Julia Child a její kuchařské umění

Julia Child a její kuchařské umění  Foto:
Julia Child a její kuchařské umění
Foto: archiv

Letos v srpnu to bylo přesně 10 let, co zemřela známá americká kuchařka. Do historie se zapsala svou knihou Mastering the Art of French Cooking, která byla letos poprvé přeložena do češtiny. Nemluvíme o nikom jiném než o Julii Child!

S francouzskou kuchyní se poprvé seznámila v roce 1948, kdy se společně se svým manželem Paulem odstěhovala do Paříže. Půl roku navštěvovala známou francouzskou školu vaření Le Cordon Bleu a díky získaným znalostem se rozhodla společně se svými spolužačkami Louisette Bertholle a Simone Beck založit vlastní školu vaření: L’Ecole de Trois Gourmandes: Školu tří gurmánek.

Právě v této sestavě vytvořily kuchařku, která se v šedesátých letech stala naprostým bestsellerem. Kuchařka Mastering the Art of French Cooking, v českém překladu Umění francouzské kuchyně, se stala jakousi příručkou pro kulinářskou komunitu. Kniha měla neuvěřitelných 734 stran a byla vydána ve dvou dílech.

Julia Child a její kuchařské umění 2 Foto:

Julia Child neprezentovala své recepty pouze v knižní podobě, od roku 1963 běžel v televizi pořad The French Chef, který z této ženy udělal televizní a kulinářskou hvězdu. Oběma způsoby se jí povedlo změnit vztah Američanek k potravinám a vaření. Přesto se našla řada jejích odpůrců, kteří ji kritizovali především kvůli jejímu opakovanému nemytí rukou při přípravě jídel a nezvyklému chování v kuchyni. Vadilo jim například údajné pohráváni si se syrovým masem. I tak ale získala tato žena řadu ocenění; byla první ženou, která získala místo v síni slávy: the Culinary Institute Hall of Fame. Za svého působení vydala ještě řadu dalších kuchařek; Baking with Julia, Julia’s Casual Dinners nebo In Julia’s Kitchen with Master Chefs.

Julia Child a její kuchařské umění 5 Foto:

Její příběh byl natolik zajímavý, že se v roce 2009 rozhodla režisérka Nora Ephron natočit film inspirovaný právě Julií Child. Kromě samotného života slavné kuchařky se tu seznámíte s Julií Powell, která založila kuchařský blog věnovaný receptům z kuchařky Mastering the Art of French Cooking. Její snahou bylo během jednoho roku vyzkoušet všechna jídla, která jsou v ní sepsána. Film nese jasný název: Julie & Julia a Julii Child si v něm zahrála jedinečná Meryl Streep, které v roli Julie sekundovala Amy Adams.

Julia Child a její kuchařské umění 4 Foto:

Základní informace:

• Narozena 15. srpna 1912 ve městě Pasadena v Kalifornii.

• Její rodné jméno bylo Julia Carolyn McWilliams.

• Studovala Dívčí školu Katherine Branson, kuchařskou školu Le Cordon Bleu a Smith College.

• Zemřela 13. srpna 2004 v městě Montecito v Kalifornii.

Julia Child a její kuchařské umění 3 Foto:

Její nejznámější citáty:

• „I was 32 when I started cooking: up until then, I just ate.“

• „The only time to eat diet food is while you’re waiting for the steak to cook.“

• „People who love to eat are always the best people.“

• „A party without cake is just a meeting.“

• „If you are afraid of butter use cream.“

• „I enjoy cooking with wine, sometimes I even put it in the food I´m cooking.“

• „It´s hard to imagine a civilization without onions.“

Autor: Tereza Pánková, www.tastytalkings.com

Světoznámá bible kulinářského umění a základní příručka všech milovníků francouzské kuchyně.

Umění francouzské kuchyně Foto:

Umění francouzské kuchyně je úctyhodně objemná, mimořádně podrobně, ale zároveň přehledně zpracovaná příručka nabízející celkem pět set dvacet čtyři receptů, které osobně prověřila sama Childová a s ní několik generací amatérských i profesionálních kuchařek a kuchařů z celého světa – ale zdaleka nejen to. Najdete v ní detailní rady, jak správně používat jednotlivé suroviny a ingredience, jak vybírat a připravovat zeleninu, ovoce, ryby i červené maso, jak jídlo sladit s přílohami a nápoji. Childová ukazuje, jak francouzští mistři kuchařského umění krájí a porcují, jaké používají nádobí, jak doslova kouzlí s vínem.

Samotné recepty jsou rozdělené do deseti kapitol, na jejichž počátku vždy najdete stručný úvod do „tématu“. Naučíte se vařit francouzské polévky, předkrmy, hlavní jídla i dezerty. Dozvíte se spoustu zajímavého o francouzských omáčkách, které jsou podle mnohých skutečnou korunou každého dobrého jídla, o jednotlivých druzích masa, drůbeže, ryb a zeleniny. Všechny recepty jsou stručné a srozumitelné, neboť Childová vždy myslela především na amatéry, a samozřejmě nechybí ani přesné údaje o jednotlivých ingrediencích.

Knihu vydalo nakladatelství Jota, www.jota.cz, cena 598 Kč

Videa

reklama

reklama