při vaření vietnamské kuchyně neobejdete, je už dnes bez problému k sehnání i v českých obchodech. Omáčky, rýžové nudle i papír, koření – to vše najdete ve všech hypermarketech, sázkou na jistotu jsou vietnamské večerky – a pokud tam něco nenajdete, zeptejte se obsluhy, většinou vám rádi obstarají vše, co potřebujete. Čerstvé bylinky, zeleninu a ovoce najdete na trzích a v dobře zásobených vietnamských obchodech „ovozel“. A náš tip? Vše na jednom místě najdete ve velkotržnici SAPA v pražské Libuši. Pojměte to jako dobrodružný výlet za novou gastronomií, množství bylinek, omáček a surovin vás ohromí. A dají se tady ochutnat autentické pokrmy, které si pak můžete zkusit uvařit doma.

Připravila Klára Michalová

reklama

Související témata: bylinky , ingredience , vietnamská kuchyně , nudle , suroviny

reklama

Přečtěte si také