Velikonoční pečení podle cukrářky: vláčný mazanec i netradiční beránek

Český velikonoční stůl tradičně vedle kraslic plní mazance, beránky, perníčky, jidáše i spousta dalších dobrot. Cukrářka Olga Ceralová poradí, jak zvládnout velikonoční recepty jako profesionál, a prozradí, jaké trendy v pečení se během Velikonoc objevují.

Mazanec, beránek i jidáše jsou velikonoční klasikou, která k nejdůležitějšímu křesťanskému svátku neodmyslitelně patří. Ne každá žena si ale s tradičními recepty umí poradit tak, aby byla s výsledkem maximálně spokojená. Jinou zase nudí, že recepty jsou stále stejné, a hledá prostor pro inovace. „Pokud byste rádi na Velikonoce vyzkoušeli něco nového, potom mohu doporučit makový mazanec ze špaldové mouky nebo mě zaujaly perníkové cupcakes, skvěle chutnají a krásně voní,“ dělí se o vyzkoušené a zároveň nekonvenční tipy cukrářka Dortisimo Olga Ceralová.

Vláčný mazanec zajistí lepek i fenykl

Neohrnujte nos ani nad tradičními recepty, které můžete každý rok ladit a vylepšovat. Pokud vám mazanec přijde vždycky příliš suchý a dávivý, jde jen o změnu v receptu. „Aby byl mazanec dostatečně vláčný, je důležité použít kvalitní hladkou mouku s vysokým obsahem lepku. Všechny suroviny by zároveň před přípravou měly mít stejnou pokojovou teplotu. V případě kynutého mazance se do těsta přidává ještě špetka mletého fenyklu a muškátového oříšku s trochou citronové kůry,“ vysvětluje Olga Ceralová.

Aby beránek nenudil

Dobrá forma a trocha cviku k tomu nejlepšímu velikonočnímu beránku bohužel nestačí. Nejprve je nutné vybrat si recept, který je vašim chuťovým pohárkům nejblíže – vyzkoušejte kromě klasického piškotu také tvarohové nebo biskupské těsto. Každá cukrářka by si měla vyzkoušet i více forem, aby zjistila, která se jí používá nejlépe. Některé nejraději pečou v hliněných či kameninových formách, které po generace dědí. Jiné cukrářky nedají dopustit na moderní klasiku – teflon či silikon.

Beránek, který se vůbec povede vyklopit z formy, je první skvělý úspěch, nicméně ještě si zaslouží vesele ozdobit. „U piškotových těst se většinou jen pocukruje, na místo oček se píchnou kuličky nového koření, zaváže se kolem krčku mašlička a je hotovo. Biskupskému beránkovi sluší vzhledem k náplni čokoládová poleva. Nebo můžete na všechny typy beránků použít sněhovou polevu a nastříkat beránka sladkým sněhem, který na něm zaschne a vytvoří dokonalý efekt ovčích kudrlinek. Zručné cukrářky mohou beránka potáhnout a dozdobit marcipánem,“ navrhuje několik způsobů zdobení Olga Ceralová.

Pokud si letos přejete blýsknout se s chutným a vláčným mazancem, vyzkoušejte recept Olgy Ceralové:

Tvarohový mazanec

K výborným receptům na velikonoční mazanec patří tvarohové těsto. Mazanec je nádherně vláčný a vydrží dlouho měkký, pokud ho tedy dříve nesníte. Těsto lze použít i na vánočku nebo pletené copy a další podobné pečivo.

Potřebujete:

  • 150 g másla
  • 150 g cukru krupice
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 celá vejce
  • 250 g plnotučného tvarohu
  • 5 lžic mléka
  • 1 špetka soli
  • 1 kypřicí prášek do pečiva
  • 500 g hladké mouky

Postup:

  1. Nejdříve vyšlehejte máslo s cukrem a následně zašlehejte vejce. Do směsi přidejte pět lžic mléka a tvaroh. Nakonec nasypte trošku soli, prášek do pečiva a hladkou mouku. Vše důkladně propracujte v hladké těsto, které by mělo mírně lepit.
  2. Těsto můžete vylepšit ještě přidáním rozinek, kandovaného ovoce, oříšků nebo mandlí.
  3. Na plech s pečicím papírem vytvořte dva bochánky, potřete rozpuštěným máslem, posypte mandlemi a pečte 10 minut na 200 °C stupňů a pak snižte teplotu cca na 170 °C a dopečte ještě asi půl hodiny podle trouby.
  4. Pokud je zapíchnutá špejle suchá, je upečeno. Tento recept je vhodný i pro začátečníky, nejsou tam kvasnice a nemusí se čekat na vykynutí, přesto jsou mazance krásně nadýchané a vláčné.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty