zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jak ušetřit peníze při nakupování
Autor: istock.com Jak ušetřit peníze při nakupování

Jak ušetřit peníze při nakupování potravin. Držte se těchto 8 prověřených rad

V Evropě vyhodí každý člověk kolem padesáti kilogramů jídla ročně. Je to podobné, jako kdybychom jen tak zahodili desetitisíce korun. Na nákup se vyplatí chodit připraven a o potravinách přemýšlet. Máme pro vás pár tipů, jak ušetřit a přitom se neokrádat o kvalitu.
Markéta Princová , 09.01.2022

reklama

Nejdražší neznamená nejlepší

Lidé při nakupování podvědomě vnímají dražší produkty jako zákonitě kvalitnější, neboť musí být vyrobeny z lepších surovin. Mnohdy se však neplatí za nadstandardní výrobu, nýbrž za značku, která sází na dobrý marketing a reklamu. Působí tak luxusnějším a kvalitnějším dojmem.

Čtěte složení produktů

S cenami a cíleným marketingem jde ruku v ruce složení produktů. Bližším zkoumáním zjistíte, že některé levnější výrobky jsou kvalitnější, bez škodlivých konzervantů a dochucovadel. Jen nemají tak křiklavý obal nebo je neznáme z televize. Často se například jedná o produkty nesoucí značku samotných supermarketů.

Druhou variantou je obvyklá praxe obchodních řetězců, které dotují konkrétní výrobky, jež svým složením odpovídají identickému, leč dražšímu výrobku v jiném obalu. Můžete tak narazit na totožné sýry, šunky nebo jogurty v různých cenových kategoriích.

10 jednoduchých triků, které v kuchyni ušetří jídlo, čas i peníze

10 jednoduchých triků, které v kuchyni ušetří jídlo, čas i peníze

Vyhněte se polotovarům

Výrazně ušetříte, pokud se vyhnete polotovarům. Mnoho výrobků jednoduše připravíte doma za výrazně nižší cenu. Připravte si například jíšku, která je hotová za pár minut a navíc chutná lépe jak kupovaná.

Jak na nejlepší jíšku

Domácí jíška – podrobný recept, jak ji správně připravit a použít při vaření

Využívejte i odřezky

Při přípravě jídla vám skoro vždy zbydou nejrůznější odřezky od zeleniny či masa. Nevyhazujte je, dají se perfektně využít na další pokrmy. Do mrazáku si připravte uzavíratelný pytlík, kde budete zeleninové odřezky hromadit. Zanedlouho sáček naplníte tím, co byste normálně vyhodili do koše. Z obsahu sáčku můžete udělat perfektní vývar skoro zadarmo. Takovým způsobem lze uchovávat prakticky veškerou zeleninu, dokonce i slupky od cibule, košťály od brokolice nebo květákové listy. Obdobně schovávejte do mrazáku i odřezky z masa, obrané kosti z pečeného kuřete, kůrky od slaniny nebo parmazánu. To vše můžete proměnit ve výborný vývar. Ze zbytků ovoce lze pro změnu připravit skvělý ovocný nápoj, smoothie nebo přesnídávku.

Super nápady, jak využít v kuchyni zbytky

Super nápady, jak využít v kuchyni zbytky, které většinou končí v koši

Kuře kupujte celé

Celé kuře je zaručený způsob, jak ušetřit nemalé peníze. Nepřiplácejte za naporcovaná stehna či prsa, když za stejnou cenu získáte mnohem víc masa. Z kuřecího skeletu navíc připravíte perfektní vývar, který lze rozdělit a polovinu zamrazit.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak na to: Porcování kuřete

V obchodě se rozhlížejte

Obchodní psychologie na vás číhá, sotva překročíme pomyslný práh prodejny. Management supermarketů má vše do detailu promyšlené a prakticky vás donutí naplnit košík věcmi, které nepotřebujete. Známou fintou je dávat dražší produkty do úrovně očí. Mnoho lidí se tak pro totožný produkt za výhodnější cenu neohne a vezme, co vidí jako první.

Připravte si doma seznam

Nákupní seznam vám pomůže vyvarovat se zbytečného utrácení za nepotřebné věci, které v daný moment nepotřebujete. Nákupní seznam je dobrá věc! Stejně tak si můžete vytvořit jídleníček na nadcházející dny. Tak budete mít přehled, co opravdu potřebujete pořídit.

Vypěstujte si čerstvou zeleninu z odřezků a zbytků

Vypěstujte si čerstvou zeleninu z odřezků a zbytků, jednoduše a zábavně

Čerstvou zeleninu nekupujte do zásoby

Snad nejvíce vyhazovanými produkty jsou zelenina a ovoce, které nestihnete sníst. Zkuste se vyvarovat zběsilému nákupu mrkve za výhodnou cenu a sáhněte jen po tom, co opravdu využijete v nadcházejícím týdnu.

Zdroj: www.webdm.com; zdroj foto: iStock

reklama

Související témata: jak ušetřit , potraviny , peníze , rady , jak nakupovat

reklama

Přečtěte si také