zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Celozrnný chléb bez hnětení
Autor: Kitchenette.cz Celozrnný chléb bez hnětení

Celozrnný chléb bez hnětení

Hodnoceno: 128x
Tento celozrnný chléb se díky velké řídkosti těsta nemusí hníst a výborně kyne. Navíc ho můžete posypat všelijakými semínky, která z něj vytvoří výživné pečivo.
do 2 hodin
2 ks porce

reklama

Suroviny (2 ks porce)

Postup

  1. Ve velké míse smíchejte teplou vodu, droždí a cukr. Voda nesmí být horká, spíš tělová teplota, aby neznehodnotila droždí. Počkejte pár minut, dokud neuvidíte, že je droždí aktivní a vytváří bubliny na povrchu, potom přidejte ocet a olej.
  2. Přidávejte hrnek po hrnku hladkou mouku, mezi každým hrnkem těsto pořádně zamíchejte. Teď přidávejte celozrnnou mouku a sůl, opět postupně, důkladně míchejte mezi každým přidáním. Toto těsto bude velmi řídké, kašovité a lepivé. Přidejte semínky, ořechy nebo co máte rádi. Pokud chcete více experimentovat, přidejte i čerstvé bylinky, nebo například sušená rajčata, restovanou cibulku a podobně.
  3. Přikryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě kynout okolo 30–40 minut, dokud nezdvojnásobí svůj objem. (Pomoci si můžete troubou, kterou krátce zapnete na minimum, opět vypnete a těsto vložíte dovnitř. Dejte jen pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká.)
  4. Předehřejte troubu na 185 °C. Pomocí stěrky přesuňte těsto do dvou vymazaných forem (ideálně použijte sprej na vymazávání) a nechte ještě jednou vykynout.
  5. Povrch ještě posypejte semínky či bylinkami a dejte péct přibližně na 50 minut, dokud není na povrchu zlatohnědý. Že je chleba hotový, poznáte také na první pohled jednoduše tak, že se odchyluje od stěn formy a vzniká po obvodu malá skulina. Jakmile chléb vyndáte z trouby, můžete jej hladce vysunout na mřížku, kde krásně dochladne, aniž by se zapařil. Pro kontrolu upečenosti, zaklepejte při té příležitosti na spodek chlebu, měl by znít dutě.

Celozrnný chléb bez hnětení 2 Foto:

Celozrnný chléb bez hnětení 3 Foto:

Celozrnný chléb bez hnětení 4 Foto:

Celozrnný chléb bez hnětení; foto: Kitchenette.cz

Objevte nový food blog!

Markéta PavlejeKitchenette.cz je jeden z nejhezčích food blogů v Čechách. Jeho autorka Markéta Pavleje Šimrová je známou vizážistkou, která si z prostředí módy často odskakuje do kuchyně a tam vaří neskutečné dobroty.

I na fotkách je vidět, že Markéta má velké vizuální cítění, okamžitě na ty laskominy dostanete chuť. Na blogu najdete recepty, které určitě zvládnete uvařit, navíc jsou většinou zdravé, ze základních surovin, ideálně čerstvých a z velké části regionálních a sezonních.

reklama