Suroviny
- cizrna (naklíčená) 250 g
- sezamová pasta tahini 2 lžíce
- citronová šťáva 1/2
- česnek 2 stroužky
- římský kmín (mletý) 1 lžička
- rostlinný olej (lisovaný zastudena) 2 lžíce
- sůl
- voda (dle potřeby)
Jen dávejte velký pozor, abyste nikdy nezkoušeli dávat klíčit obyčejné fazole! Ty si ve vitariánském jídelníčku musíte odpustit úplně, otrava syrovými fazolemi je zážitek, po kterém určitě netoužíte.
Postup přípravy
- Cizrnu namočte na 24 hodin do studené vody. Poté vodu slijte a nechte cizrnu klíčit – dvakrát až třikrát denně ji na pět minut zalijte studenou vodou. Pak opět opatrně sceďte. Cizrna tak zůstane dostatečně vlhká, aby nezasychala. Takhle opečovávejte cizrnu dva až tři dny, za tu dobu by měla začít klíčit. Pokud se k životu moc nemá, nezoufejte. Stačí i sotva znatelné klíčky, cizrna se za tu dobu dostatečně probudila k životu.
- Před zpracováním naklíčenou cizrnu dobře propláchněte a vsypte do food procesoru či mixéru. Přidejte tahini, citronovou šťávu, česnek, římský kmín, olej a špetku soli a umixujte do hladké konzistence. Podle potřeby nařeďte dip vodou.
- Prima tip: Hummus se hodí jako doplněk k salátům, ale když jej naředíte jen trošku, můžete dip mazat i na různé semínkové placky. Když nakrájíte salátovou okurku na kolečka a naaranžujete na ni dip, máte rychlé a efektní jednohubky pro návštěvy.
- Varování: Experimentujte, ale s mírou. Nikdy nezaměňujte cizrnu za fazole. Syrové fazole jsou zdraví nebezpečné, nekonzumujte je ani v malém množství. Fazol obecný obsahuje jedovatý fasin, který se ztrácí vařením, ne však sušením. Při otravě dochází k žaludeční nevolnosti, která rychle přechází v prudké křeče, průjem a zvracení a v nejhorším případě v cirkulační kolaps.