zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jak poznat celozrnné pečivo a jaký je rozdíl mezi základními druhy pečiva
Autor: istockphoto.com Jak poznat celozrnné pečivo a jaký je rozdíl mezi základními druhy pečiva

Víte, podle čeho poznáte pravý celozrnný chléb a jaký je rozdíl mezi základními druhy pečiva?

Člověk, který začíná dbát na zdravý životní styl nebo chce zhubnout, v první řadě obvykle zamění bílé pečivo za to celozrnné. Celozrnné pečivo obsahuje totiž mnohem větší podíl vlákniny než to klasické bílé a zasytí tak na delší dobu.
tereza_pankova , 23.03.2017

reklama

Navíc je zdrojem cenných vitamínů a minerálních látek, kdežto pečivo bílé nám poskytuje pouze čistou energii. Mnohdy ale místo celozrnného pečiva koupíme jen to vícezrnné nebo bílé pečivo dobarvené například melasou či karamelem. Jak se tedy v druzích pečiva vyznat?

Krok za krokem jak poznat celozrnné pečivo

Prvním ukazatelem, kterým se při výběru pečiva člověk řídí, je obvykle jeho barva. Ale pozor, ne všechno tmavé pečivo je zdravější než to bílé. Mnohdy se jedná o trik obchodníků, kteří bílé pečivo z klasické pšeničné mouky dobarví praženým ječmenem, melasou, karamelem či jinými barvivy, což může člověka snadno zmást.

Při pátrání po celozrnném pečivu nám může také napovědět jeho cena. Celozrnná mouka je podstatně dražší než ta klasická bílá, proto je logicky celozrnné pečivo dražší než to, které se jako celozrnné pouze tváří.

Vyznáte se v různých druzích mouky, ať už s lepkem nebo bez?

Vyznáte se v různých druzích mouky, ať už s lepkem, nebo bez?

Dalším krokem při pátrání po celozrnném pečivu je, že ho jednoduše rozlomíme, což v obchodě jde trochu těžko, ale můžeme si pečivo takto otestovat doma. V obchodech navíc pečivo, které je volně k prodeji a nikoliv jednotlivě zabalené, často nebývá popsáno, což nám situaci značně komplikuje.

Skutečně celozrnné pečivo musí uvnitř obsahovat viditelné kousky zbytků slupek, zrníček a pšeničných klíčků. Pro výrobu tmavé mouky se totiž používají celá zrna a nikoliv pouze jeho vnitřní část jako u mouky bílé.

Pokud máme štěstí, pečivo nebo složení pečiva je popsáno. Celozrnné pečivo musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky. A pozor – cereální pečivo není totéž jako celozrnné pečivo, cereální pečivo je vyrobené z cereálií, tedy z obilovin a to jakýchkoliv! Taktéž pečivo, které je pouze na povrchu posypáno semínky nelze považovat za celozrnné.

Jak poznat celozrnné pečivo 2 Foto:

Bílá versus tmavá celozrnná mouka – jaký je mezi nimi rozdíl?

Pro výrobu bílé mouky se používá pouze vnitřní část zrna, ale pro výrobu mouky tmavé se používají zrna celá. Vnitřní část zrna je bílá a obsahuje množství sacharidů a škrobu; je tedy bohatá na energii. Druhou část zrna tvoří obal zrna, který je zdrojem vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Poslední část zrna se nazývá obilný klíček a obsahuje především oleje a v nich rozpuštěné vitamíny.

Celozrnná mouka obsahuje kromě vyššího množství vlákniny, vitamíny skupiny B, vitamín D a E, hořčík, draslík nebo fosfor a nenasycené mastné kyseliny.

Základní rozdělení pečiva

Celozrnné pečivo – Jak již bylo řečeno, celozrnné pečivo musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky. Je-li tedy ve složení výrobku na prvním místě uvedena klasická bílá mouka, nejedná se o celozrnné pečivo. Toto pečivo má vždy tmavou barvu.

Vícezrnné pečivo – Aby bylo pečivo možné označit jako vícezrnné, musí obsahovat minimálně 5 % mouky z jiných obilovin, než je pšenice nebo žito. Pečivo tedy může být vícezrnné, ale nikoli celozrnné!

Grahamové pečivo – Toto pečivo se vyrábí ze směsi mouky pšeničné a celozrnné s vyšším obsahem otrub. Otruby – tedy vnější obal zrna – jsou bohaté na vlákninu a zdraví prospěšné látky. Může být poměrně světlé.

Rustikální pečivo – Toto pečivo bývá na povrchu hojně posypáno slunečnicovými nebo dýňovými semínky a je bohaté na obilné klíčky a hrachové otruby.

Autor: Dana Špatenková

reklama

Související témata: tipy , mouka , informace , celozrnné pečivo , články , celozrnná mouka

reklama

Přečtěte si také