Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Bezlepková italská restaurace Alriso je unikát nejen u nás

Bezlepková italská restaurace Alriso
Bezlepková italská restaurace Alriso Autor: archiv Alriso
Jen v ČR se dle odhadů potýká s celiakií, přecitlivělostí na lepek, přes 100 000 lidí. Pouze 40 000 z nich jí má oficiálně diagnostikovanou a upravuje podle toho svůj jídelníček. Být celiakem není lehké, zvláště když vyrazíte degustovat někam do ulic.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jen některé podniky nabízejí alespoň jeden chod nebo dezert „bez lepku“. Celé menu je pak učiněnou vzácností.

Začalo to u rýže…

Alriso je nejčastěji spojována s přívlastkem risotteria italiana a jak už slova napovídají, rýže a rýžová mouka je zde hlavní složkou většiny pokrmů, které nabízí. Nyní je však její jméno a pověst provázaná s jinými znaky. Přeškrtnutý klas v celém menu hlásá, že restaurace vychází vstříc lidem, kteří se vyhýbají lepku. Není to tak dlouho, co se celý koncept stal ryze bezlepkovým, a to láká nejen místní, ale i cizince, kteří kroutí nevěřícně hlavou.

„Měli jsme tu hosty až z New Yorku a byli docela v šoku, že je celý jídelníček postaven na pokrmech bez lepku. Lidé si zde mohou dát rozmanité chody dle chuti od rizota po steak, kachnu, jehně nebo dezerty jako italskou klasiku tiramisu, kterou v duchu naší filozofie připravujeme z bezlepkových piškotů,“ popisuje šéfkuchař restaurace Jiří Sus. Dodává, že tehdejší překvapení hosté si na takový výběr nevzpomínají ani v rodné metropoli, a to by mohla být nejen díra v trhu, ale i cesta jak posunout restauraci o kus dál.

Bezlepková italská restaurace Alriso 3 Foto:

 

Bezlepková italská restaurace Alriso 4 Foto:

Italský šéfkuchař, celosvětový ambasador rýže

Inspirací zdejšího šéfkuchaře Jiřího Suse je samotná Itálie, ale i nedávné setkání s rýžovým mágem Gabrielem Ferronem. Rodinná tradice tohoto propagátora rýže sahá daleko. Jejich risotteria v Isola della Scala nedaleko Verony se pyšní unikátním mlýnem na rýži, jehož historie sahá až do roku 1650. Mlýn Pila Vecia dal jméno i vyhlášené restauraci Gabriela Ferrona, jež se už 18 let zaměřuje výhradně na pokrmy z rýže, podobně jako Alriso – od antipasti až po dezert.

Venkovská nálada uprostřed centra Prahy

Pojďme ke stolu. Alriso ctí tradici italských restaurací s nezapomenutelnou atmosférou. Červenobílá kostka, malé stolečky natěsno u sebe, čerstvé květiny a intimní nálada. Zhruba 85 % surovin se odebírá od italských dodavatelů. Hledáte-li klidnou romantiku na večerní schůzku, ale chcete být současně blízko pražského dění, na Betlémském náměstí si dopřejete obojí.

Bezlepková italská restaurace Alriso 5 Foto:

Správná volba pro nerozhodné

Pokud se vám stane, že vás okouzlí dvě jídla naráz, zde jsou na to připraveni. Na talíř jsme po domluvě dostali mix rovnou dvou druhů rizota z rýže druhu Carnaroli. O té se tvrdí, že je nejlepší a také nejdražší na přípravu rizota. Obsahuje kolem zrna spoustu škrobu, který se při vaření zvolna krémově rozpouští a zároveň díky obsahu pevných škrobů zůstává po uvaření stále pevná.

Bezlepková italská restaurace Alriso 2 Foto:

Polovina chodu byla tedy s hříbky, liškami, parmskou šunkou a parmazánem, druhá s gorgonzolou, česnekem a čerstvým špenátem. Trefili jsme do černého. Tyto dvě varianty jsou mezi pravidelnými hosty prý nejoblíbenější. Rýže akorát, houbové rizoto provoněné lesem a výrazná parmská šunka, která směs hub s tvrdým sýrem perfektně doplňovala. Druhá varianta byla velmi jemná a po několika soustech maličko bezvýrazná, ale přidáním parmazánu to dostalo grády. Z masitých pokrmů jsme zvolili tagliata di manzo – plátky hovězí svíčkové na rozmarýnu a zeleném pepři podávané na litinové pánvi s bezlepkovým rýžovým chlebem. Masíčko zůstalo vevnitř růžové, šťavnaté a provoněné omamnou bylinkou.

Dezerty se štemplem

V menu dezerty nenaleznete, obsluha vám jimi totiž na závěr orazítkuje celý stůl. Normy pro celiaky splňuje i lákavá nabídka sladkostí a my jsme dali, i tentokrát na doporučení, čokoládový fondant z rýžové mouky s omáčkou z lesních plodů. Celou dobu jsme popíjeli lehké víno Pinot GrigioTenuta S. Anna Goccia Lison-Pramaggiore ze severovýchodního regionu Veneto. V restauraci si můžete dát i bezlepkové pivo, které by rád do budoucna manažer Vojtěch měl na baru i točené, jako další vstřícný krok nejen k celiakům, ale všem, co do této roztomilé risotterie zavítají.

alriso 6 Foto:

Restaurace Alriso je sestrou dalších pražských italských restaurací jako Aldente specializující se na těstoviny, Alforno – pizza, zapékané těstoviny a pokrmy, Algiardino zaměřené na kuchyň z čerstvých bylin, Almare – mořské plody a ryby, a konečně i italská cukrárna Aldolce s vyhlášenou recepturou zmrzlin.

Více najdete na www.al-riso.cz.

Alriso, Betlémské nám. 11, Praha 1

Otevírací doba: Po–Ne 11:00–0:00. Telefon: 222 233 341

Autor: Michaela Králová

A jako bonus přikládáme recept na rýžový chléb, jak ho pečou v Alriso:

Bezlepková italská restaurace Alriso 6 Foto:

Ingredience:

• 1,5 kg rýžové mouky

• 84 g droždí

• 1 ks vejce

• 3 polévkové lžíce solamylu

• 2 polévkové lžíce cukru

• čerstvá bylinka dle chuti

• 1 kávová lžička soli

Postup:

1. Všechny suroviny pořádně zamícháme.

2. Nalijeme do připravených a vymazaných forem.

3. Necháme 30 minut až 1 hodinu vykynout.

4. Poté dáme do vyhřáté trouby na 200 stupňů péct zhruba 40 minut podle barvy.

5. Recept je na 4 chleby.

Související témata: restaurace , bez lepku , bezlepková dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama