zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Tradiční velikonoční mazanec s mandlemi
Autor: Martina Mazalová Tradiční velikonoční mazanec s mandlemi

Tradiční velikonoční mazanec s mandlemi

Hodnoceno: 6x
Mazanec patří k velikonoční tradici téměř neodmyslitelně a na slavnostní tabuli by neměl chybět. Zkuste ho letos oživit trochou anýzu, který mu dodá zajímavou kořeněnou chuť, a nezapomeňte na mandle!
do 1,5 hodiny
1 ks porce

reklama

Postup

  1. Nejdříve si připravte kvásek (do mísy vložte kvasnice, posypejte lžičkou cukru, zalijte trochou vlažného mléka a nechte odpočívat na teplém místě).
  2. Do mísy kuchyňského robotu prosejte mouku, přidejte vejce, zbytek mléka s rozpuštěným tukem, cukr, anýz, rozinky, kvásek a zadělejte těsto. Mělo by vypadat jako klasické kynuté těsto. Někdy saje mouka méně – v tom případě pro jistotu přilévejte mléko postupně, abyste správně odhadli jeho množství (250 ml je pouze orientační, přesné množství závisí na typu použité mouky). Hotové těsto nechte v míse kynout, až zdvojnásobí svůj objem.
  3. Vyklopte na pomoučněnou pracovní plochu a vytvarujte úhledný bochánek.
  4. Ten pak přesuňte na pečicí plech a nechte ještě další hodinu kynout. Mezitím si připravte žloutek a oloupané mandle. Dvacet minut předem si rozehřejte troubu na teplotu 200 stupňů.
  5. Mazanec potřete žloutkem a vtiskněte do něj střídavě mandle po celé ploše. Pečte 5 minut na teplotu 200 stupňů, poté teplotu snižte na 150 stupňů a dopékejte asi hodinu. Míru propečení zkoušejte špejlí, těsto se nesmí lepit.
  6. Po upečení vyjměte z trouby a nechte vychladnout na mřížce. Uchovávejte ho zabalený v utěrce (pokud možno prané bez aviváže) v igelitovém sáčku.

Tradiční velikonoční mazanec s mandlemi  Foto: Tradiční velikonoční mazanec s mandlemi; foto: Martina Mazalová

Recept pro blog.kitchenaid.cz připravila Martina Mazalová z „V kuchyni obyčejné ženy“.

Vyzkoušejte i daší recepty na mazanec:

 

reklama

Související témata: mazanec , Velikonoce , kynuté těsto , mandle , Sladké , Česká kuchyně