zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Zahrádka v květináči
Autor: Thinkstock Zahrádka v květináči

Zahrádka v květináči

Toužíte začít pěstovat rostliny, kterými se budete nejen kochat, ale následně je využijete třeba při vaření nebo jako zábavu pro děti? Že bydlíte v bytě a nemáte zahradu? Žádný problém! Nová kniha Anity Blahušové vám poradí, jak vytvořit minizahrádku na balkoně nebo na okenním parapetě.
klaram , 08.04.2014

reklama

Nedávno jste vydala prvotinu Zahrádka v květináči. Vzpomenete si, kdy jste v sobě objevila zájem o zahradničení?

Rostliny mě bavily odmalička. Když jsem se z rodného města na severu Čech odstěhovala do Prahy a později do zahraničí, došlo mi, že během pracovního týdne strávím venku maximálně hodinu času. Zbytek dne jsem zavřená v kanceláři, v autě, sedím doma, nebo brouzdám po obchodech... Začal mi chybět kontakt s přírodou a pobyt na čerstvém vzduchu. Pěstování rostlin mi přišlo jako skvělé východisko.

Zahrádka v květináči 2Z jakého důvodu jste se rozhodla vydat své zkušenosti knižně?

Několik let jsem žila v Belgii a fascinovalo mě, jaký tam mají přístup k zahradničení. V zemích Beneluxu a v blízké Velké Británii je to v podstatě celonárodní koníček a zejména v poslední době zažívá boom třeba i pěstování zeleniny na balkonech a terasách. Souvisí to určitě i s velkou oblibou vaření – není nad to vypěstovat si vlastní čerstvé ingredience. V této souvislosti mě mrzelo, že se vydává mnoho krásných kuchařek a knihy o zahradničení jakoby trochu zamrzly v 80. letech minulého století.

Zahrádka v květináči je vaší autorskou premiérou. Jak dlouho trvaly přípravy a co jim předcházelo?

Zpočátku jsem byla inspirována několika anglickými blogy a knihami, ale jak jsem začala dávat jednotlivé kapitoly dohromady, nápady přicházely samy. Horší to bylo s praktickými záležitostmi, a to především proto, že jsem si chtěla všechny rostliny sama koupit, vysadit, některé předpěstovat a pak i do knihy vyfotografovat. Protože většina vybraných rostlin měla své nejlepší a nejfotogeničtější období mezi červnem a srpnem, trvalo mi dvě sezony, než se mi podařilo všechno zrealizovat.

Ukázka z knihy Zahrádka v květináči

Ukázka z knihy Zahrádka v květináči

Zahrádkaření má údajně terapeutické účinky. Předpokládám, že se s tímto tvrzením ztotožňujete...

Každý, kdo někdy něco pěstoval, mi to potvrdí. Je známo, že pobyt v přírodě a pěstování rostlin má blahodárné účinky na lidskou psychiku a snižuje stres. Výsledky zahradničení jsou navíc hmatatelné – rostlina je živý organismus, který reaguje na poskytovanou péči. I moderní člověk stále funguje podle biologických rytmů a práce s rostlinami mu pomáhá se na ně opět správně vyladit.

Zahrádka v květináči 3Co by lidé měli vědět, než začnou s pěstováním?

Vůbec nic, všechno si osvojí za pochodu. Ale je pravda, že čím víc se toho člověk průběžně naučí, tím víc mu dochází, kolik toho neví. (smích)

Jaká je vaše nejmilovanější rostlina případně bylinka?

Těžko říct, mění se to z roku na rok. Ale letos si na okně předpěstovávám hrachory. U nás je to trochu opomíjená letnička a přitom skvostně vypadá ve váze a k tomu ještě úžasně voní. Jinak nedám dopustit na bazalku. Hodí se do salátů, těstovin, na předkrmy i do koktejlů. Navíc existuje nespočet variant: citronová, červenolistá, thajská nebo skořicová.

Co vám zahradničení dalo?

Pochopila jsem, že člověk míní, ale počasí a příroda mění. Taky mě zahradničení cvičí v trpělivosti. Ale hlavně mi umožňuje občas zažít neopakovatelné momenty – třeba radost z hrsti čerstvých jahod nebo z citronové vůně meduňkových lístků.

Jaké jsou vaše další plány?

Chtěla bych dokončit studium zahradnictví, na které jsem se na stará kolena dala. A také přesunout zahradní aktivity z nádob na skutečné záhony, pořídila jsem si totiž nedávno první vlastní zahradu.

Co všechno najdete v nové knize Zahrádka v květináči

Zahrádka v květináči - obálkaCelé dny trávíme uvnitř – ať už doma, nebo v práci – odtrženi od zeleně a čerstvého vzduchu. Zahradničení je činnost spojená s relaxačními, ba přímo terapeutickými účinky. K vytvoření vlastní minizahrádky vám postačí balkon nebo okenní parapet. Kniha Zahrádka v květináči Anity Blahušové vám poradí, na co si dát pozor, než začnete s pěstováním, pomůže vám vybrat správné nádoby, nářadí a také rostliny vhodné právě pro váš domov. Krok za krokem s vámi rostliny zasadí, zbývá už jen zvolit si ten pravý typ zahrádky.

Ze 37 inspirativních minizahrádek si budete moci vybrat tu, která se hodí do vašeho bytu i k vašemu naturelu. Toužíte po vlastní zelenině či bylinkách, po rozkvetlé louce nebo po květináči pro vaše nejmenší, jste alergik, máte rád květiny, ale jste tak trochu lenoch? Všechny popisované a vyobrazené rostliny a jejich kombinace patří mezi ty nejsnadnější k pěstování a jsou pečlivě vybrané tak, aby založení minizahrádky zvládl i naprostý začátečník. Kniha obsahuje i praktické a tvůrčí tipy a triky, které jistě ocení i letití zahrádkáři.

Ze 37 druhů zahrádek vybíráme: Itálie – Caprese, Francie – Bouquet garni, Babiččina – Levandulový cukr, Polévková – Ledové kostky do polévky, Anglická – Jak stříhat buxus, Lesní – Borůvky, variace zahrádek pro děti, Asijská kuchyně – Thajská bazalka, chilli papričky, Motýli – Lákadlo pro motýly, Pro alergiky 2 – Bezpylová slunečnice, Zeleninový balkon atd.

Vyšlo 25. března 2014 v nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

Pevná vazba, 172 x 240, ke každé zahrádce barevná fotografie či ilustrace, 180 stran, 399 Kč

Autor: Eva Karlasová

Sladký design

Sladký design

Láska prochází kuchyní

Láska prochází kuchyní

Za deset dní můžete zdobit

Nejvyšší čas vysít velikonoční osení. Jaké druhy se hodí?

Rostlinky potřebují místo

Vzešly vám sazeničky? Tak je přesaďte

Květiny můžete zasadit v květináči Steckling Duo přímo do hlíny, nebo je nechat v původním obalu

Skvělé řešení pro malé balkony

reklama

reklama

Přečtěte si také